اسداله یزدانی یکی از شهروندان دولت آبادی است که در سن 62 سالگی بیش 10 کیلومتر را  بدون توقف می دود و الگویی برای بسیاری از جوانان شهرستان است.

به گزارش چشم برخوار؛ اسداله یزدانی فرزند رجبعلی متولد روستای گلاب از توابع نجف آباد است که از سال 58 تاکنون ساکن دولت آباد می باشد. این شهروندان دولت آبادی دارای دارای 9 فرزند بوده و در سن 64 سالگی بیش 10 کیلومتر را  بدون توقف می دود و الگویی برای بسیاری از جوانان شهرستان است.

برآن شدیم هر چند مختصر گفتگویی با ایشان داشته باشیم.

چشم برخوار: لطفا مختصری در رابطه با خودتان توضیحاتی (مانند سن تحصیلات، هنر و ادب،و…) بفرمایید؟

بنده اسداله یزدانی در سال ۱۳۳۶ در شهر رضوانشهر در یک خانواده اصیل به دنیا آمدم. پس از گذراندن مقطع ابتدایی به کار و اقتصاد رو آوردم. شغلم از قدیم سنگ تراش بوده و هم اکنون نیز در همین فعالیت مشغولم اگر چه این شغل دیگر بازار چندانی ندارد.

بنده تاکنون دو کتاب شعر سروده ام و بارها به مناسبت های مختلف شعر گفته ام و در میدان امام اصفهان با هزینه شخصی چاپ کرده و منتشر نموده ام ولی متاسفانه به دلایل شخصی؛ چندسالی است که به شعر گفتن ادامه نداده ام.

چشم برخوار: از چه زمانی به ورزش رو آوردید؟ و چند سال است که ورزش می کنید؟چه موقع و چند روز در هفته ورزش می کنید؟

از جوانی به ورزش های یوگا علاقه مند بوده ام و حرکات ژیمناستیک انجام می دادم و هم اکنون نیز قادر به انجام این حرکات هستم.

درحال حاضر هفته ای دو بار صبح های سه‌شنبه و جمعه هر هفته از ساعت 5 تا 8 صبح پیاده روی ماراتن حدود ۱۰ کیلومتر (از دولت آباد تا امام زاده ابراهیم علیه السلام و کربکند) دارم.

چشم برخوار: دویدن و ورزش چه تاثیری در زندگی شما داشته است؟

بنده معتقدم هر چه چربی بدن آب شود، مریضی از انسان دور است و تخلیه انرژی از طریق دویدن که مادر ورزش های هوازی است باعث افزایش سوخت و ساز بدن شده و بدن سرحال می ماند.

از عادات بنده دوش گرفتن روزانه است. معتقدم این کار باعث تقویت روحیه و شادی مضاعفی را برای بدن می شود.

به طور کلی ورزش، باعث دوری از افسردگی های امروزی و ارتقای سلامتی بدن می شود.

چشم برخوار: برخورد مردم به خصوص جوانان با شما چگونه است؟

خوشبختانه این اقدام در این سن، گل خنده و لبخند را بر لبان کسانی که من را در خیابان ها می بینند، می آورد و برخوردهای همه تا امروز بسیار خوب و پشتکار من برای ورزش برای همه جذاب بوده است.

علی یزدانی فرزند او در رابطه نوع پوشش پدر در زمستان و تابستان می گوید: ر رابطه با نوع پوشش ایشان هنگام دویدن لازم به توضیح است که علی رغم اینکه انواع لباس ورزشی دارند ولی از پوشیدن خودداری می کنند و ایشان این لباس (زیرپیراهنی) را نماد برای خود قرار داده و می خواهند به همه شهروندان و جوانان بگویند حتی با این لباس هم می شود ورزش کرد و سالم و شاد بود

پدرم برای دلش و خودش زندگی می کند و نسبت به حرف دیگران بی تفاوت بوده و شاید برای همین است که علی رغم تمسخر دیگران، توانسته چندین سال این ورزش را ادامه دهد و هم اکنون الگوی افراد زیادی در ورزش و استقامت شده است.