مدیر شبکه بهداشت برخوار با بیان اینکه طی دو روز گذشته ۱۴۰۰ نفر به پایگاه های سطح شهرستان مراجعه کردند، گفت: از این میان ۲۴۰ نفر فرد مبتلا به فشار خون بالا شناسایی شد.

به گزارش چشم برخوار؛ دکتر حاجیان در نشست خبری با اصحاب رسانه شهرستان برخوار که در روز دوشنبه مورخ ۹۸/۲/۳۰، به منظور اطلاع رسانی در خصوص طرح ملی غربالگری فشار خون برگزار شد، با بیان اینکه این طرح از ۲۷ اردیبهشت لغایت ۱۵ تیر به مدت ۲ ماه برگزار میشود افزود:

طبق آمار موجود پیش بینی می شود که در کشور ایران ۲۵ درصد افراد بالای ۳۰ سال مبتلا به فشار خون بالا باشند که با توجه به جمعیت ۶۰ هزار نفری افراد بالای ۳۰ سال در شهرستان برخوار پیش بینی می شود طی این طرح ۱۷ هزار نفر با احتمالا ابتلا به فشار خون بالا شناسایی شوند.
ایشان در ادامه با اشاره به عوارض ناشی از فشار خون بالا تصریح کرد:
نارسایی کلیوی و به تبع مبتلا شدن به دیالیز، سکته مغزی، بیماری ها و نارسایی های قلبی و عروقی از مهمترین عوارض ناشی از فشار خون بالاست.
مدیر شبکه بهداشت شهرستان برخوار افزود:امروز درصد افراد مبتلا به فشار خون بالا ۲۵ درصد است که در مقایسه با آمار مبتلایان به دیابت (۱۱/۶ درصد) رقم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است که متاسفانه علی رغم تلاش های صورت گرفته تاکنون تنها ۶۴۰۰ نفر از افراد مبتلا به به این بیماری در این شهرستان شناسایی شده اند.
ایشان با اشاره به اینکه این طرح با اهدف اندازه گیری فشار خون افراد بالای تر از ۳۰ سال، شناسایی افراد با احتمال ابتلا به فشار خون بالا، شروع مراقبت فشار خود در این افراد و افزایش نسبی آگاهی جامعه از عوامل خطر و پیامد های ناشی از فشار خون این افراد برگزار می شود، اظهار امیدواری کردند که با اجرای این طرح بتوان با تغییر سبک زندگی افراد بخش اعظم از مشکلات این بیماری را کاهش داد.
دکتر حاجیان افزود:هم اکنون ۱۶ پایگاه ثابت اعم از خانه های بهداشت، پایگاه ها و مراکز سلامت به همراه ۹ پایگاه سیار موجود در سطح شهرستان در طرح غربالگری فشار خون در حال خدمت رسانی به مردم شریف شهرستان برخوار هستند.
ایشان با بیان اینکه طی دو روز گذشته ۱۴۰۰ نفر به پایگاه های سطح شهرستان مراجعه کردند افزودند که از این میان ۲۴۰ نفر فرد مبتلا به فشار خون بالا شناسایی شد.
در پایان دکتر حاجیان به اشاره به شیوه های شرکت در این طرح تصریح کردند که افراد می توانند با مراجعه به سایت salamat.gov.ir به صورت غیر حضوری در این طرح شرکت کنند.

انتهای پیام / روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان برخوار