سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان برخوار: با ارائه گزارش شش ماهه نخست سال، به مناسبت 14 مهر روز ملی دامپزشکی، عملکرد این شبکه را تشریح کرد.

به گزارش چشم برخوار؛ دکتر علی اکبر وندائی با اشاره به اینکه چهاردهم مهرماه به عنوان روز دامپزشکی نامگذاری شده است و ضمن تبریک این روز به خدمتگزاران و فعالان این عرصه اظهار کرد: یکی از وظایف دامپزشکی، تامین بهداشت دام کشور از طریق پیشگیری و مبارزه با بیماریهای همه گیر و مبارزه با بیماریهای مشترک انسان و دام است.

وی با ارایه گزارش عملکرد شش ماهه شبکه دامپزشکی شهرستان گفت: بیماری مشمشه که از طریق تماس مستقیم با حیوانات آلوده، بویژه از اسبها، الاغها و قاطرها به انسان انتقال می یابد و باکتری آن از طریق پوست پاره و زخمی و از طریق سطوح موکوسی چشم ها، بینی و دهان به بدن وارد می شود، بوسیله برنامه های تست شناسایی و دام مبتلا معدوم میگردد و ما در شهرستان در همین راستا طی شش ماهه گذشته 53  راس اسب را موردخون گیری(تست مالئین) قرار دادیم.

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان افزود: بیماری هاری نیز یک بیماری حاد و کشنده ویروسی سیستم عصبی است که مخصوص گوشتخواران اهلی و وحشی بوده و انسان و سایر حیوانات خونگرم پستاندار غالباً از طریق گزش به آن مبتلا میشوند و اهمیت بیماری به دلیل کشندگی صد درصد این بیماری است.

وی ادامه داد: در طی شش ماهه نخست سال، تعداد 434  قلاده سگ مورد واکسیناسیون ضد هاری قرار گرفتند.

وندائی با اشاره به اینکه برخوار جزو قطب های مهم دامپروری استان اصفهان است گفت:  در جهت مبارزه با سل گاوی تعداد 1854 مورد تست سل گاوی در شش ماهه گذشته در شهرستان انجام گرفته است.

5963 مورد نمونه گیری از خون گاو و گوساله جهت آزمایش تشخیصی بیماری بروسلوز(تب مالت) ،  7875مورد واکسیناسیون بره و بزغاله و 5632  واکسیناسیون گاو و گوساله بر علیه بروسلوز  و 1214 مورد واکسیناسیون بره و بز بر علیه بیماری طاعون از دیگر فعالیت هایی شبکه دامپزشکی در نیمه نخست سال 97  است که وندائی عنوان کرد.

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان برخوار ضمن اشاره به بیماری مشترک تب کریمه کنگو و جهت مقابله با این بیماری گفت:  تعداد 13 هزار و پانصد راس دام(گاو،گوساله، گوسفند و بز) و 140 هزار متر مربع جایگاه نگهداری دام نیز توسط پرسنل این شبکه و با همکاری شهرداری های مناطق شهرستان برخوار سمپاشی گردید.

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان افزود: از دیگر وظایف شبکه دامپزشکی شهرستانها مبارزه با بیماری هایی است که مشترک بین انسان و دام نبوده ولی بعلت اینکه دام پس از ابتلای به این بیماریها درصد بالایی از گوشت و شیر خود را از دست میدهد عملا ضررهای هنگفت و غیر قابل جبرانی را به دامدار و اقتصاد کشور وارد میسازد .

وی افزود: در کنار بیماریهای یاد شده، واکسیناسیون این شبکه بر علیه سایر بیماریهای غیر مشترک بین انسان و دام نیز مانند تب برفکی  گاو و گوساله، قانقاریا گوسفند، آنتروتوکسمی گوسفند، آگالاکسی بره؛ آبله گوسفند و بز انجام گرفت که در مجموع کل واکسیناسیون گاو و گوساله 32583 نوبت سر و کل واکسیناسیون گوسفند و بز 51814  نوبت سر بوده است.

وندائی، کمک به ارتقا سطح بهداشت عمومی از طریق نظارت بهداشتی بر کشتارگاهها، مراکز بسته بندی و تولید، توزیع و عرضه فراورده‌های خام دامی را از دیگر وظایف شبکه دامپزشکی عنوان کرد و گفت: در طی شش ماهه سالجاری تعداد 4 پرونده تخلف، به مراجع قضایی ارجاع و تحت بررسی قرار گرفت و یک مورد پلمپ مکان عرضه فاسد از یک هفته تا یکماه، حبس تعزیری و یا جزای نقدی بوده است ضمن اینکه مقدار 2814 کیلوگرم گوشت سفید، قرمز و فراورده های خام دامی تاریخ گذشته و غیر قابل مصرف نیز در طی این مدت کشف و معدوم گردیده شد.

وی ادامه داد: از دیگر وظایف این شبکه، همکاری با مراکز ذیربط در امر آموزش و ترویج بهداشت دام به دامداران میباشد که تعداد 19  جلسه آموزشی در خصوص نحوه پیشگیری و درمان بیماری های دامی و همچنین بیماری مشترک بین انسان و دام با کمک و همکاری مدیریت جهاد کشاورزی، شبکه بهداشت و درمان و آموزش و پرورش در سطح مدارس شهرستان و شرکت خدمات حمایت کشاورزی جهاد کشاورزی شهرستان، محل شبکه دامپزشکی و تالار شهرداری و…. برگزار گردیده است.

 انتهای پیام / روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان برخوار