به گزارش چشم برخوار؛«پلاستیک برای تغییر» ابتکاری برای تجارت عادلانه از طریق بازیافت است؛ به‌طوری که به جمع‌آوری‌کنندگان زباله‌ها و پلاستیک‌ها با دستمزد منصفانه‌ای پاداش می‌دهد. کشور‌های در حال توسعه به ندرت به خدمات مدیریت زباله دسترسی دارند و به این معنی است که سطح بالایی از آلودگی و نرخ بازیافت بسیار کمی دارند.در اغلب […]

به گزارش چشم برخوار؛«پلاستیک برای تغییر» ابتکاری برای تجارت عادلانه از طریق بازیافت است؛ به‌طوری که به جمع‌آوری‌کنندگان زباله‌ها و پلاستیک‌ها با دستمزد منصفانه‌ای پاداش می‌دهد. کشور‌های در حال توسعه به ندرت به خدمات مدیریت زباله دسترسی دارند و به این معنی است که سطح بالایی از آلودگی و نرخ بازیافت بسیار کمی دارند.در اغلب این کشور‌ها بیکاری ریشه دوانده است اما برخی مردم از طریق جمع‌آوری زباله‌های شهری امرار معاش می‌کنند. این افراد با جمع‌آوری و فروش زباله‌های پلاستیکی نقش مهمی را در پاکیزگی شهر‌ها ایفا می‌کنند اما دستمزد مناسبی بابتش دریافت نمی‌کنند، چرا که دستمزد‌ها توسط صادرکنندگان و واسطه‌ها تنظیم شده است.

در حال حاضر یک شرکت کانادایی با نام «پلاستیک برای تغییر»، با استفاده از قدرت تکنولوژی متحرک و با هدف ایجاد کردن نمونه‌ای از تجارت عادلانه، این سیستم را اصلاح کرده است. شرکت ذکر شده، این امکان را می‌دهد تا افراد برای جمع‌آوری پلاستیک‌ها دستمزد منصفانه‌ای دریافت کنند. شرکت «پلاستیک برای تغییر»، جمع‌آوری‌کنندگان را به‌طور مستقیم به شرکت‌های طرفدار محیط‌زیست که هدف استفاده از پلاستیک‌های بازیافتی را به‌عنوان منبع انرژی در تولیدات خود دارند، متصل می‌سازد.

این سیستم برای افزایش اعتماد و شفافیت در سرتاسر زنجیره جمع‌آوری زباله و همین‌طور برای اطمینان حاصل کردن از منصفانه بودن هزینه‌ای که افراد بابت جمع‌آوری پلاستیک‌ها دریافت می‌کنند، تکنولوژی متحرک را به کار گرفته است. به این ترتیب این فعالیت، سطح زندگی بسیاری از بیکاران را در کشور‌های در حال توسعه بهبود بخشیده، ارزش بازیافت زباله‌ها را افزایش داده و منتهی به انتشار آگاهی بهتری نسبت به استفاده از پلاستیک می‌شود. شرکت نام برده به تازگی در وب‌سایت ایندی گوگو  (Indiegogo) شروع به جمع‌آوری کمک‌های مالی برای پیاده‌سازی و توسعه این ابتکار در بسیاری از شهر‌های هند کرده است.