در آستانه برگزاری انتخابات یازدهمین مجلس شورای اسلامی، پایگاه اطلاع‌رسانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تعدادی از استفتائات مقلدان ایشان درباره احکام مربوط به «انتخابات» را مرور کرده است.

به گزارش چشم برخوار؛ در آستانه برگزاری انتخابات یازدهمین مجلس شورای اسلامی، پایگاه اطلاع‌رسانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تعدادی از استفتائات مقلدان ایشان درباره احکام مربوط به «انتخابات» را مرور کرده است.

«وجوب شرکت در انتخابات جمهوری اسلامی ایران»، «لزوم اذن شوهر برای رای دادن زن»، «دعوت از کاندیداها برای حضور در مساجد»، «صحبت کردن پشت سر کاندیداها»، «رای دادن به لیست‌های انتخاباتی بدون تحقیق»، « خرید و فروش آرا در انتخابات»، «استفاده از بیت المال جهت تبلیغات انتخابات» و غیره عناوین سوالات مطرح شده هستند.

سوال۱. آیا شرکت در انتخابات جمهوری اسلامی ایران شرعا واجب است؟

جواب. شرکت درانتخابات نظام جمهوری اسلامی برای افراد واجد شرایط، یک وظیفه شرعی، اسلامی و الهی است.

سوال۲. آیا شرکت در انتخابات جمهوری اسلامی ایران واجب عینی است یا کفایی؟

جواب. واجب عینی است.

سوال۳. با توجه به این که زن جهت شرکت در انتخابات می‌بایست از منزل خارج شود آیا واجب است از شوهر اجازه بگیرد ؟ و اگر شوهر به همسرش اجازه شرکت در انتخابات را ندهد یا رضایت نداشته باشد تکلیف زن چیست؟

جواب. شرکت در انتخابات منوط به اذن شوهر نیست.

سوال۴. با توجه به نزدیکی زمان انتخابات آیا دعوت بسیج از کاندیداها برای تبیین مواضع خود در مسجد اشکال دارد ؟

جواب. باید طبق قوانین و مقررات نظام اسلامی عمل شود.

سوال۵. در ایام انتخابات جهت شناخت کاندیدای مناسب، می‌بایست نواقص و عیوب و امتیازات آنها را در گذشته و حال تفحص کرد تا فرد لایق را پیدا نمود، آیا صحبت کردن پشت سر کاندیداها برای انتخاب فرد اصلح، ‌ جایز است؟ ملاک چیست؟

جواب. در امور مربوط به انتخابات در حد مشاوره، اشکال ندارد، لکن باید از بیان و نشر شایعاتی که منبع خبری معتبری ندارد یا از نظر مقررات ممنوع است، اجتناب شود.

سوال۶. اگر اصلح را نشناسیم وظیفه چیست؟ از طرفی اگر تحقیق کنیم و به شخص اصلح نرسیم می توانیم در انتخابات شرکت نکنیم؟

جواب. در تشخیص فرد اصلح می توانید از کسانی که به لحاظ دین تعهد و بصیرت مورد اعتمادند، کمک بگیرید و در هر صورت شرکت در انتخابات نظام جمهوری اسلامی برای افراد واجد شرایط، یک وظیفه شرعی است.

سوال۷. آیا رأی دادن به فهرست اسامی که از طرف احزاب و گروههای سیاسی منتشر می شود، بدون تحقیق در مورد افراد آن جایز است؟ اگر برخی از افراد آن در انتخابات رأی آورند و صلاحیت منصب را نداشته باشند، ما در پیشگاه خدای متعال مسئول خواهیم بود؟

جواب. می توانید به فهرست و افرادی رأی دهید که معرفی کنندگان آنها افرادی متعهد، مؤمن، بصیر و انقلابی و قابل اعتماد باشند، مگر آنکه حجت شرعی بر خلاف داشته باشید.

سوال۸. خرید و فروش آراء در انتخابات چه حکمی دارد؟

جواب. جایز نیست.

سوال۹. آیا استفاده از بیت المال جهت تبلیغات انتخابات اشکال دارد؟

جواب. استفاده از اموال بیت المال بدون مجوز شرعی و قانونی جایز نیست و موجب ضمان است.

۱۰سوال. آیا پذیرش رأی مردم و التزام به آن برای نامزدهایی که در انتخابات حائز اکثریت آرا نشدند لازم است؟ آیا بر سایر نامزدها جایز است که دست به انتقاد و اعتراض در حیطه قانونی یا غیر قانونی بزنند؟

جواب. التزام عملی به آنچه که طبق مقررات به عنوان نتیجه نهایی انتخابات اعلام می گردد لازم است. اعتراض از راهِ قانونی و با مراعات مقررات و ضوابط، اشکال ندارد.

سوال۱۱. در صورتی که به شخصی رأی داده شود و بعداً ایشان آن طور که باید به احکام اسلامی عمل نکند و موجب نارضایتی گردد ، آیا فرد رأی دهنده ، در محضر خداوند متعال مسئول خواهد بود یا خیر ؟

جواب. اگر طبق موازین شرعی عمل کرده است، مسؤول نخواهد بود.

سوال۱۲. آیا تخریب نامزدها جهت رأی آوردن فردی که به نظر هواداران اصلح است جایز است؟

جواب. نقد عملکرد اشخاص برای روشن شدن افکار عمومی اشکال ندارد، ولی باید از نشر مطالب غیر معتبر و تهمت و توهین به اشخاص اجتناب شود.