در حال حاضر مهمترین مانع بر سر راه ژیمناستیک برخوار نبود یک سالن ژیمناستیک در شهرستان برخوار است.

به گزارش چشم برخوار؛‍ محمد سلیمانی شاد */ رشته های پایه در ورزش اهمیت بسیار بالایی دارند. این اهمیت به خاطر ماهیت دشوار این رشته ها است. رشته ژیمناستیک در بخش عمومی باعث ایجاد نشاط و تندرستی در میان کودکان و جامعه می شود. اما در بخش حرفه ای و قهرمانی ورزشکاران می بایست از سبک زندگی حرفه ای، نظم، اخلاق، احترام، ایمان و توکل به خداوند متعال برخوردار باشند تا بتوانند به موفقیت دست پیدا کنند. پایه و مادر بودن رشته ژیمناستیک از جایی آغاز می شود که این سبک زندگی به عنوان یک فرهنگ در میان جامعه ورزش نمود پیدا می کند و باعث رشد سایر رشته های ورزشی نیز می شود.

در شهرستان برخوار رشته ژیمناستیک رشته نوپایی است که در همین مدت کوتاه ژیمناستیک برخوار موفق شد به عنوان یک آلترناتیو در سطح استان اصفهان مطرح شود.
کسب عناوین قهرمانی تیمی و انفرادی در سطح کشور و استان و سومین رشته از لحاظ تعداد ورزشکاران سازمان یافته هیات پزشکی ورزشی گواه این قضیه است. با این وجود بیشتر نگاه ها و امکانات شهرستان در اختیار رشته های توپی است.

البته شایسته است به رشته های توپی توجه شود اما بگونه ای که حق رشته سوم شهرستان و سایر رشته های غیر توپی موفق نیز احقاق گردد؛ چرا که رشد ژیمناستیک به عنوان رشته مادر باعث رشد ورزش و رشد ورزش باعث رشد و پویایی جامعه خواهد شد.

ژیمناستیک سازنده ورزش است و ورزش سازنده جامعه ای پویا. اگر به این جمله باور داشته باشیم اهمیت ژیمناستیک به عنوان رشته مادر در میان سایر رشته ها مشخص خواهد شد. ژیمناستیک عمومی باعث ایجاد نشاط و تندرستی در جامعه می شود. اما تاثیر عمیق ژیمناستیک در جایی اتفاق می افتد که ورزشکار به صورت حرفه ای وارد ژیمناستیک می شود. ورزشکار برای غلبه بر تمرینات فشرده ژیمناستیک هنری می بایست از نظم، تحمل، پشتکار، تواضع، ایمان و توکل بالایی برخوردار باشد. مجموعه اینها نوعی سبک زندگی را در جامعه ورزش به صورت فرهنگ نهادینه می کند که باعث رشد ورزش و نهایتا رشد جامعه خواهد شد. در ژیمناستیک ورزشکار گاهاً می بایست چندین ساعت در روز تمرین داشته باشد تا بتواند به اهداف از پیش تعیین شده دست پیدا کند. این اتفاقی است که به ندرت در سایر رشته ها می افتد و باعث می شود ژیمناستیک به عنوان یک رشته مادر متمایز شود.

موانع بر سر ژیمناستیک برخوار

مهمترین مانع بر سر راه ژیمناستیک برخوار در حال حاضر نبود یک سالن ژیمناستیک در شهرستان برخوار است. در چند سال گذشته ما بیشتر وسایل ژیمناستیک را تهیه کردیم. اما به علت نبود سالن این وسایل در انبار ها استفاده نمی شود. ما امکانات داریم اما ورزشکاران سالن تمرین ندارند و در سالن کشتی مشغول تمرین هستند که با این شرایط قطعا ادامه این وضعیت نه به نفع هیات کشتی است _ که همیشه نسبت به ژیمناستیک کاران لطف داشته اند _ و نه به نفع ژیمناستیک.

ژیمناستیک به عنوان سومین خانواده بزرگ ورزش برخوار قطعاً لیاقت یک سالن را دارد و این درخواست کل خانواده ژیمناستیک برخوار است.

از سال ۱۳۹۵ ژیمناستیک کاران برخوار به صورت مستمر در رویداد های مختلف استانی و کشوری حضور فعال داشته اند. مهمترین افتخار اما کسب تمام عنوان های قهرمانی در مسابقات یزد است . تیم ژیمناستیک هنری پسران شهرستان برخوار در دومین دور تورنومنت جام ژیمناست به میزبانی شهرستان مهریز یزد موفق شد در گروه سنی زیر ۹ سال “کلیه عناوین قهرمانی” را در سه اسباب این مسابقه و در مجموع سه اسباب از آن خود کند.
همچنین در رده سنی بالای ۹ و در وسيله پارالل نیز هر سه عنوان قهرمانی از آن ورزشکاران برخوار شد و در مجموع نیز، تیم برخوار بالاتر از تیم های پر قدرت یزد و کرمان در رده اول ایستاد.

در حال حاضر شهرستان برخوار در لیگ ژیمناستیک هنری استان، پس از اصفهان با اختلاف کم در جایگاه دوم قرار دارد، همچنین ما در تیم آموزشگاه های استان اصفهان جهت شرکت در المپیاد دانش آموزان کشور، نماینده داریم.

۶۶۶ نفر ژیمناست سازمان یافته در شهرستان برخوار در سال ۱۳۹۷ فعالیت داشته اند که پس از رشته های فوتبال و والیبال سومین رشته پر طرفدار شهرستان برخوار محسوب می شود.

درخواست ما در حال حاضر و اولویت ما؛ اختصاص یک سالن به ژیمناستیک است و درخواست ما از مسئولین محترم این است که سالن های باقی مانده را وارد ماده ۸۸ نکنند و به رشته های غیر توپی موفق اختصاص داده شود.

مسیری که ما در ژیمناستیک برخوار طی می کنیم مسیری است که توسط سایر شهرستان های استان پیموده شده و ما نیز لاجرم باید طی کنیم، همچنان که ژیمناستیک در چند سال اخیر توانسته است شایستگی های خود را در شهرستان نشان دهد و حالا وقت آن است که ما یک خانه ژیمناستیک در شهرستان داشته باشیم.

ذکر این نکته نیز ضرورت دارد که رویکرد جدی و اصلی ما در ژیمناستیک برخوار رویکرد فرهنگی و تربیتی است. ما ارتباط خوبی با دستگاه های فرهنگی شهرستان و استان اصفهان داریم. مهمترین دغدغه ما ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی در میان کودکان و نوجوانان است.

امیدواریم با فعالیت هایی که انجام می شود بتوانیم نقش مهمی در گام دوم انقلاب اسلامی داشته باشیم.

* رییس هیات ژیمناستیک شهرستان برخوار

انتهای پیام /