مسئله مهم تفهیم درست از مسئله حجاب برای زنان و دختران است؛ باید دین و مسئله حجاب کار کرد گرایانه تعریف شود ، اما ما کمتر دین کار کرد گرایانه تعریف کرده ایم .

به گزارش چشم برخوار؛ به مناسبت ۲۱ تیر روز عفاف و حجاب گفت و گویی داریم با دانشجوی گرامی سرکار خانم معلم مسئول بسیج دانشجویی خواهران دانشگاه پیام نور دولت آباد؛

لطفا خودتان را معرفی کنید؟

( معلم ) هستم دانشجوی رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور دولت آباد و مسئول بسیج دانشجویی خواهران دانشگاه پیام نور دولت آباد.

به نظر شما اهمیت عفاف و حجاب در جامعه اسلامی چیست؟

در یک جامعه اسلامی قوانین جامعه بر حسب دین اسلام تصویب و اجرا می شود، مانند قوانین مربوط به اقتصاد ، ازدواج و … حجاب و پوشش اسلامی هم یک امر و دستور الهی است که در جامعه اسلامی یک قانون است و همانند قوانین دیگر باید اجرا شود؛ اهمیت حجاب و عفاف در یک جامعه اسلامی بسیار حائز اهمیت است چرا که رعایت ان موجب بقای یک جامعه سالم شده و فساد در آن جامعه کم می شود.

نقشه دشمن در این زمینه چیست و چرا؟

دشمن از سال ها دور در فکر از بین بردن حجاب و عفاف زنان جامعه ما بوده است ، نقشه آن از بین بردن پاکی و عفت زن مسلمان است چرا که زن مسلمان نقش بسیار مهمی به عنوان همسر ، خواهر و به خصوص مادر ایفا می کند.
در سال ۱۳۴۲ امام خمینی ( ره ) در جواب مامور ساواک که از ایشان پرسیدند یاران شما کجا هستند ؟ ! در جواب فرمودند : « یاران من در گهواره های مادرانشان هستند »، اینجاست که اهمیت و نقش مادران در تربیت یاران ولایت در کلام امام مشخص می شود.

جایگاه مسئله حجاب و عفاف در بیانیه گام دوم حضرت آقا را چگونه می دانید؟

جایگاه مسئله حجاب در بیانیه گام دوم در قسمت اخلاق و معنویت و سبک زندگی است، چون رعایت درست حجاب باعث رواج معنویت در جامعه خواهد شد و مبارزه با بی حجابی در واقع نوعی مبارزه با سبک زندگی غربی است.

راهبرد بسیج دانشجویی خواهران در زمینه حجاب و عفاف چیست؟

زنان و دختران به لحاظ اثر گذاری و تاثیر معنوی قدرت بالایی دارند، به گونه ای که بیشتر از مردان می توانند بر اطراف و فرزند و همسر خود اثر بگذارند و این توانایی زنان می تواند نقطه مثبتی باشد برای اثر بخشی کارهای فرهنگی در دانشگاه و تشکل های دانشجویی؛ اما به هر حال در زمینه حضور دختران و زنان در کار های تشکیلاتی باید اسیب شناسی شود که با توجه به تفاوت هایی که بین زنان و مردان است و نقش هایی که دین اسلام برای زنان تعریف کرده است ، این فعالیت ها باعث آسیب برای زنان در کار تشکیلاتی نشود.

یکی از بخش هایی که دختران مومن و تشکیلاتی می توانند در دانشگاه بر روی ان کار کنند، مقابله با ترویج بد حجابی است، همان طور که امام خامنه ای بارها اشاره کردند ما باید یک سبک زندگی اسلامی تشکیل دهیم و تلاش کنیم بخش هایی از زندگی مان راکه غرب مورد هدف قرار داده است و ابزار هایی که دشمن در رسیدن به هدف خود مورد بهره برداری قرار می دهد را شناسایی و با معیار های اسلامی ترمیم کنیم.

مسئله دیگر تفهیم درست از مسئله حجاب برای زنان و دختران است؛ باید دین و مسئله حجاب کار کرد گرایانه تعریف شود ، اما ما کمتر دین کار کرد گرایانه تعریف کرده ایم .

مطالبه گری حوزه بسیج دانشجویی شما از مسئولان مربوطه کشوری و استانی در زمینه عفاف و حجاب چیست؟

مطالبه ما از مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است که باید در بهبود وضعیت حجاب که عامل پیشرفت الگوی اسلامی ایرانی است کوشا باشد، همچنین معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری باید تلاش کند که با نگاهی جامع تر و متعادل تر به برنامه ریزی برای بهبود و ضعیت زنان بپردازد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به حل معضلات پرداخته و متناسب با نیاز هاوشرایط جامعه بر تولید محتوا اثر گذار باشد.
و سازمان صدا و سیما نیز وظیفه معرفی الگو های رفتاری مناسب برای زنان و دختر را دارد و باید مطالبه گر از وزیر ارتباطات باشد که چرا هیچ واکنشی در مقابل کانال های مستهجن نیست !؟ نیروی محترم انتظامی و قوه قضائیه در این زمینه بهتر و با حمایت بیشتر نیز عمل کنند، قوه مقننه قوانین بهتر و محکم تر در این زمینه مقرر کند و دولت هم با عزم جدی و به دور از سیاسی کار به این دستور و قانون الهی عمل کند.

برنامه های اجرا شده توسط بسیج دانشجویی دانشگاه شما در دفاع از حجاب تاکنون چه بوده و برنامه آینده تان چه خواهد بود؟

برگزاری تریبون های آزاد در سطح دانشگاه با موضوع حجاب، برگزاری کرسی آزاد اندیشی با همین موضوع، برگزاری دوره های آموزشی تخصصی زنان و اعزام دانشجویان به این دوره با هماهنگی بسیج دانشجویی استان و اعزام دانشجویان دختر به دوره های طرح ولایت استانی و کشوری که مبانی اسلامی را ریشه ای تر آموزش می دهند، فعالیت در فضای مجازی و انتشار مطالب مفید و موثر در زمینه حجاب و عفاف، جذب دانشجویان خواهر به بسیج دانشجویی و آموزش در فضای دوستانه و اردوهای تفریحی و علمی و حتی اردوهای جهادی ما هم موثر در تغییر رویکرد بعضی دانشجویان دختر به مقوله حجاب و عفاف می شود.

با تشکر از لطف شما بابت فرصتی که به ما دادید موفق باشید.

انتهای پیام /