خربزه شهر سين برخوار که خربزه‌اي زرد و تو قرمز و بسيار شيرين است در فروشگاه‌هاي کوثر اصفهان به صورت مستقيم عرضه مي شود و با بهترين کيفيت و ارزان‌ترين قيمت در دسترس شهروندان قرار مي‌گيرد.

به گزارش چشم برخوار؛ قدمت کاشت خربزه در کهن شهر سين بر اساس مستندات تاريخي به هزاران سال پيش باز مي گردد. در متون قديم و در کتاب «اعلاق النفيسه» نوشته «ابن رسته اصفهاني» مربوط به قرن سوم که يکي از معتبرترين کتب تاريخي است از خربزه اي در اصفهان ياد مي کند به نام «سيني» يعني همان خربزه اي که در سين به عمل مي آمد و شهرت داشت. در حال حاضر نيز همه ساله صدها هکتار از زمين هاي شهر سين زير کشت خربزه مي رود و هزاران تن محصول خربزه آن به ساير نقاط کشور و حتي کشورهاي همسايه صادر مي شود.

«خربزه شهر سين برخوار که خربزه‌اي زرد و تو قرمز و بسيار شيرين است در فروشگاه‌هاي کوثر اصفهان به صورت مستقيم عرضه مي شود و با بهترين کيفيت و ارزان‌ترين قيمت در دسترس شهروندان قرار مي‌گيرد.»

شهردار سين در گفتگوي اختصاصي با «نصف جهان» اين مطلب را اعلام کرد و گفت: ما با همکاري سازمان ميادين شهرداري اصفهان نسبت به عرضه مستقيم اين محصول در فروشگاه‌هاي کوثر 5،2، 6، 10 و 13 اصفهان از عيد قربان تا عيد غدير اين خربزه منحصر به فرد را با تخفيف ويژه و البته با کيفيت مناسب، در اختيار شهروندان قرار داده‌ايم.

محمد طرمه فروشان طهراني افزود: خربزه شهر سين، چهارم تيرماه سال جاري به شماره 1860 به نام شهر سين برخوار، ثبت ملي شده است. وي با بيان اينکه شهر تاريخي سين بيش از 2000 سال قدمت دارد، گفت: شغل عمده مردم شهر سين کشاورزي، دامداري و توليد شيريني است.

شهردار سين اضافه کرد: جشنواره خربزه سين نيز 31 مرداد ماه سال جاري در اين شهر برپا خواهد شد که علاقه‌مندان مي‌توانند از اين جشنواره ديدن کنند.

عرضه خربزه سين در فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي کوثر اصفهان

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده‌هاي کشاورزي شهرداري اصفهان  هم در خصوص عرضه خربزه زرد و توقرمز در فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي کوثر به «نصف جهان» گفت: يکي از وظايف اصلي سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده‌هاي کشاورزي شهرداري اصفهان ايجاد فضاهايي در شهر براي ارائه محصولات کشاورزي باغداران براي عرضه محصولات آنهاست که از اين راه، هم کشاورز نفع برده و هم مردم به قيمت مناسب مي‌توانند محصولات را خريداري کنند.

محمد مجيري افزود: خربزه سين، يکي از محصولاتي است که در استان اصفهان داراي قدمت و تاريخچه بوده که ما با هماهنگي شورا و شهردار شهر سين، نسبت به عرضه خربزه سين در فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي کوثر اصفهان اقدام کرده‌ايم تا با کشاورزان به طور مستقيم و بدون واسطه در اين فضا با قيمت مناسب خربزه را در اختيار مردم قرار دهند.

وي خاطرنشان کرد: قيمت هر کيلو خربزه سين در خرده‌فروشي‌ها با توجه به موقعيت جغرافيايي واحد صنفي در شهر اصفهان بين 2500 تا 4000 تومان بوده که اين خربزه در فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي کوثر در اصفهان به قيمت هر کيلو 1700 تومان در اختيار مردم قرار داده مي‌شود که قيمت مناسبي است.

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده‌هاي کشاورزي شهرداري اصفهان با بيان اينکه قرار است اين اقدام در مورد محصولاتي چون سيب‌زميني فريدن، سيب سميرم، انار ساوه و… از سوي فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي کوثر در اصفهان عملياتي شود، گفت: اصولاً خربزه منطقه برخوار و در رأس آن شهر سين  بسيار خوب و معروف است اما با توجه به اينکه خربزه سين ثبت ملي شده است ما درباره آن اقدام کرديم.

مجيري مي‌گويد: چه خوب است که خربزه و ديگر محصولاتي که در شهر اصفهان از سوي کشاورزان توليد مي‌شود در اين شهر به مصرف رسيده و مردم و شهروندان از آن به نحو مطلوب بهره‌مند شوند تا از استان‌هاي ديگر خربزه وارد ميدان تره بار اصفهان نشود.

وي ادامه داد: قطعاً اينگونه خدمات باعث تقويت کشاورزان اصفهان شده و آنها را بيش از پيش توانمند کرده و اين چرخ به نحو مطلوب مي‌چرخد.

دانش کاشت خربزه سين برخوار چگونه ثبت ملي شد

با توجه به اينکه خربزه منطقه مرکزي استان اصفهان به ويژه شهر «سين» از کيفيت فراواني برخوردار بوده و در فرهنگ فولکلوريک منطقه مرکزي استان داستان هاي متعددي از کيفيت و طعم و مزه اين خربزه نقل شده است، لذا در راستاي حفاظت از مهارت کشت اين محصول که نسل به نسل توسط نياکان به ما رسيده است، سال گذشته پرونده ثبت مهارت کشت خربزه در شهرستان برخوار تهيه و پس از تأييد در شوراي ثبت آثار تاريخي استان براي ثبت نهايي به شوراي ثبت ملي آثار تاريخي کشور ارسال شد.

پس از بررسي هاي لازم در شوراي ثبت ملي آثار تاريخي، ثبت ملي دانش سنتي و مراحل کاشت خربزه سين برخوار روز چهارم تيرماه سال جاري مورد تصويب قرارگفت. دانش سنتي و مراحل کاشت خربزه سين برخوار يکي از 138 ميراث ناملموس استان اصفهان است که در فهرست کشوري ميراث ناملموس به ثبت رسيده است. اين رخداد طي روزهاي چهارم و پنجم تيرماه در شوراي ثبت ميراث ناملموس کشور که در اردبيل برگزار شد صورت گرفت که روز چهارم اين ماه اتفاق مهم براي شهر سين رخ داد. در اين شورا استان اصفهان با ارائه 13 پرونده از ميراث ناملموس در پهنه استان، بيشترين تعداد پرونده‌هاي کل کشور را براي ثبت در ميراث ناملموس ملي ارائه کرد که تمام اين پرونده‌ها مورد تصويب قرار گرفت. يکي از موارد مورد تصويب، ثبت علم کاشت خربزه سين بود.

سيري در شهر تاريخي «سين»

شهردار سين جمعيت اين شهر تاريخي را 6000 نفر اعلام کرد و گفت: اين شهر از آثار تاريخي و گردشگري بسيار خوبي برخوردار بوده، که مسجد منار با قدمت 914 سال از دوره سلجوقيان که ثبت ملي شده، حمام عمومي از دوره صفويه، برج‌هاي کبوتر متعلق به دوره سلجوقيان، قنات و دو ميراب، منازل قديمي، آسياب از دوره سلجوقيان و البته امامزاده سيد کمال‌الدين که بي‌واسطه نوه امام صادق(ع) است و همواره مردم براي زيارت اين امامزاده به سين مي‌آيند از جمله آنهاست.

محمد طرمه فروشان طهراني مي‌گويد: جوانان در اين شهر در فصل کشاورزي به اين شغل روي آورده و در غير فصل کشاورزي، به شيريني‌پزي و طبخ آجيل مشغولند و هيچ جواني در شهر سين بيکار نيست که اين از محاسن اين شهر به شمار مي‌رود که هيچ جواني را بيکار نمي‌بينيد.

شهردار سين از ايجاد شهرک غذايي در سين در آينده خبر داد و گفت: به منظور ساماندهي شيريني‌پزان شهر سين، در آينده شهرک غذايي را در اين شهر ايجاد خواهيم کرد که البته مقدمات اوليه و دريافت مجوزها تا حدودي انجام شده است. همچنين پمپ بنزين تک سکوي سين نيز تا پابان سال جاري به بهر‌ه‌برداري خواهد رسيد.

طهراني بزرگ‌ترين مشکل شهر سين را مرمت مناره سين اعلام کرد و گفت: تنها مناره در ايران که کفي کاشي دارد مناره سين بوده که هم اکنون در حال تخريب بوده و نيازمند مرمت است.

وي از مسئولان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خواست تا با تأمين مالي، نسبت به مرمت اين مناره اقدام و شهرداري را ياري دهند.

شهردار سين خاطرنشان کرد: براي مرمت مناره سين تاکنون 50 ميليون تومان اعتبار در نظر گرفته شده، ولي براي تکميل آن 200 ميليون تومان نياز است و انتظار است مسئولان همکاري لازم را داشته باشند تا اين دغدغه مردم برطرف گردد. البته اقداماتي در اين راستا صورت گرفته ولي باز هم نياز به همکاري و کمک مسئولان است.

طهراني گفت: يکي ديگر از محاسن شهر سين، فاصله 20 کيلومتري آن با اصفهان بوده و ما درصدد شناسايي بيشتر شهر سين با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده هستيم تا گردشگران داخلي و خارجي بيش از پيش به اين شهر بيايند.

شهردار سين گفت: شهر سين در وسعت 187 هکتار محدوده و 1100 هکتار حريم بوده و در سال جاري دو پروژه آسفالت معابر و پياده‌روسازي مدنظر است.

طهراني بودجه شهرداري سين را 3/5 ميليارد تومان بيان کرد و گفت: بودجه سال گذشته شهرداري سين 100 درصد تحقق يافت و بودجه سال جاري نيز تاکنون 40 درصد عملياتي شده است و انصافاً مردم شهر سين نيز همکاري بسيار شايسته‌اي با شهرداري دارند تا ما بتوانيم با انجام کارها، رضايت آنان را بيش از گذشته، فراهم سازيم.

وي اشاره‌اي هم به عوارض آلايندگي در سطح شهرستان داشت و گفت: با توجه به اينکه حجم و ميزان آلايندگي در شهرستان سين بسيار زياد است و آلودگي‌هاي پالايشگاه و… بر روي شهر سين است اما عوارض آلايندگي شهرستان شاهين شهر و ميمه 36 درصد، ولي عوارض آلايندگي شهرستان برخوار 16 درصد مي‌باشد که لازم است در اين زمينه، بازنگري صورت پذيرد.