30 هکتار زمین زیر کشت زعفران شهرستان برخوار؛ مرهون تلاش های بسیج سازندگی است.

به گزارش چشم برخوار؛ جعفر ملایی اهل شهر دستگرد با تحصیلات دیپلم تجربی مدت هفت سال است که در کشت زعفران و زرشک مشغول فعالیت است.

این کشاورز چندین بار در جشنواره های اقتصادی حائز رتبه های برتر شده و هم اکنون ضمن کشت زعفران در آموزش جوانان جویای کار و علاقمند به کشت زعفران در بسیج سازندگی شهرستان برخوار مشغول فعالیت است.

این کشاورز در گفتگو با پایگاه خبری چشم برخوار، اظهار کرد: از سال ۱۳۹۰ کشت زعفران را به صورت آزمایشی در زمینی به متراژ یک جریب آغاز کردم و در سال سوم موفق به کشت زعفران شدم و هم اکنون با همکاری برادرانم در حدود یک هکتار زمین را به زیر کشت زعفران و زرشک برده ایم.

ملایی همچنین از اشتغال زایی چهار نفر در هر جریب زمین خبر داد و اظهار کرد: کشت زعفران از کشت های مفید و پرسود شهرستان می تواند باشد اما هزینه های مقدماتی آن بسیار بالا است و به همین دلیل بسیاری از کشاورزان یا توانایی مالی آن را ندارند و یا از ریسک و خطرات آن می هراسند.

وی ادامه داد: با وجود این که هر جریب زمین حدود ۵ میلیون تومان هزینه در بر دارد اما جهاد کشاورزی شهرستان برای کشاورزان خود تسهیلات چندانی ارائه نمی دهد.

این کشاورز خاطرنشان کرد: اگر از این محصول به صورت صحیح مراقبت کنیم، حتی اگر محصول زعفران هم ندهد می توانید پیاز آن را بفروشید.

این تولیدکننده ضمن قدردانی و تشکر از زحمات سازمان بسیج سازندگی، یادآور شد: اگر در شهرستان ۳۵ هکتار زمین زیر کشت زعفران است، ۳۰ هکتار آن مرهون تلاش های بسیج سازندگی شهرستان و مشاوره ها و آموزش ها و ارائه وام ها و تسهیلات دیگر آن است.

ملایی عنوان کرد: اگر جهاد کشاورزی و مسوولان بخواهند از این محصول حمایت کنند شهرستان برخوار زمینه خوبی برای کشت مرغوب زعفران را دارا است و کشاورزان در صورت ارائه تسهیلات و وام های کم سود می توانند زمین های بیشتری را زیر کشت این محصول ببرند.

این فعال عرصه اقتصادی افزود: در حال حاضر کشاورزان پیاز خوب سه هزار و ۵۰۰ تومانی را از دلالان ۶ هزار تومان می خرند در حالی که اگر کشاورزان با هم متحد بودند و این امر متولی داشت می توانستیم بهترین پیاز را به صورت عمده ای و قیمت پایین خریداری کنیم‌.

وی در پایان اظهار کرد: امروز محصول زعفران از کیلویی ۱۸ میلیون تومان در سطح بالاتر خریداری و به فروش می رسد.

حق شناس مسئول بسیج سازندگی ناحیه مقاومت بسیج برخوار نیز اظهار کرد: در شهرستان برخوار کسانی مانند این کشاورز که برای اولین بار این کار را اغاز کردند موفق عمل نکردند.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته در شش روستا با همکاری بسیج مهندسین و بسیج سازندگی توزیع پیاز زعفران همراه با برگزاری کلاس های آموزشی را داشتیم.

انتهای پیام/