ورود اتباع افاغنه به کشور ایران به عنوان پناهنده در سال های اخیر علی رغم همه مزیت های داخلی و ملی محدودیت هایی برای شهرستان برخوار ایجاد کرده است.

به گزارش چشم برخوار،الهام طاهری طی یادداشتی نوشت ورود اتباع افاغنه به کشور ایران به عنوان پناهنده در سال های اخیر علی رغم همه مزیت های داخلی و ملی مانند نیروی کار در مشاغل سخت، دفاع از مرز و وطن مان در جنگ تحمیلی عراق و حضور چهره های مقاومت در سوریه در کنار مدافعان حرم در تیپ فاطمیون و…، مشکلات و محدودیت هایی برای کشور ما به خصوص استان اصفهان و شهرستان برخوار ایجاد کرده است .

البته این محدودیت ها ریشه در عدم مدیریت کافی اتباع و مهاجرین در استان و شهرستان دارد و جای بسی سوال و گلایه است که در شهرستان برخوار که بر اساس آمار برخی منابع حدود ۲۰ هزار افغانی و اتباع خارجی ساکن هستند کدام ارگان متولی این امر است؟ آیا این موضوع می‌تواند در آینده ای نزدیک برای کل استان اصفهان بحران آفرین باشد؟

آیا با وجود اینکه اتباع خارجی و مهاجرین افغانستانی که از امکانات و خدمات عمومی مانند اتوبوس‌های شرکت واحد و فضاهای تفریحی و گردشگری و تسهیلات شهری استفاده می‌کنند و در استفاده از آنها محدودیتی ندارند جزء سرانه ی این شهرستان دیده می شود؟

اگر به هر دلیلی این شهرستان بنابر اعلام برخی منابع به بیش از 2۰ هزار اتباع خارجی پناه داده است، آیا در تخصیص ها و اعتبارات استانی جمعیت دیده می شود؟ آیا این جمعیت قابل توجه که از فضای سبز، خدمات عمومی، مدارس، دانشگاه، کتابخانه، مساجد و بقاع متبرکه، کارگاه ها و کارخانجات صنعتی، اتوبوس و تاکسی های عمومی و حتی از امکانات جزئی مانند سهمیه آرد و نان و سهمیه آسفالت آب استفاده و بهره می‌برند، مالیات یا عوارضی هم از آن ها دریافت می‌شود؟

حضور اتباع افغانی و پاکستانی و عراقی در شهرستان برخوار به خصوص در شهر دولت آباد و روستای زمان آباد به دلیل مسائل امنیتی و ملی مغفول و مسکوت گذاشته شده و این تغافل مسائلی را برای شهر ایجاد کرده است که باید پیگیری جدی تری شود که از جمله این مسائل و مشکلات موضوع پوشش نامناسب برخی از بانوان افغانی، فروشندگان مواد مخدر، نزاع و درگیری و سرقت، ازدواج ناموفق با ایرانیان با هدف خرید و فروش زمین و خانه و اتومبیل، به کارگیری اتباع در کارگاه ها و کارخانجات به دلیل ارزان بودن نیروی کار و عدم استفاده از ظرفیت جوانان بیکار در شهرستان، حضور دانش آموزان اتباع افغانی در کنار دانش آموزان ایرانی که اعتراض بسیاری از خانواده ها را به همراه داشته، است.

طبق برخی شنیده ها در برخی از مدارس تعداد دانش آموزان اتباع بیشتر از ایرانی‌ها است که این امر مسائل فرهنگی و اجتماعی را به همراه دارد؛ از جمله این که خانواده های ایرانی مجبور می‌شوند فرزندان خود را در مدارس شهر های دیگر ثبت نام کنند.

بسیاری از مومنین و شهروندان مذهبی شهرستان برخوار از وضعیت پوشش بانوان اتباع افغانستانی و پاکستانی شاکی هستند و در برخی از محله‌های شهر دولت آباد نیز گزارش‌هایی از فساد های اخلاقی به دلیل حضور این افراد اعلام شده است حال با این وضعیت چه کسی باید پاسخگوی این مسائل باشد؟ کدام ارگان متولی نظارت و تذکر دادن به این افراد هنجارشکن را بر عهده دارد؟

البته مسئولان و شهروندان برخواری میزبان خوبی برای اتباع خارجی بوده و هستند ولی منظور ما از این یادداشت این است که حضور روز افزون اتباع با فرهنگ های خاص در یک شهر اصیل می‌تواند محدودیت‌ها و اعتراضات عمومی را در آینده نزدیک به همراه داشته باشد، بنا بر این لازم است با پیگیری این موضوع در سطح استان و کشور مطالبات و درخواست‌های مردمی در رابطه با اتباع بیگانه پیگیری شود.
مسوولان پاسخ بدهند چرا میزان ظرفیت برخوار برای حضور اتباع مشخص نیست و چرا ظرفیت برخوار این قدر زیاد است.
برخی سرمایه داران از این نیروهای کار در منطقه صنعتی سوء استفاده کرده و آسیب های آن گریبان گیر مردم برخوار بخصوص دولت آباد می شود.

از جمله پیشنهادهایی که می توان در این زمینه ارائه کرد شامل موارد زیر است:

– تقسیم این جمعیت در کل استان اصفهان یا کل کشور

– تاسیس یا اختصاص مدارس و اماکن درمانی و تفریحی خاص اتباع

– پیگیری و نظارت دینی بر وضعیت امور دینی (مانند پوشش بانوان و ترویج وهابیت و… )

– اخراج و نظارت مستمر به اتباع بدون مجوز

– تخصیص اعتبارات استانی در سرانه شهرستان برخوار ( شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها و…)

– شناسایی و برخورد جدی و قانونی با هنجارشکنان، اراذل و اوباش، فروشندگان موادمخدر، زنان و دختران بدحجاب و سارقین و…

انتهای پیام /