ما ثابت کرده ایم که دنباله روی یاران شعب ابوطالب پیامبر هستیم و مشکلات را خودمان با کلیدواژه “مقاومت ” حل می کنیم.

چشم برخوار – دکتر فاطمه داوری دولت آبادی*/ با توجه به امکانات نظامی کم ایران در ابتدای جنگ آن هم وقتی که هنوز دو سال نیز از پیروزی انقلاب اسلامی نگذشته بود، رمز موفقیت ایران در دفاع مقدس چه بود؟

-نیروی ایمان به خدا و اخلاص وقتی با روحیه صبر، ایستادگی و مقاومت و سازش ناپذیری همراه شود دیگر تعداد نفرات مطرح نیست، همانطورکه خداوند در اواخر سوره بقره وعده داده به اینکه (بسا نیروهای کمی که به اذن خدا بر لشکر بی شمار غلبه می یابند و خدا با صابرین است.) ثمربخشی گفتمان مقاومت عقلانی و عدم سکوت در برابر ظلم رمز اعتلای نهضت های برحق از ابتدای تاریخ خلقت آدم تا به حال بوده و نمونه بارز آن را می توان در قیام زنده و بیدارگر عاشورا دانست.

با توجه به شرایط نابرابر و علم شدن چندین قدرت نظامی مهم جهان در برابر ایران اما پشت چهره صدام و عدم پشتیبانی کشورها از ایران، بدون شک عاشورا الگوی دلاوران دفاع مقدس بوده است.

نمونه ای از تحقق صحیح گفتمان مقاومت در جنگ تحمیلی هشت ساله نیز در صحبت های پیشین به مقاومت با دست خالی مردم ایران در جنگ تحمیلی اشاره شد. به عنوان نمونه به این نکته که سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه بیان کردند می توان اشاره کرد: “ایران کار خود را در زمینه ساخت تسلیحات نظامی با ساخت راکت آغاز نمود، به این ترتیب که پس از ساخت راکت در فاصله ای به شعاع بیست تا سی متر دیده بان قرار می دانند، اما هرگز محل اصابت راکت را نمی توانستند پیدا کنند، این نتایج هرگز کسی را ناامید نکرد، تا جایی که اکنون به فناوری های ساخت موشک‌های نقطه زن دست یافته است.” البته پایبندی به گفتمان مقاومت تنها در زمینه هوافضا موثر نبوده بلکه در سلاح های زمینی و ساخت قایق ها و شناورهای قوی دریایی نیز تاثیر خود را به حدی گذاشته است که ایران جواب گروگان گیری نفتکش حامل نفت ایران توسط انگلیس را با جلوگیری از عبور نفتکش غیرقانونی انگلیس در محدوده تنگه هرمز داد. این اتفاق چنان نمایشی از اقتدار کشور نشان داد که ثابت کرد طبق بیان رهبر عزیزمان ما نه نیاز به مذاکره داریم و نه لازم است جنگی شود، همین که ایستادگی کنیم و به تقویت بنیه دفاعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و علمی خویش بپردازیم برای پیروزی کافی است.

در حقیقت قدرت هسته ای در بعد علمی و موشکی و در بعد نظامی موجب رعب دشمن از ماست.

به نظر شما مقاومت، تنها وسیله ای در میدان جنگ و دفاع نظامی است؟

خیر. مقاومت دارای ابعاد مختلفی است. نظامی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و دیپلماتیک و علمی. حتی در ابعاد فردی هم اشخاص مقاوم و مستقل در برابر پیش آمدهای سخت، توان بیشتری در پیش بردن مسائل زندگی را نسبت به افراد وابسته و واداده دارند. همین گفتمان مقاومت اگر در بعد سیاسی دیپلماتیک ملی هم وارد شود، سطح عزتمندی کشور در عرصه جهانی را بالا برده و تهدیدات دشمن را خنثی می کند. توان نظامی بعدی است که پشتوانه و مقاومت ساز در عرصه سیاسی دیپلماتیک است و ای کاش دولتمردان متناسب با توان و ظرفیت های بالای داخلیمان در عرصه دیپلماسی هم وارد شوند.
از سویی دیگر، سالهاست دشمنان ما با تهاجم فرهنگی سعی در استحاله سلیقه ای و ذائقه ای مردم ایران و نفوذ در کشور را دارند تا بدون صرف هزینه های سنگین نظامی فاتح میدان جنگ نرم شوند و چیزی از گفتمان مقاومت علیه ظلم و خیزش های جهانی حاصل از آن باقی نگذارند. مقام معظم رهبری به عنوان فرمانده جنگ نرم و سخت، بارها از جنگ نرم شکل گرفته علیه ایران اسلامی سخن گفتند و مردم به ویژه جوانان را به صف آرایی در این میدان فراخوانده اند. در دهه نود و به ویژه سال های اخیر نیز از سخت تر شدن فشارها در بعد اقتصادی جنگ نرم با حربه هایی چون تحریم ما و تهدید سایر کشورها در معامله با ما، سخن گفته اند و کلیدواژه مقابله در برابر آن را مقاومت دانسته اند که تاکیدات ایشان در لزوم تجهیز مناسب در جنگ افتصادی را در نامگذاری سال های اخیر می توان دید.

سخن آخر اینکه: دشمن بالاخص آمریکا و اسراییل و مزدورانشان در منطقه و حتی در داخل کشور با ارعاب، تضعیف روحیه مردم و ایجاد محدودیت در تمام ابعاد زندگی ما سعی در فشار بر اقشار مختلف مردم دارند تا با توجه به اینکه در میدان نظامی با وجود تجهیزات بی شمار ما توان مقابله ندارند و حتی در یمن، لبنان، فلسطین، سوریه و… هم توفیقی نداشتند، ابتدا در زمینه های غیر نظامی ما را ضعیف کنند ولی ما ثابت کرده ایم که دنباله روی یاران شعب ابوطالب پیامبر هستیم و مشکلات را خودمان با کلیدواژه “مقاومت ” حل می کنیم.

*کارشناس سیاسی

انتهای پیام /