شهرداری دولت آباد در سال ۹۸ با وجود چالش های بسیاری که در حوزه های اقتصادی و سیاسی رقم خورد هیچگاه از ارائه خدمات و پیگیری پروژه ها دست نکشید و عزمی جدی برای پیگیری پروژه ها را همواره در دستور کار خود داشته است.

به گزارش چشم برخوار؛ ناصر معینی سخنگوی شورای اسلامی شهر دولت آباد/ شهرداری دولت آباد در سال ۹۸ با وجود چالش های بسیاری که در حوزه های اقتصادی و سیاسی رقم خورد هیچگاه از ارائه خدمات و پیگیری پروژه ها دست نکشید و عزمی جدی برای پیگیری پروژه ها را همواره در دستور کار خود داشته است.

وقتی نگاهی گذرا به فعالیت های انجام شده و در حال انجام شهرداری دولت آباد داشته باشیم به خوبی درمیابیم که شهر در سالی که در پایان آن قرار داریم کارنامه قابل قبولی داشته است.

قبل از معرفی پروژه ها ذکر این نکته ضروری است که در کنار همه فعالیت های عمرانی انجام شده ، در کلیه ماههای سال شهرداری دولت آباد در پرداخت به موقع حقوق و مزایا و همچنین پرداختی مناسبت ها با وجود حدود ۲۷۰ نفر نیرو در صدر شهرهای استان قرار داشته و هیچگاه دستمزد کارگران و کارمندان به تعویق نیفتاده است که از این بابت خدا را شاکریم که ما را شرمنده خانواده های این عزیزان نکرده است.

در این مجال قصد داریم به دلیل مسائل بهداشتی و عدم امکان ارائه گزارش عملکرد در مساجد سطح شهر تا پایان سال روزانه به معرفی برخی از پروژهای انجام شده و در حال انجام شهرداری دولت آباد در سال ۹۸ بپردازیم.

پروژه ادامه بلوار جانبازان:

بدون شک مهمترین پروژه ای که میتواند شهر دولت آباد را در مسیر توسعه شهری قرار داده و دسترسی بسیار راحت و ایمن تری را به مرکز استان برای مردم دولت آباد رقم بزند پروژه ادامه بلوار جانبازان است.

این پروژه که در سال ۱۳۸۵ توسط شهرار وقت (محسن خندان) استارت خورد و باند غربی آن نیز تا نزدیکی حریم دولت آباد زیر سازی شد به در بسته خورد و حدود ۱۳ سال متوقف ماند.

بعد از آن کمتر دوره ای ادامه این پروژه حیاتی را در ردیف پروژه های عمرانی خود قرار داد.

گاهی فکر کردن به اینکه ادامه این مسیر نیاز به تعامل و پیگیری با شهرداری اصفهان را دارد و به دلیل عدم نیاز و تمایل شهر اصفهان به این خیابان توافق را با شهرداری اصفهان تقریبا غیر ممکن میکرد در بعضی از دوره ها این امری بعید به نظر میرسید و کلا به فراموشی سپرده شد .

حتی در دوره ای به فکر جمع کردن ماکادام های زیرسازی شده آن افتاده بودند و اعتقاد داشتند به هیچ عنوان شهرداری اصفهان زیر بار ادامه این مسیر نخواهد رفت و کاری عبث و بیهوده است.

اما در این دوره با پیگیری های مجدانه ، نه تنها مصوبه ی ادامه آن از مراجع ذی صلاح استان گرفته شد بلکه پا را فراتر گذاشته و با ممارست اعضای شورای شهر و شهردار دولت آباد برای این پروژه حیاتی در بهمن ماه ۹۸ ردیفی نیز در بودجه سال ۹۹ شهرداری اصفهان اختصاص داده شد که این اقدام در نوع خود یک شاهکار محسوب می شود.

پروژه ای که ابتدای دوره عوامل شهرداری اصفهان حتی اسمش نیز به گوش آنها غریبه بود الان ردیف بودجه ای برای آن در دفترچه سال ۹۹ شهرداری اصفهان در نظر گرفته شد و به رسمیت شناخته و شناسنامه دار و با هویت شد.

این موفقیت حاصل پیگیری و ممارست اعضای شورای شهر و شهرداری دولت آباد رقم خورد.

در خصوص فعالیت عمرانی این مسیر در حریم دولت آباد نیز اقدامات ذیل صورت گرفته است:

۱- پرونده سازی برای تمام املاک در مسیر
شامل :
شناسایی مالکان
مشخص شدن میزان در مسیر املاک
دریافت رضایت از اکثر مالکان برای اجرای خیابان به صورت کتبی

۲-برگزاری مناقصه و مشخص شدن پیمانکار و انعقاد قرارداد جهت اجرای باند غربی به صورت کامل تا پایان حریم

۳- برگزاری مناقصه و مشخص شدن پیمانکار و انعقاد قرارداد جهت اجرای پل روی سیلاب واقع در مسیر

۴-شروع زیرسازی باند شرقی

انشاالله این پروژه در حریم شهر دولت آباد در سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

طرح های در حال پیگیری شهرداری دولت آباد

۱- طرح تفصیلی:
هر شهرداری برای تصمیم گیری نیاز به نقشه راه دارد و این نقشه راه در شهرداری ها به صورت زیر است:

طرح هادی

طرح جامع(پس از گذشت ۱۰ سال از طرح هادی)

طرح تفصیلی (پس از گذشت ۱۰ سال از طرح جامع )

سال ۱۳۹۴ طرح جامع شهرداری دولت با مغایرت های فراوانی که نسبت به طرح هادی داشت آباد مصوب شد و مشکلات بسیاری را پس از آن به وجود آورد که در این مجال فرصت پرداختن به آن به صورت کامل نیست.

اما به طور کلی مشکلات موجود در طرح جامع مصوب سال ۱۳۹۴ به صورت دسته بندی شده شامل:

مغایرت در کاربری ها نسبت به طرح هادی حدود ۵۰۰ مورد

حذف کمربندی دور شهر

کاهش محدوده شهر

می باشد.

شهرداری دولت آباد برای حل مشکلات ایجاد شده برای مردم دو راهکار را در پیش گرفت :

اول:
ارجاع درخواست هایی که برای صدور و یا تمدید پروانه به شهرداری مراجعه میکردند و با مشکل مغایرت کاربری مواجه می شدند به کمسیون ماده ۵ اداره مسکن و شهرسازی.

دوم:
پیگیری طرح بالادستی و حل مغایرت های کل شهر در طرح تفصیلی

که هر دوی این موارد با اعتراضات مردمی فراوانی همراه بود ولی شهرداری چاره ای جز این دو راه نداشت.

برای طرح تفصیلی و گرفتن مشاور از اداره مسکن و شهرسازی مشکلات عدیده ای سر راه شهرداری وجود داشت که آن نیز توضیحات بسیاری دارد و در اینجا فرصت پرداختن به آن نمی باشد.

با پیگیری هایی که از ابتدای دوره برای طرح تفصیلی داشته ایم پس از دو سال اکنون به نقطه ای رسیده ایم که تازه شرکت مشاوری برای برداشت کل شهر و تدوین طرح تفصیلی به شهرداری معرفی شده و امیدواریم این شرکت مشاوره ای هرچه سریعتر نسبت به تدوین و پیگیری هایی جهت تصویب این طرح حیاتی اقدام نماید.

۲- طرح هدایت آب های سطحی

مشاور این طرح که در مرداد ۹۸ کار خود را شروع کرد در بهمن ماه مرحله اول مطالعات خود را تحویل شهرداری دولت آباد داد و پیشنهاداتی جهت اجرایی شدن مطالعات در نظر گرفته شد که انشاالله در سال آینده به صورت اولویت مناطق بحرانی نسبت به انجام آن اقدام خواهد شد.

۳-طرح باز آفرینی بافت های فرسوده شهری

در این خصوص نیز مشاوری گرفته شد که مطالعات خود را به صورت کامل و جامع در مورد بافت فرسوده شهر دولت آباد تکمیل و ارائه کرده است که این طرح در تدوین طرح تفصیلی بسیار به کار خواهد آمد.