یادداشتی در مورد آخر سال و اعزام اردوهای راهیان نور 

انسان بایستی در این ایام با تفکر در احوالات خود، برایندی کلی از ایام طی شده عمر خویش بدست آورد و سپس با محاسبه و دقت در آن، از نفس خویش حسابرسی کند،آن چنان که فرموده اند “حاسبوا قبل ان تحاسبوا” 

به گزارش چشم برخوار؛ محمد حسین حامدی از دانشکده علوم قرآنی برخوار طی یادداشتی نوشت؛ همیشه روزهای آخر سال در بین عموم مردم زمانی برای تدارک مقدمات ورود به سال جدید و برنامه ریزی برای خانه و خانواده جهت آماده شدن برای استقبال از آن بوده است.تجربه بهار جدید همواره لذتی تازه برای انسانها محسوب می شود،و در این بین سنت های زیبای نوروز نیز جذابیت مضاعفی به آن بخشیده است.

اما در یک نگاه عمیق تر پایان سال فصل بررسی و سنجش اعمال یک سال گذشته است، انسان بایستی در این ایام با تفکر در احوالات خود، برایندی کلی از ایام طی شده عمر خویش بدست آورد و سپس با محاسبه و دقت در آن، از نفس خویش حسابرسی کند،آن چنان که فرموده اند “حاسبوا قبل ان تحاسبوا”
و سپس از طریق این موضوع،مقدمات ورود به بهاری جدید از عمر خویش را فراهم کند.
بنابرین انسان با طی شدن سردی زمستان و رسیدن بهار جدید ،بایستی سردی و تاریکی زمستان نفس خویش را نیز بشکند و بهار ایمان و معرفت را در درون خویش نهادینه کند.
اهل معرفت همواره زوال زمستان و ظهور بهار را به از بین رفتن سلطه ی شیطان و غلبه ی نور الهی بر ضمیر انسان تعبیر کرده و به این معنا بر شمرده اند.
در سالهای اخیر تقارن ایام بهار با موعد اعزام کاروان های راهیان نور به مناطق عملیاتی، معنا و مفهوم دیگری به این روزها بخشیده است. گام نهادن بر زمینی که روزی شاهد مجاهدت افرادی بوده که با جانفشانی ها و فداکاری های خود،عصر تاریک‌ و ظلمانی عمر انسان  را زدوده و تاریخ بشریت را وارد بهاری تازه از عمر خود کرده اند، خود به تنهایی مملو از درس ها و پند های معنوی گوناگون است،چه رسد به آن که با بهار طبیعت و طراوت مادی نیز همراه شود!
و چه دیدنی خواهد بود به هم رسیدن عالم ماده و عالم معنا!
به واقع در هیچ برهه ی دیگری از تاریخ نمیتوان چنین تطابقی را میان دو پدیده ی مادی و معنوی مشاهده کرد؛ و شاید بتوان این مسئله را هم جز شگفتی ها و محسنات بی شمار راهیان نور به حساب آورد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.