شهرستان برخوار دارای آثار تاریخی و بسیار مهمی است، آثاری که هر کدام قدمتی طولانی داشته و به دوره های سلجوقیان و حتی قبل از آن برمی گردد که همه آن ها نشان از اصالتی نشات گرفته از فرهنگ و تمدن می باشد.

به گزارش چشم برخوار؛ بُرخوار نام یکی از شهرستانهای تازه تأسیس استان اصفهان می‌باشد که در مسیر جاده اصفهان-تهران واقع شده است. منطقه برخوار با سابقه تاریخی طولانی و گویش محلی آن که بسیار به پارسی باستان شبیه است، در حاشیه شهر تاریخی و زیبای اصفهان واقع شده است. این شهرستان در سال ۱۳۸۶ از شهرستان برخوار و میمه سابق، که اکنون شهرستان شاهین‌شهر و میمه نامیده می‌شود جدا شد. مرکز این شهرستان، شهر دولت‌آباد است.

شهرستان برخوار دارای آثار تاریخی و بسیار مهمی است، آثاری که هر کدام قدمتی طولانی داشته و به دوره های سلجوقیان و حتی قبل از آن برمی گردد که همه آن ها نشان از اصالتی نشات گرفته از فرهنگ و تمدن می باشد. با ما همراه باشید تا چند مورد از مکان های دیدنی این شهر را مرور کنیم. ضمنا برای مشاهده سایر دیدنی های اصفهان می توانید به راهنمای سفر توریستگاه مراجعه نمایید.

 

1- مسجد جامع گز برخوار

مسجد جامع گز که در زبان محلی گزی به نام مچد بله (بزرگ) معروف است دارای هزار سال قدمت است و قدیمی‌ ترین اثر تاریخی شهرستان دولت آباد برخوار در شمال اصفهان است و با دارا بودن از یک ساختمان قدیمی جزو مساجد دوران صدر اسلام است و به عنوان یکی از قدیمی‌ ترین مساجد اصفهان شناخته شده است.

مسجد جامع گز برخوار ساخته شده بر باقی مانده آتشکده ایست که بهمن پسر اسفندیار بناکرده بود. این مسجد، یک مسجد کوچک چهار ایوانی از دوره سلاجقه است (قرن ششم) که دردوره‌ های بعد خرابی‌ هایی به آن وارده آمده و دوباره تجدید بنا شده است. مسجد و مناره از دوران سلاجقه است و قسمتـی از این بنا به دوران آل بویه میرسد. در كتيبه‌ هاي قديمي مسجد جامع گز، آثار زيبايي از آيات قرآن به صورت خط بنايي به چشم مي‌خورد.

2- امامزاده ابراهیم

امامزاده ابراهیم معروف به امامزاده نَرمی در فاصله ۳ کیلومتری مرکز شهر دولت آباد و در منطقه یا محله ای بنام نَرمی واقع گردیده است. این امامزاده از فرزندان موسی بن جعفر می باشد که در تمام طول سال به ویژه پایان هفته و ایام سوگواری ائمه معصوم پذیرای زائران زیادی است.

مردم این منطقه نذر و نیازهای خود را با مراجعه و شفاعت قراردادن این عزیز و صالح، از خداوند تبارک و تعالا طلب کرده و اعتقادات محکمی به آن بزرگوار دارند. گرچه ساختمان قدیمی امامزاده ابراهیم در سالهای اخیر برای گسترش فضای آن تخریب شده است ولی به همت و کمک های مردم و زائران بازسازی و درحال تکمیل و زیبا سازی فضاهای اطراف است.

3- شهر حبیب آباد

شهر حَبیب‌آباد با وسعت ۲۴۰ هکتار به عنوان مرکز بخش حبیب آباد شهرستان بُرخوار می باشد. حبیب آباد در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی شهر اصفهان در مسیر اصفهان به اردستان واقع شده‌ است. کار اصلی مردم حبیب آباد کشاورزی و دامداری می باشد.

این شهر با تاریخی کُهن از قرنهای گذشته با بزرگانی چون معلم حبیب آبادی، آیت الله شیخ عباسعلی ادیب حبیب آبادی، دکتر عباس ادیب و نقاط دیدنی مانند غار حبیب آباد، امامزاده عبدالمؤمن حبیب آباد، مسجد جامع، حمام های قدیمی، انبار نمک، برج کبوتر اکبرآباد و پارک جنگلی ۲۴۰ هکتاری برای احداث کمپینگ گردشگری پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر دارد. در همین راستا این پارک از اهداف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای احداث کمپینگ گردشگری می باشد. وجود مزارع و دامداری های متعدد در حریم این شهر، کشاورزی منطقه را دگرگون کرده است.

4- کمشِچه

شهر کمشچه آخرین شهر در شمال شهرستان برخوار و دروازه شهرستان در فاصله ۸ کیلومتری شمال حبیب آباد در مسی راصفهان به اردستان می باشد. کمشچه در سال ۱۳۸۶ با تأسیس شهرستان برخوار به شهر تبدیل تبدیل شد.

مردم کمشچه با لهجه ایی از زبان و گویش ایران باستان تکلم می کنند و از آثار تاریخی آن می توان برج و باروی قدیمی، خانه حاج قاسمی، قلعه و حمام تاریخی آن را نام برد. از هنرهای سنتی و صنایع دستی آن قالی بافی و پخت نان محلی را می توان نام برد مخصوصاً نان خشک و برشته آن که هر روزه ۱۸ تن آرد در این شهر به نان تبدیل و به شهرهای مجاور در استان ارسال می گردد.

5- دشت برخوار

این دشت پهنه‌ای به مساحت ۱۸۶۳ کیلومتر مربع را شامل شده و در شهرستان برخوار قرار دارد. این دشت از غرب به ارتفاعات مورچه خورت و از شمال به ارتفاعات شمالی بخش برخوار و از جنوب به اصفهان و از شرق به سگزی و کوهپایه محدود می‌شود.

6- روستای سه

روستای سُه از توابع شهرستان برخوار و میمه در استان اصفهان واقع می باشد. به علت قرار گرفتن روستا در دامنه رشته کوههای کرکس، راههای دستیابی به روستا محدود می باشند. راه اصلی ورود به روستا از جاده تهران به اصفهان است.

به دلیل شرایط جغرافیایی روستا خانه های اهالی با زمین های کشاورزی و باغات انها فاصله دارد که در اصطلاح به این روستاها، روستاهای پراکنده می گویند. تولید اصلی روستا در بخش کشاورزی را گندم و جو و در بخش باغداری را تولید سیب تشکیل می دهد.

از برخی های جاذبه های روستا می توان به کاروانسرای شاه عباسی، کاروانسرای قاجاری، آسیاب ها، قلعه ها، بند بیدشک، سرکریز، مرغزار گزی، امامزاده یوسف، امامزاده گلیله، امامزاده مروی و… اشاره کرد.