رییس شبکه دامپزشکی شهرستان برخوار؛

لزوم همکاری دستگاهها در کنترل و پیشگیری از آنفلو‌آنزای فوق حاد پرندگان/راهکارهای جلوگیری از شیوع این بیماری

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان برخوار گفت: همکاری و هم‌افزایی دستگاه های مرتبط در شهرستان، آمادگی کامل و لازم را در کنترل و پیشگیری از ‌بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ایجاد می نماید.

به گزارش چشم برخوار؛ دکتر مجید فلسفی منش اظهار داشت: به منظور کنترل و پیشگیری از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، در شهرستان همکاری بخش خصوصی ، مردم ودستگاههای  مرتبط را با دامپزشکی حائز اهمیت دانست.

وی ضمن تشکر از کلینیسین های دامپزشکی، مسئولین فنی بهداشتی و تشکل های وابسته مانند اتحادیه ها و تعاونی های مرغداران که ارکان اطلاع رسانی و گزارش دهی در شهرستان می باشند افزود: اینگونه تعاملات و گزارشات نسبت به وجود بیماری در واحدهای درگیر می تواند مانع از وقوع هر گونه تلفات و خسارات احتمالی به صنعت طیور  و شیوع آن  به دیگر مرغداری ها در شهرستان شود.

رییس شبکه دامپزشکی برخوار ادامه داد: بروز آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در برخی کشورهای مختلف جهان، وجود آلودگی و گردش تیپ‌های مختلف ویروس آنفلوآنزا در طیور بومی و صنعتی و حتی وحشی کشور را بالا برده و هرساله با مهاجرت و جابجایی پرندگان مهاجر، احتمال ورود ویروس‌های جدید و حتی تحت تیپ‌های نامتعارف در کشور وجود دارد.

فلسفی منش عنوان کرد: در این میان پرندگان بومی وسنتی در صورت آلوده شدن از طریق مجاورت با پرندگان مهاجر بیمار شده و ویروس را تکثیر و دفع کرده و باعث انتشار ویروس عامل بیماری در محیط شود.

وی افزود: در صورت وقوع چنین اتفاقی، احتمال انتقال بیماری به طیور صنعتی بسیار بالا رفته و صنعت مرغداری به صورت جدی تهدید خواهد شد لذا لازم است با اجرای طرح‌هایی نظیر طرح پایش هدفمند آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از وجود و عدم وجود تحت تیپ‌های فوق به طور مستمر آگاه بوده و به موقع اقدام لازم را انجام داد.

رییس شبکه دامپزشکی برخوار خاطر نشان کرد: در راستای نیل به این هدف مهم و به منظور پیگیری منظم و با تشکیل کارگروه های مربوطه، نظارت و ارائه گزارش هفتگی موارد بیماری به فرماندار شهرستان، از پیشرفت عملکرد دستگاههای مرتبط برای دامپزشکی شهرستان (به عنوان دبیر ستاد) ضروری است.

فلسفی منش تصریح کرد: دامپزشکی شهرستان در راستای ساماندهی فنی، بهداشتی و اصلاح ساختارمراکز تولید و پرورش طیور و همچنین تعیین تکلیف واحدهای غیر مجاز طیور صنعتی و بومی و سایر پرندگان اقدامات لازم را انجام داده و با پیگیری منظم میدانی همچون برنامه های مراقبت و نمونه برداری تصادفی، گزارش گیری سریع از مرغداران، شهروندان و سایر همکاران بخش خصوصی، برگزاری کلاسهای آموزشی و چاپ و نصب بیش از ۱۰ بنر و توزیع بیش از ۲ هزار بروشور و تراکت در سطح شهرستان، اقدامات لازم به منظور کنترل و پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را به عمل آورده  است.

رییس شبکه دامپزشکی برخوار در ادامه رعایت اصول امنیت زیستی و اجرای دقیق تدابیرکنترلی – بهداشتی در سطوح مختلف اعم از محیط پیرامون ، مرز و محوطه واحد و ورودی و درون سالن پرورش را از تدابیر لازم جهت جلوگیری از شیوع و انتشار عوامل مسبب بیماری دانست که در صورت اجرای صحیح می تواند خطرات شیوع و انتشار بیماری را به صفر برساند./ روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان برخواردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.