امامزاده نرمی برخوار از جمله اماکن مقدسی است که در روزهای پایانی ماه صفر با برگزاری تعزیه سیل جمعیت عزاداران را به سوی خود می‌خواند.

به گزارش چشم برخوار؛ تعزیه یک هنر آئینی، مذهبی و متعلق به سرزمین ایران است، تعزیه افتخاری بزرگ برای فرهنگ ایران محسوب می‌شود، افتخاری که به تازگی به ثبت جهانی نیز رسید و یونسکو آن را به رسمیت شناخت که این خبر خوشی برای اهل تعزیه بود، این ثبت سبب جهش‌ یافتن تعزیه در سرتاسر جهان شد و اکنون برعهده ماست که در حفظ و ارتقاء آن کوشا باشیم و این یادگار دیرینه از پیشینیان‌مان را با بعضی رفتارهای نابخردانه به بیراهه نکشانیم.

اصفهان به عنوان استانی فرهنگی و مذهبی یکی از قطب‌های تعزیه کشور محسوب شده و تقریباً در همه محله‌ها و شهرستان‌های آن مجلس تعزیه برگزار می‌شود؛ شهرستان برخوار نیز از جمله شهرستان‌هایی است که در امر برگزاری تعزیه سابقه طولانی دارد.

در بیت‌العباس محله امامزاده‌ نرمی واقع در شهرستان برخوار براساس یک رسم دیرینه روز 28 صفر مصادف با رحلت جانگداز نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) و امام حسن مجتبی (ع) مراسم تعزیه خوانی برگزار شد.

در حاشیه این مراسم با چند تن از تعزیه خوانان این هیئت به گفتوگو پرداختیم که حاوی نکات قابل تاملی بود.

حاج احمد نریمانی مسئول هیئت متوسلین به شهدای کربلای معلی  با بیان اینکه تعزیه خوانی در این محل سابقه‌ای بسیار طولانی دارد، اظهار داشت: تعزیه به عنوان یکی از تاثیرگزار ترین روش‌های حفظ شعائر حسینی و بازگویی عاشورا برای نسل جوان تقریبا از حدود 100 سال گذشته تا کنون در این محل برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: از سالیان گذشته دهه اول محرم و دهه آخر صفر در این محل مراسم تعزیه برگزار می‌شود و روز 28 صفر نیز به مناسبت رحلت پیامبر گرامی اسلام و امام حسن (ع) مراسم شبیه شهادت 72 تن در این محل برگزار می‌شود؛ در روز 28 صفر از خیلی از نقاط استان برای تماشای تعزیه می‌آیند.

مسئول هیئت متوسلین به شهدای کربلای معلی ادامه داد: ما همواره سعی داشته‌ایم از ورود خرافات و هرزگویی‌هایی که در بسیاری از تعزیه‌ها در سطح کشور وجود دارد جلوگیری کرده و تعزیه را مستند اجرا کنیم، چراکه امروز دیگر عصر، عصر تکنولوژی است و یک نوجوان با یک جستجوی ساده می‌تواند کل وقایع عاشورا را بخواند و اجرای وقایعی بر خلاف واقعیت بر مردد شدن این نوجوان نسبت به کل عاشورا و قیام امام حسین(ع) منجر می‌شود.

حسین نریمانی تعزیه خوان نقش امام حسین(ع) و سرپرست گروه تعزیه خوانی امامزاده نرمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان پیرامون سبک‌های جدید تعزیه خوانی گفت: همانگونه که امام خمینی(ره) فرمودند«عزاداری باید به شیوه سنتی برگزار و سنت‌های قدیمی حفظ شود».

وی ادامه داد: دشمنان اسلام با هدف کاهش باور پذیری تعزیه و کلا عزاداری و فرهنگ عاشورا دست به کار شده و همچون مداحی مسائلی را در تعزیه وارد کرده‌اند که جوان امروزی در مجموع نسبت به عاشورا دچار تردید و شبهه شود اما به لطف الهی و اینکه هیئت ما همواره سخنان امامین انقلاب را فصل الخطاب فعالیت‌های خود قرار داده است از همان در ابتدا از ورود اینگونه موارد در تعزیه جلوگیری کرده است.تسنیم