معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت آباد یکی از مفاد مهم بیانیه گام دوم انقلاب را موضوع سبک زندگی ایرانی اسلامی دانست و از لزوم آسیب شناسی آن و ارائه جایگزین مناسب سخن گفت.

به گزارش چشم برخوار؛فرهاد مصری نژاد در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت آباد گفت: یکی از مفاد مهم بیانیه گام دوم انقلاب موضوع سبک زندگی ایرانی اسلامی است. موضوعی که در دوره های مختلف نیز توسط مقام معظم رهبری به آن پرداخته شده است. در حال حاضر و با توجه به فضای فرهنگی بشدت مسموم فضای مجازی لازم است که به این مساله نگاه ویژه شود. از طرفی این موضوع از آن جا اهمیت ویژه می یابد که سبک زندگی مربوط به همه شئون زندگی است. به عنوان نمونه روابط خانوادگی، روابط پدر با فرزندان، روابط همسران، روابط همسایگان، اصول زندگی آپارتمانی، رانندگی، زندگی دانشجویی، محیط های دانشجویی، دانشگاه های تک جنسیتی، روابط دختر و پسر، تعریف شادی و روش های تزریق شادی و هزاران مورد دیگر همه از پارامترهای سبک زندگی است که باید به آن پرداخته شود.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت آباد افزود: در واقع پایه سبک زندگی مربوط به حوزه فرهنگ می شود و این دقیقا همان نقطه ای است که مورد تهاجم دشمن قرار گرفته است و باید جهت مقابله با آن مدلها و روشهای جایگزینی ارائه شود. شاید بتوان گفت در طول چهل سال گذشته در حوزه مسایل اجتماعی و سبک زندگی فقط مساله نهی مطرح بوده و جایگزین های مناسبی معرفی نشده است. به نظر می رسد مهمترین مراکزی که باید در این مساله ورود کنند حوزه ها و دانشگاه ها هستند چرا که اولا باید سبک زندگی موجود آسیب شناسی دقیق شود به این معنی که نقاط ضعف و قوت شناخته و تبیین شود تا بتوان برای آن برنامه ریزی مناسب نمود و این امر نیاز به حضور جدی متخصصین حوزه های روانشناسی، جامعه شناسی و دینی جهت بررسی دارد.
وی اظهار کرد: ثانیا روشها و نقاط ترویج سبک زندگی غربی شناخته شود. این از آن جهت مهم است که روشهای آنان نباید مورد استفاده قرار گیرد چرا که بر اساس تاکید مقام معظم رهبری مبتنی بر آموزه های قرآنی جهاد کبیر یعنی عدم تبعیت از دشمنان از وظایف ذاتی مسلمانان است. قطعا روش های زندگی غربی با سبک زندگی اسلامی در تعارض است چرا که مبنای زندگی اسلامی فطرت انسان ها است که زندگی غربی فاقد این نگاه است و بیشتر نگاه اقتصادی دارد.
مصری نژاد افزود: سومین دلیل در ورود حوزه ها و دانشگاه ها به این مساله این است که سبک زندگی اسلامی باید تدوین و تبیین شود. به این معنی که سبک زندگی اسلامی چیست، درچه حوزه هایی باید وارد شود، بخشی از فرهنگ بومی و تاریخی که مورد تایید دین است مشخص شود و بخش های متناقض نیز شناخته شود. در قدم چهارم روشهای ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی باید مورد مطالعه قرار گرفته و بر اساس آن محتواهای متعدد تولید شود. این تولیدات باید به طور وسیع و ویژه در صدا و سیما و همچنین فضای مجازی و شبکه ها ترویج گردد. بهمین جهت است که در این مقوله نیاز به کار دقیق علمی مبتنی بر آموزه های دینی ضرورت دارد و نقش حوزه و دانشگاه در این راستا تعریف می شود.
وی افزود: ضمنا نگاه فردی به این موضوع نباید از نظر دور داشته شود به نظر می رسد هر فرد ایرانی مسلمان باید به زندگی و رفتار خود دقت نظر داشته باشد و تلاش کند آنرا به آنچه که آموزه های دینی و فرهنگ غنی ایرانی برای ما ترسیم کرده است نزدیک کند تا به فضل الهی رفتار ها و الگوهای معرفی شده در میان مردم مورد استفاده قرار گیرد .همه این اقدامات و فرآیندها باید به این جهت اجرا شود که انشالله به مرحله ایجاد جامعه اسلامی نزدیک شویم تا به فضل الهی زمینه ظهور ولایت عظما (عج) فراهم شود.

انتهای پیام /