یکی دیگر از مشکلاتی که کم شنوایان ممکن است با آن مواجه شوند؛ عدم پردازش اصوات در سمعک است. یعنی زمانی که فرد کم شنوا، سمعک را داخل گوش خود قرار می‌دهد؛ صدایی نمی‌شنود. در این زمان سمعک ممکن است با مشکلاتی مواجه شده باشد. در صورتی که سمعک صدا ندارد بهتر است موارد زیر بررسی شود.

به گزارش چشم برخوار سمعک وسیله الکترونیکی کوچکی است که برای درمان مشکلات کم‌شنوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سمعک از قطعات متعددی تشکیل شده که از جمله آن‌ها می‌توان به رسیور، تقویت کننده یا آمپلی فایر و بلندگو اشاره. البته این قطعات اجزای پایه سمعک‌ هستند؛ یعنی در تمام انواع مدل سمعک این سه جزء وجود دارند و با توجه به به امکانات سمعک، تجهیزات آن متنوع‌تر و پیشرفته‌تر می‌شوند. به عنوان مثال سمعک هوشمند با توجه به کاربرد و عملکردی که دارد وصدای اطراف را مطابق با میزان شنوایی افراد جمع آوری کرده و آن‌ها را تقویت می‌کند مسلما اجزا و قطعات پیشرفته تری نیز دارند. از طرفی سمعک هر چقدر ساده یا پیشرفته باشد به شدت حساس است؛ به طور کلی سمعک‌ها یکی از ابزارهایی هستند که به سرعت خراب می‌شوند و نیاز به تعمیر دارند. سمعک‌ها ممکن است به دلایل مختلفی آسیب ببینند که از متداول ترین عبارتند از:

 

شکستن یا ترک برداشتن پوسته سمعک

اجزای کلی سمعک تماما داخل یک پوسته قرار می‌گیرند. پوسته سمعک نقش محافظت از اجزا و قطعات تعبیه شده داخل سمعک را بر عهده دارد. هر گونه ضربه و آسیب به سمعک مانند افتادن سمعک روی زمین، ایجاد فشار در زمان خوابیدن، برخورد با هر گونه رطوبت و آب از جمله دلایلی هستند که باعث خرابی پوسته سمعک می‌شوند. چنانچه آسیب به پوسته سمعک آنقدر شدید باشد که اجزای داخلی آن آسیب ببینند؛ سمعک دیگر قابل استفاده نخواهد بود یا نیاز به تعمیرات اساسی دارد؛ اما معمولا در زمان خرابی پوسته سمعک بهتر است به مرکز شنوایی سنجی مراجعه کرده و پوسته آن را تعویض و تعمیر کنید تا سمعک قابل استفاده مجدد شود.

 

اتمام طول عمر باتری سمعک

باتری سمعک یکی از مهمترین قطعات تعبیه شده در آن است که میزان طول عمر آن با قابلیت زمانی سمعک رابطه مستقیمی دارد. باتری سمعک معمولا به دلیل تمام شدن عمر آن، دیگر قابل استفاده نخواهد بود و نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد. اما باتری سمعک به دلایل مختلف دیگری اعم از ضربه و برخورد با رطوبت نیز می‌تواند از کار بیوفتد. تعویض باتری سمعک باید زیر نظر ادیولوژیست و در کلینیک‌های شنوایی سنجی انجام شود.  سمعک دیجیتال و سمعک هوشمند معمولا طول عمر بیشتری نسبت به سایر سمعک‌ها دارند.

مشکلات میکروفون سمعک

از آن‌جایی که میکروفون سمعک وظیفه جمع آوری صدا و انتقال آن به گوش درونی را دارد. در بین اجزای سمعک از اهمیت بالایی برخوردار است.  میکروفون سمعک یک قطعه الکتریکی است که می‌تواند آسیب ببیند و خراب شود و در صورت خرابی آن صدا سمعک به شدت ضعیف و خش دار شنیده شده و فرد کم شنوا را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند. میکروفون در سمعک‌هایی مانند سمعک هوشمند و دیجیتال از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ چرا که در این سمعک‌ها میکروفون مطابق با اصوات محیط، صداها را جمع آوری کرده و سپس مطابق با آن نویز و اصوات مزاحم را نیز کاهش می‌دهد؛ در واقع بیشترین درصد تکنولوژی‌های پیشرفته این سمعک‌ها در میکروفون آن‌هاست. برای تعمیر میکرون سمعک ابتدا ادیولوژیست، میکروفون سمعک را بررسی کرده و در صورت مسدود بودن آن سمعک را تمیز می‌کند.

 

عدم پردازش اصوات در سمعک

یکی دیگر از مشکلاتی که کم شنوایان ممکن است با آن مواجه شوند؛ عدم پردازش اصوات در سمعک است. یعنی زمانی که فرد کم شنوا، سمعک را داخل گوش خود قرار می‌دهد؛ صدایی نمی‌شنود. در این زمان سمعک ممکن است با مشکلاتی مواجه شده باشد. در صورتی که سمعک صدا ندارد بهتر است موارد زیر بررسی شود.

  • باتری
  • قرار دادن صحیح باتری در مکان خود
  • ولوم کنترل
  • احتمال مسدود شدن دهانه میکروفون و بررسی آن
  • خم نبودن تیوب سمعک
  • نفوذ رطوبت و آب به داخل اجزای سمعک

 

شکسته شدن قالب سمعک

قالب سمعک اجزایی است که بیشتر در سمعک پشت گوشی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به وسیله‌ی تیوب پلاستیکی و منعطف به سمعک متصل می‌شود. قالب سمعک صدا را از سمعک به گوش انتقال می‌دهد. معمولا بر اثر ضربه یا آسیب بیشت تیوب سمعک نیاز به تعویض دارد تا خود آن زمانی که تیوب سمعک ترک بردارد یا بشکند صدای شنیده شده با وز وز گوش یا خش همراه است.

این مقاله توسط واحد محتوای سایت ایرانگان تولید شده و هرگونه کپی‌برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است.