امام جمعه خورزوق با اشاره به اینکه صرفا ملاک، دیدن هلال ماه است، یادآور شد: ممکن است چهار ماه متوالی۳۰ روز و سه ماه متوالی ۲۹ روز باشد.

به گزارش چشم برخوار؛امام جمعه خورزوق گفت: بر اساس پرسش و شبهه برخی از مومنین درباره شروع ماه مبارک رمضان امسال ،معیارهای فقهی تعیین اول ماه قابل تبیین است.

حجت الاسلام و المسلمین رسول حق شناس افزود: بنابر فقه شیعه، اول ماه قمری به چند راه ثابت می‌شود: ابتدا این که خود شخص هلال اول ماه را ببیند، راه دوم اطمینان پیدا کردن از گفته دیگران یا سایر منابع عقل پسند و سوم شهادت دو مرد عادل که گفته آن‌ها با اصول ستاره شناسی در تعارض نباشد.

وی ادامه داد: راه های دیگر این که ۳۰ روز از اول ماه قبل گذشته باشد و یا حُکم حاکم شرع باشد.
این کارشناس سیاسی خاطرنشان کرد: از سال۱۳۸۰ ستاد استهلال دفتر رهبر انقلاب با ۱۵۰ گروه مجهز در نقاط مختلف کشور اغاز به کار کرد و هر ماه رصد هلال ماه را انجام می دهند و نتیجه را محضر ایشان اعلام می کنند.

حجت الاسلام حق شناس اضافه کرد: اما چند باور اشتباه موجب شده که در برخی سال ها مردم شبهاتی راجع به ماه مبارک رمضان داشته باشند، که این باورها اعتبار شرعی ندارد.

وی افزود: یکی از این شبهات، شروع ماه در ایران یک روز بعد از عربستان است، یا این که چرا در کشورهای شرقی و غربی ایران اول ماه اعلام شده ولی در ایران نشده است؟ اینها معیار نیست.
امام جمعه خورزوق در ادامه تاکید کرد: پایین یا بالا بودن ماه و میزان ضخامت ماه هم ملاک تشخیص نیست، همچنان که ۲۹ یا ۳۰روز بودن ماه قبل ملاک تعیین تعداد روز ماه بعد نیست.

وی در پایان با اشاره به اینکه صرفا ملاک، دیدن هلال ماه است، یادآور شد: ممکن است چهار ماه متوالی۳۰ روز و سه ماه متوالی ۲۹ روز باشد.
انتهای پیام /