رئیس اداره بهزیستی شهرستان برخوارگفت: سازمان بهزیستی به عنوان متولی اصلی ارائه خدمات به جامعه معلولین کشور، با طیف وسیعی از خدمات و بیش از 160 نوع فعالیت در حال انجام وظیفه و خدمت رسانی به گروه های هدف مختلف است.

به گزارش چشم برخوار؛ یکی از شهروندان برخواری از طرف خانواده معلول شهرستان در گفتگو با خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی #چشم_برخوار گفت: معمولاً به مناسبت روز معلولان نمایشگاه های مختلفی از هنرهای دستی معلولین که دارای استعداد خاص هستند بر پا می شود و آنان مورد تشویق قرار می گیرند؛ این اقدام شایسته تقدیر و سپاس است؛ ولی آیا همه معلولان، دارای استعداد خاص و آموزش پذیر هستند؟
آیا آن دسته از معلولین که در منازل هستند، هیچ استعدادی ندارند که مورد تشویق قرار گیرند، ولی در عوض نیاز به مراقبت دارند، شب تا صبح و صبح تا شب باید مادر مراقب او باشد، نباید توجهی به او کرد؟
خانواده ها به خاطر داشتن فرزند معلول حتی به پارک و یا یک مسافرت زیارتی هم نمی توانند بروند. معلولین نیاز به وسایل کمک درمانی دارند که باید هزینه های بالای را پرداخت نمایند.
سوار خودروهای عمومی نمی توانند بشوند و خودروی شخصی هم به دلیل قوانین راهنمایی و رانندگی با محدودیت های فراوان مواجه هستند.
یک فرد معلول که توانایی دارد و هوشیار و آموزش پذیر هست؛ خودرو در اختیار او می گذارند و پلاک مخصوص معلولین هم روی خودرو نصب می کنند ولی معلولی که دارای همه معلولیت های ذهنی، گفتاری و حرکتی هست و دائما” نیاز به مراقبت دارد، هیچ خدماتی به او تعلق نمی گیرد.
در این چند ماه گذشته، کمیابی و گرانی پوشک و زیر انداز بیمار و معلول، بر مشکلات و محدودیت های خانواده های معلول افزوده است.
برخورد اطرافیان با معلول و خانواده معلول مناسب نیست. حتی رفت و آمدهای خانوادگی با خانواده معلول متفاوت است، معابر، مناسب رفت آمد معلولین نیست و ده ها مشکلات دیگر…
یک قانون ناقص در سال ۸۰ در مجلس شورای اسلامی تصویب شده که اجرا هم نمی شود.
تا کی بی عدالتی در کشور باشد؟
تا کی این خانواده ها زجر بکشند؟
ای کاش به این معلولین و خانواده آنان یک توجهی بشود. ای کاش نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی یک قانون کامل و جامع تصویب می کردند و ای کاش که مسئولین اجرایی به فکر معلول و خانواده ی معلول می افتادند.

🔴 طی پیگیری هایی که توسط این وبسایت مردمی شهرستان برخوار از اداره بهزیستی شهرستان برخوار انجام شد؛ رئیس اداره بهزیستی شهرستان برخوار ضمن تقدیر از زحمات اعضاء محترم خانواده بزرگ بهزیستی به ویژه مراقبین و پرستاران معلولین عزیز و در پاسخ به این شهروند برخواری گفت: در پی درد دل یکی از شهروندان گرانقدر برخواری در خصوص مشکلات افرد دارای معلولیت و خانواده های محترم شان، ما بعنوان خادمین این گروه هدف بر خود لازم دانستیم تا به تعدادی از خدمات اداره بهزیستی شهرستان جهت اطلاع شهروندان گرامی اشاره نماییم:
سازمان بهزیستی به عنوان متولی اصلی و نوک پیکان ارائه خدمات به جامعه معلولین کشور، با طیف وسیعی از خدمات و بیش از 160 نوع فعالیت در حال انجام وظیفه و خدمت رسانی به گروه های هدف مختلف می باشد که بدیهی است امکان تشریح کلیه خدمات مذکور در این مجال مقدور نمی باشد اما به اختصار میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
1) مناسب سازی کلیه معابر و سطوح شهری و نیز ادارات دولتی از حقوق بارز و مسلم معلولین عزیز بوده و ما خود نیز نه تنها به این مطلب کاملا اذعان داشته بلکه جهت تحقق این مهم، بطور مستمر و پیگیرانه علاوه بر برگزاری جلسات با حضور مسئولین محترم شهرستان، با اعزام کارشناس به ادارات مختلف و انجام بازدیدهای تخصصی، کلیه عیوب موجود در تردد مددجویان عزیز را مکتوب و به ادارات مذکور ارسال نموده و قول مساعدت این ادارات در رفع مشکلات را دریافت کرده ایم و خود نیز چشم امید به همت برادارنه همه مسئولین شهرستان و اعمال هر چه سریعتر این تغییرات در ساختارهای فیزیکی ادارات و معابر شهری بمنظور تحقق این هدف را داریم.

🔴اداره بهزیستی شهرستان به تنهایی قادر به پاسخگویی احسن به همه تقاضاهای مددجویان عزیز نمی باشد.

۲) در پاسخ به وجود مشکلات متعدد برای خانواده های افراد دارای معلولیت شدید، قابل ذکر است که سازمان بهزیستی با اشراف کامل نسبت به این مشکلات و آگاهی از هزینه های سنگین مالی و عاطفی متحمل شده بر دوش این خانواده های بزرگوار، به منظور کمک به آنان برنامه مراقبت و ویزیت در منزل را پیش بینی نموده که با تمام توان در حال انجام آن در شهرستان های مختلف می باشد و اداره بهزیستی شهرستان برخوار نیز از این قاعده مستثنی نبوده و علی رغم محدودیت های شدید در ظرفیت ها و امکانات، در حال حاضر با اعزام افراد متخصص به منازل، مشغول خدمت رسانی در حوزه های کاردرمانی، فیزیوتراپی، ارائه خدمات پزشکی و… به تعداد 100 خانواده تحت پوشش در سطح شهرستان می باشد و پرواضح است با عنایت به محدودیت امکانات، این اداره به تنهایی قادر به پاسخگویی احسنت به تقاضای کلیه مددجویان عزیز نمی باشد و قطعا حضور و حمایت خیرین عزیز شهرستان نه تنها می تواند پشتوانه محکم بهزیستی در انجام این امر خداپسندانه باشد، بلکه به طور یقین توشه آخرت آنان نیز خواهد بود.

🔴امکان اسکان و نگهداری موقت معلولان در طول سفر خانواده، در مراکز شبانه روزی سازمان را فراهم شده است.

۳) و در پایان در پاسخ به درخواست شهروند عزیزمان در خصوص مشکل عدم امکان انجام سفرهای زیارتی توسط خانواده ها و مراقبین افراد دارای معلولیت، به اطلاع می رساند سازمان بهزیستی بواسطه ارتباط تنگاتنگ با مددجویان عزیز، این معضل را نیز پیش بینی کرده و به همین منظور و در راستای رفع این مشکل، با رعایت ضوابط و شرایط اداره پذیرش، امکان اسکان و نگهداری موقت این عزیزان در طول سفر خانواده در مراکز شبانه روزی سازمان را فراهم کرده است.
رؤیا شجاعی در ادامه ضمن اظهار امیدواری در پاسخگویی و اقناع شهروند برخواری؛ گفت: کلیه پرسنل اداره بهزیستی شهرستان با تمام قوا همراه و حامی کلیه معلولین عزیز شهرستان و خانواده بزرگوار آنها هستند.

 لینک خبر 🔴 نقد شهروندی: درد و دل های خانواده یک معلول در برخوار