فرقه ی سلبریتیه! (نقدی بر کنش های اجتماعی چهره های مشهور)

جوانی که مشتری دائم صفحات مجازی سلبریتی هاست، یا پای ثابت همایش ها و جشنواره های آنهاست، ناخودآگاه بعد از مدتی دچار یک‌ نوع تقلید و همزاد پنداری کاذب شده و سرتاپا مرید مسلک شخصیت محبوبش می شود..

به گزارش چشم برخوار؛ شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی شهرستان برخوار طی یادداشتی با موضوع نقد آسیب اجتماعی و فرهنگی جامعه کنونی ما نوشت:

فرقه ی سلبریتیه!
(نقدی بر کنش های اجتماعی چهره های مشهور)

لابد واژه ی غربی سلبریتی این روزها زیاد به گوشتان خورده است، ستاره هایی که هرکدام در زمینه های مختلفی اعم از فرهنگ و هنر و سیاست و مدلینگ و…مشغول فعالیت هستند،چهره هایی که شخصیتشان در دید مردم بزرگ است و زندگی هایشان برای مردم الگو.

تا اینجای کار چندان مشکلی وجود ندارد؛ مسئله از آنجا بحرانی می شود که حضرات سلبریتی گاهی اوقات از حیطه ی کار خود خارج شده و در نقش هایی غیر از آنچه که هستند ظاهر می شوند، حتی اگر هیچگونه دانش و تجربه ای از نقش جدید خود نداشته باشند‌. مثلا کسی که تا دیروز بازیگر فیلم های تلویزیونی بوده، به ناگاه در نقش یک منتقد اجتماعی و تحلیلگر سیاسی ظاهر می شود!، دارو تبلیغ می کند یا برای فلان شرکت و فلان موسسه بازار یابی می کند!. تاریخ مصرف کاری اش هم که تمام شد، خواننده می شود و آلبوم بیرون می دهد!. و اصلا هم مهم نیست که این خانم یا آقا تا چه حد از علم سیاست و جامعه شناسی و داروسازی و ارتباطات و موسیقی سررشته دارد، همین که چهره مشهوری دارد کافیست!…

جدیدترین دسته گل سلبریتی ها در جامعه، ماجرای اخیر شهادت طلبه ی همدانی ست؛ بازیگری که میهنش را حتی به اندازه به دنیا آوردن یک‌ بچه(!) قبول ندارد، ناگهان رگ ناسیونالیستی و ناموس پرستی اش باد می کند و از قول یک حساب جعلی در توییتر، خبر دروغی مبنی بر درخواست یک طلبه از زنان ایرانی برای ازدواج موقت با نیروهای بسیج مردمی عراق را منتشر می کند! حال آنکه نه خبر درست است و نه حساب منتشر کننده آن واقعی است…اتفاقی که به ایجاد احساسات کاذب در یک فرد معلوم الحال و در نتیجه قتل یک طلبه ی ۴۶ ساله همدانی توسط وی منجر شد…

گفته بودیم که پس از مدتی سبک زندگی سلبریتی ها برای پیروانشان تبدیل به الگو می شود، جوانی که مشتری دائم صفحات مجازی سلبریتی هاست، یا پای ثابت همایش ها و جشنواره های آنهاست، ناخودآگاه بعد از مدتی دچار یک‌ نوع تقلید و همزاد پنداری کاذب شده و سرتاپا مرید مسلک شخصیت محبوبش می شود…حرف هایش را به دیده ی منت می گذارد و خط فکری و عملی اش را از او می گیرد.

و سرانجام سیر سلبریتی گری از الگوسازی اجتماعی صرف به ایجاد یک عرفان کاذب ختم می شود؛
به فرقه ی سلبریتیه خوش آمدید!دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.