لزوم بازنگری مجدد از وضعیت تعزیه خوانی در برخوار

به کجا چنین شتابان، اشتباه نکنید هدف نویسنده نوشتن شعر و نثر عاشقانه و عارفانه نیست هدف نگاهی به وضعیت اسف بار این روزهای تعزیه خوانی ست. آنقدر موارد عجیب و غریب این روزها می‌شود از تعزیه دید.

به گزارش چشم برخوار؛ حامد فتاحی طی یادداشتی نوشت: به کجا چنین شتابان، اشتباه نکنید هدف نویسنده نوشتن شعر و نثر عاشقانه و عارفانه نیست هدف نگاهی به وضعیت اسف بار این روزهای تعزیه خوانی ست. آنقدر موارد عجیب و غریب این روزها می‌شود از تعزیه دید که بعضی مواقع حواسمان از گوشت و مرغ و شبکه ی کیش هم پرت می‌شود. بله آنقدر دچار حاشیه شده که در هفته می‌توان یک نشریه ی زرد پرفروش از آن چاپ کرد.

بی‌سوادی، عدم وجود فرد متخصص در امر تعزیه در تکایا، وجود افراد با سطح پایینی از فرهنگ و شعور عاشورایی و غوغا سالارانی که نگاه جمعیت گرا و جلب توجه رسانه ای دارند باعث این آفت ها گردیده . اگر فردایی ، پس فردایی در تعزیه از اشعار و سبک بهنام بانی در تعزیه استفاده شد زیاد تعجب نکنید مثلا اگر شمر در پشت خیمه تعزیه شهادت حضرت عباس (ع) امد و گفت : تویی قرص قمرم ، زده امشب به سرم که دلت رو ببرم (البته با ریتم مخالف خوانی بخوانید !!! ) جای شک نیست یا مثلا در تعزیه ی علی اکبر(ع) قسمت ام لیلا ، شبیه علی اکبر خواند کاشکی میشد بهت بگم چقدر صدا تو دوست دارم ، لالایی ها تو دوست دارم … جای تأمل ندارد یا شبیه حضرت حر در تعزیه همزمان با سه شبیه حضرت عباس (ع) گفت وگو کرد و سبک اجرای آن مانند مسابقه ی برنده باش محمدرضا گلزار باشد و هر کس مطابق میل حر خوان عمل نکرد حذف شود تعجب نکنید.
شاید بعید نباشد با وجود رسانه‌ها و فضای مجازی و عدم درک درست ان توسط برخی از تعزیه خوان‌ها فردا منتظر پهن کردن فرش قرمز و حضور تعزیه خوان‌ها چه در میدان و چه در خارج میدان تعزیه با شکل و شمایل و پوشش‌هایی که مشابه آن را در جشنواره فیلم فجر مشاهده کردیم باشیم . نمونه هایی از لباس‌های من در‌آوردی و مزخرف و بدون پایبندی بر اصول و فرهنگ خاصی.
یا دور از انتظار نیست وسط تعزیه به سبک و سیاق فرهنگ غربی برای یکدیگر تولد بگیرند و شیپورچی هم اهنگ تولد تولد تولدت مبارک را بزند (؟؟؟!!!)
البته این‌ها رو که گفتم خدا کند برسر تعزیه نیاید و خدا به دور ، ولی یادمه قدیما وقتی می‌گفتند فلانی فلان کار را انجام داده می‌گفتند خدا به دور … ولی متاسفانه این اتفاقات از انچه که ما می‌بینیم به تعزیه نزدیک‌تر است. وقتش رسیده متولیان تعزیه و مسئولان امر محافظه کاری را کنار بگذارند و تصمیم قاطع بگیرند. ایستادن وسط گود و فرهنگ سازی به وسیله ی فضای مجازی و رسانه ها بهترین شیوه با هزینه کم است. اما وجود یک ناظر اجرای تعزیه، رصد تعزیه خوان چه در داخل میدان و چه در خارج میدان البته در برخی موارد خاص، ایجاد آیین نامه داخلی ویژه ی هر شهرستان بر حسب آسیب های موجود و وضع قوانین فصل الخطاب بدون در نظر گرفتن سفارش های مسئولین که فقط در صدد حفظ صندلی خود هستند، وارد شدن دستگاه های نظارتی بر نحوه ی چگونگی انتخاب مسئولین و رؤسای تکیه های تعزیه جهت عدم سوء استفاده ی افراد کم سواد و فاقد شعور فرهنگی که فقط به جهت کسب قدرت در دیگر عناوین را دارند شاید جلوی این بی نظمی های تعزیه را بگیرند.
این مقاله جهت روشنگری نوشته شده و به طور مشخص متوجه هیچ فرد یا افراد خاصی و تکیه خاصی و … نمی‌باشد و برداشت آزاد دارد.

3 دیدگاه برای “لزوم بازنگری مجدد از وضعیت تعزیه خوانی در برخوار
  1. هفته های قبل بود که بعد چند وقتی رفتم تعزیه که ای کاش نرفته بودم،گروه موزیک داشت انگار ارکستر عروسی بود و چه موزیکی میزد همه چی بود غیر موزیک تعزیه،واقعا بزرگترای تعزیه کجاند که داره تحریف میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.