معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت آباد گفت: وقتی بخواهیم حرکتی را انجام دهیم و برنامه ای را به انجام برسانیم باید اهداف، استراتژی ها و نقاط ضعف و قوت را مشخص کنیم. حرکت ها و برنامه های گذشته بررسی و افق آینده ترسیم شود.

به گزارش چشم برخوار؛  فرهاد مصری نژاد در کارگاه تبیین بیانیه گام دوم انقلاب با حضور کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه گفت: درون مایه و جان این بیانیه نگاه به آینده است. اینکه به آینده چگونه نگاه کنیم و به تعبیر مقام معظم رهبری در چهل سال دوم انقلاب چه اتفاقاتی باید رقم بخورد. چه فرآیندی قرار است طی شود تا بتوانیم به تمدن نوین اسلامی برسیم و زمینه را برای ولایت و حکومت امام زمان (عج) فراهم نماییم. تاکید مقام معظم رهبری تبیین این بیانیه و تبدیل آن به گفتمان بویژه در سطح دانشگاه ها بوده است.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت آباد افزود: می توان گفت که چکیده بیانات و سخنرانی های رهبر معظم انقلاب در طی 30 سال رهبری حکیمانه ایشان در این بیانیه خلاصه شده است. با دقت در مفاد این بیانیه تعداد زیادی از بیانات قبلی ایشان را مشاهده  می کنیم که بارها بر روی این موارد تاکید داشته اند. در واقع به بیان کلی تر و جامع تر این بیانیه یک کتاب قانون برای آینده است.

وی اظهار کرد: وقتی بخواهیم حرکتی را انجام دهیم و برنامه ای را به انجام برسانیم باید اهداف، استراتژی ها و نقاط ضعف و قوت را مشخص کنیم. حرکت ها و برنامه های گذشته بررسی و افق آینده ترسیم شود. در این بیانیه نیز اشاره مختصری به آنچه در طی 40 سال گذشته رخ داده است شده و نقاط ضعف، قوت، فرصت ها و تهدیدها به خوبی نشان داده شده است. اینکه در حال حاضر کجا قرار داریم و در آینده باید به کجا برسیم و همچنین مسیر حرکتی به وضوح ترسیم شده است. این بیانیه همانند یک کار علمی ضمن، بیان فعالیتهای انجام شده و طرح مسائل پیش رو اهداف و روشها را تعیین کرده است. یک کار تحقیقاتی مدون و منسجم است که نشان می دهد باید با مطالعه و یک حرکت دقیق علمی وارد گام دوم انقلاب شویم.

مصری نژاد بیان کرد: از نکات مطرح شده در بیانیه این است که شعارهای انقلاب اسلامی بر خلاف انقلاب های دیگر زمان انقضا ندارد. همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند چون این شعارها بر اساس آموزه های دینی است، مبتنی بر فطرت انسان است و چون مبتنی بر فطرت انسان است با گذشت زمان دچار زوال نخواهد شد.

وی افزود: در قسمت دوم این بیانیه آینده نظام اسلامی تعریف شده است. هدف کلی انقلاب اسلامی، تبدیل ایران به الگوی کامل نظام پیشرفته اسلامی است که از ابتدای انقلاب نیز همین هدف دنبال شده است. در 40سال گذشته هر حرکتی اتفاق افتاده است در این چارچوب طراحی شده است. شاه کلید ورود به گام دوم انقلاب امید به آینده است و شاه کلید امید به آینده خودباوری است که تنها در سایه باور به پیشرفتها و ظرفیتهای موجود و توکل به خداوند متعال  امکان پذیر است.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت آباد ادامه داد: در بخش دوم بیانیه 7 توصیه و به بیانی 7 موضوع استراتژیک که لازمست بعنوان اهداف کلی نظام مورد بحث و بررسی قرار گیرد توسط معظم له مطرح شده است. که هرکدام جای کار بسیار دارد. به نظر اینجانب اینکه بعنوان اولین توصیه موضوع مهم علم و پژوهش مطرح شده است بی حکمت نیست. در واقع علم و پژوهش در سایر موارد این قسمت نیز دارای جایگاه مهمی است به این معنی که برای رسیدن به نقطه مطلوب در هر یک از حوزه های مطرح شده نیاز جدی به کار علمی و مطالعاتی دقیق لازم است.

مصری نژاد اظهار کرد: هر یک از 7 بند مطرح شده دارای موانعی است که باید برای رفع این موانع راه حلهایی ارائه شود که این عمده ترین وظیفه دانشگاه و حوزه بعنوان مراکز مهم علمی کشور است. اما بعنوان یک مانع و مشکل مهم که در همه حوزه ها می توان به آن اشاره نمود حضور جدی دشمن و جنگ روانی است که ذهن مردم را مضطرب و مشوش می نماید و به نقطه ضروری ورود به گام دوم که همانا امیدواری و خوشبینی است خدشه وارد می نماید که لازمست جهت مقابله با این مانع توسط دستگاههای ذیربط و البته عموم مردم حرکتهای علمی و جهادی صورت پذیرد.

در سایر حوزه ها نیز باید آسیب شناسی صورت پذیرفته و راه حلهای رسیدن به اهداف ترسیم شده و که لازم است در مسیر تمدن سازی  تدوین گردد.