رییس اداره پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد دولت آباد از رشد سه برابری طرح های برون دانشگاهی واحد دولت آباد نسبت به سال گذشته خبر داد.

به گزارش چشم برخوار؛مهدی حمیدخانی در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی دولت آباد درباره نقش اینترنت اشیا در زمینه های گوناگون اظهار کرد: با نفوذ فناوری های اینترنت اشیاء در حوزه های مختلف تولید، کشاورزی، بهداشت و درمان و همچنین انرژی، نوع جدیدی از مدل های کسب و کار، توسعه یافته است. با توجه به راهبرد اصلی دانشگاه آزاد اسلامی در رویکرد حل المسائل و وجود کارشناسان و اساتید صاحب نظر در این واحد دانشگاهی، با نظر ریاست و هیات رییسه واحد تصمیم به ورود به این حوزه فناوری گرفته شد.

رییس اداره پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت آباد افزود: اکنون پروژه های صنعتی و تجاری در زمینه مدیریت روشنایی معابر و بهینه سازی مصرف انرژی، نظارت هوشمند بر موقعیت و سلامت کارکنان سازمانها، آبیاری و کشاورزی هوشمند، سیستم آنلاین رهگیری و نظارت هوشمند خودرو، سیستم روشنایی هوشمند با کاربرد خانه هوشمند، سیستم صوت شبکه با هدف ارتباطات صوتی و اطلاع رسانی در مواقع بحرانی، سیستم کنترل تردد و حضور غیاب هوشمند برای کاربردهایی نظیر کلاس هوشمند در اداره پژوهش و فناوری دانشگاه پیاده سازی شده و در حال انجام است. برخی از این پروژه ها در قالب طرحهای برون دانشگاهی برای صنایع بزرگ به مرحله پیادهسازی رسیده است.

 حمیدخانی با اشاره به راه اندازی مرکز تحقیقات اینترنت اشیا در واحد دولت آباد اظهار کرد: اکنون طرحهای برون دانشگاهی این واحد دانشگاهی به رشد سه برابری نسبت به سال گذشته رسیده است و طرح پیاده سازی مرکز تحقیقات اینترنت اشیا ارائه و در مرحله پیگیری است.

وی با بیان برخی از اقدامات دیگر اداره پژوهش و فناوری واحد دولت آباد ادامه داد: اقدام مهم دیگری که در این واحد دانشگاهی انجام گرفته است، راه اندازی کلینیک فضای مجازی با هدف ارائه الگوهای تربیتی و برگزاری کارگاههای آموزشی جهت آشنایی خانوادهها با فضای مجازی است. از دیگر زمینه های مهم فعالیتی این کلینیک می توان به  مشاوره در زمینه امنیت اطلاعات در فضای مجازی اشاره کرد. 

رییس اداره پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت آباد گفت: از دیگر اقدامات این حوزه، راه اندازی سامانههایی به منظور تسهیل در فرآیندهای آموزشی و پژوهشی است. سامانه جامع کارآموزی با هدف تسریع و سهولت در انجام امور کارآموزی و کاهش هزینه ها راه اندازی شد و پس از آن ساماندهی ایدهها و دانشجویان دارای مهارت به منظور پیادهسازی ایده های صنعتی و تجاری در سامانه دانشجویان کارآفرین (داکا) مدنظر قرار گرفت.

حمیدخانی با اشاره به سامانه آموزش مجازی واحد دولت آباد ادامه داد:  سامانه آموزش مجازی این واحد دانشگاهی یکی از مهمترین و پرکاربردترین سامانههای دانشگاهی در سطح استان است. سامانهای که علاوه بر برگزاری موفقیت آمیز آموزش های آنلاین و پشتیبانی از امتحانات مجازی 17 واحد دانشگاهی، امکان ویدئو کنفرانس در جهت برگزاری جلسات هم اندیشی و کارگروه های تخصصی، پشتیبانی از برخی از فعالیتها در قالب دولت الکترونیک و آموزشهای ضمن خدمت کارکنان سازمانها در سطح کشور را فراهم میکند. 

وی افزود: با هدف رفاه حال دانشجویان و برای تسهیل در امور اداری و دانشجویی، یک اتوماسیون در قالب برنامه تلفن همراه در اهداف چشم انداز اداره پژوهش و فناوری قرار گرفته است تا با استفاده از آن در این واحد دانشگاهی رهنمودهای دولت الکترونیک پیاده سازی و جامه عمل پوشانده شود. در این اتوماسیون مواردی از جمله درخواست های دانشجویی، آموزشی و پژوهشی در قالب یک برنامه تلفن همراه به دانشجویان ارائه خواهد شد تا دانشجو در هر زمان و مکان با استفاده از این برنامه از خدمات دانشگاه بهرمند شود. ضمن اینکه در این راستا کد USSD خریداری شده و به زودی برای سرویس دهی فعال خواهد شد و برخی از درخواستهای دانشجویی در قالب این سرویس پشتیبانی خواهند شد. 

حمیدخانی با اشاره به  شیوع ویروس کرونا اظهار کرد: با توجه به شرایط حال حاضر و شیوع ویروس کرونا، محیط کسب و کارها با بحرانهای عدیدهای روبرو شده اند. عدم اطمینان از سلامت محیط های خرید از طرف برخی افراد از یک سو و نیاز جامعه به رعایت فاصله اجتماعی از سوی دیگر باعث شده تا افراد در شرایط سختی برای تامین مایحتاج خود قرار بگیرند.  از این رو دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت آباد، در حال پیاده سازی پلتفرمی به نام ماجاتو برای تسهیل در امر خرید و فروش و ارائه سرویس به هموطنان عزیز و همچنین جلوگیری از شیوع ویروس کرونا است.

وی بررسی  راه اندازی دیتاسنتر شهرستان برخوار به منظور پشتیبانی از خدمات دولت الکترونیک در فضای امن، کارگاه های آموزش مجازی و برگزاری جلسات تخصصی مجازی سطح شهرستان، سامانه نظرسنجی و اطلاع رسانی گروهی به خصوص در مواقع اضطراری توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت آباد را از دیگر اقدامات مهم این واحد دانشگاهی دانست.