توزیع ۲۱۰ بسته معیشتی همزمان با دهه وقف در برخوار/ ۲ میلیارد و ۶۱۰ میلیون تومان هزینه عمرانی امامزادگان/کسب رتبه استانی توسط ۲ برخواری در مسابقات قرآنی

به گزارش چشم برخوار؛ از هفته وقف سال گذشته تاکنون اقدامات خوبی انجام شده است که صدور احکام تخلیه ۲۲۰ هزار متر زمین و توقیف ۱۱۸ پلاک مسکونی و تجاری موقوفه از جمله آن‌هاست.

وی گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در راستای حمایت از نیازمندان تاکنون در دو مرحله ۶۱۰ بسته معیشتی به ارزش یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال از رقبه‌های موقوفات شهرستان تهیه و توزیع شده است و برای نوروز هم ۳۰۰ بسته دیگر آماده و توزیع می‌کنیم.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان برخوار در خصوص اقدامات عمرانی در بقاع متبرکه شهرستان افزود: با اعتباری افزون بر ۳۵ میلیارد ریال با کمک خیران و برخی از اعتبارات عمرانی فعالیت و کارهای عمرانی خوبی در بقاع انجام شده است.

ضیایی ساخت و تکمیل ساختمان اداری و سالن اجتماعات و حسینیه امامزاده ادهم، کاشی‌کاری، معرق کاری و آغاز ساخت درب‌های امامزاده سید کمال الدین شهر سین، ۵۰۰ متر کاشی کار هفت رنگ و خرید سنگ مرمر برای امامزاده ابوالحسن شهر کمشچه، سنگ فرش پشت بام، احداث دو سقاخانه و خرید ایزوگام در امامزاده محمود ابن موسی بن جعفر علیه السلام دولت آباد، تخریب پوشش بیرونی گنبد و خرید سنگ برای امامزاده ابراهیم ابن موسی بن جعفر دولت آباد و سنگ فرش فضای بیرونی امامزاده سید محمد دولت آباد از مهم‌ترین اقدامات عمرانی در بقاع متبرکه این شهرستان نام برد.

وی گفت: در یکسال گذشته، نزدیک به ۱۵ میلیارد ریال در مجموع بقاع جمع آوری شده که در بخش‌های جاری و مدیریتی، فرهنگی و قرآنی هزینه شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه برخوار اظهار کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در مسابقات قرآنی که هر سال به صورت متمرکز برگزار می‌شد، امسال شرکت کنندگان چهار شهرستان ۱۳۹ نفر بوده‌اند که ۲۹ نفر از برخوار بوده و دو نفر به مسابقات کشوری راه یافته اند و در طرح حفظ ۳۰ نفر در کلاس‌ها شرکت کرده‌اند.

ضیایی با بیان اینکه در این شهرستان ۲۷۰ موقوفه با ۳۶۰ رقبه وجود دارد، گفت: از این تعداد ۱۷۰ موقوفه غیر منفعتی و یکصد موقوفه منفعتی است.

وی مهم‌ترین موقوفات شهرستان را موقوفه ملک‌التجار سلطان‌آباد، حاج محمد تقی آقا نجفی، میرزا علی اکبر خان، حسام‌الدین و مدبر صدری نام برد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه برخوار از یک وقف جدید در شهرستان خبر داد و افزود: با کمک خیر نیک‌اندیش در شهرستان یک موقوفه ۸۵ متری تجاری در شهر خورزوق به ارزش هشت میلیارد ریال با نیت ساخت و ساز و تعمیر مساجد شهرستان برخوار وقف شده است.

ضیایی از پیگیری و آماده سازی ثبت ۲۰ سند جدید در شهرستان برای موقوفات خبر داد و گفت: شهرستان برخوار از نظر در آمد از موقوفات رتبه هشتم استان را دارد، اما از لحاظ نیروی انسانی متأسفانه در رتبه‌های آخر استان قرار دارد.

فعالیت های عمرانی انجام شده در امامزادگان

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان برخوار در ادامه به تشریح فعالیت های عمرانی از دهه وقف سال گذشته تا امسال در بقاء متبرکه شهرستان پرداخت.

او گفت: در امامزاده ادهم شهر دستگرد ۲۰۰ متر مربع ساختمان اداری و ۶۰۰ متر مربع سالن اجتماعات ساخته شده و جمعا مبلغ ۹۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.

حجت الاسلام ضیایی گفت: در امامزاده سیدکمال الدین (ع) شهر سین ۱۰۰ متر مربع کاشی کاری معرق به هزینه ۲۵۰ میلیون تومان انجام گرفته است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان برخوار در ادامه اظهار کرد: در امامزاده ابوالحسن (ع) کمشچه ۵۰۰ متر کاشی کاری هفت رنگ با هزینه ۳۰۰ میلیون تومان و خریداری و نصب سنگ مرمر با هزینه ۱۱۰ میلیون تومان انجام گرفته که جمعا ۴۱۰ میلیون تومان در این امامزاده هزینه شده است.

وی افزود: در امامزاده محمود (ع) دولت آباد ۴۰۰ میلیون تومان سنگ فرش و ۵۰ میلیون تومان ایزوگام برای پشت بام هزینه شده است. همچنین ۴۰۰ میلیون تومان برای ساخت دو سقّا خانه در این امامزاده هزینه شده است که بخشی از آن با همکاری خیرین بوده.

حجت الاسلام ضیایی اظهار کرد: در امامزاده ابراهیم و اسماعیل (ع) “امامزاده نرمی” ۲۵۰ متر سنگ فرش با همکاری خیران خریداری شده است که ان شاء الله ۲ هزار متر دیگر خریداری خواهد شد. همچنین حدود ۸۰ میلیون تومان برای تخریب گنبد این آستان هزینه شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان برخوار گفت: در امامزاده سید محمد (ع) دولت آباد هم نزدیک به ۲۵۰ متر مربع سنگ فرش با هزینه ای بالغ بر ۴۰ میلیون تومان انجام شده است.

حجت الاسلام ضیایی در باره هزینه های صرف شده در امامزاده عبدالمومن (ع) حبیب آباد گفت: حدود ۸۰ میلیون تومان برای زیباسازی ایوان و ساخت یک آشپزخانه در این امامزاده صرف شده است. همچنین قرار است در طرح جامع این امامزاده، دو شبستان با مساحت حدود ۱۳۰۰ متر مربع ساخته شود.

هزینه های صرف شده با درآمد امامزادگان

وی هزینه های صرف شده از در آمد امامزادگان را ۸۶۰ میلیون تومان و هزینه های جاری و مدیریتی صرف شده را ۴۱۳ میلیون تومان اعلام کرد و درباره هزینه های فرهنگی صرف شده در امامزادگان گفت: ۲۰۶ میلیون تومان با در آمد امامزادگان صرف برنامه های فرهنگی شده است که مجموعا ۱ میلیارد و ۴۷۹ میلیون تومان از درآمد امامزادگان هزینه شده است.

حجت الاسلام ضیایی خاطر نشان کرد: ۲۲۰ هزار متر زمین از تصرفات خارج شده که بالای ۵۰ میلیارد تومان ارزش داشته است. همچنین حدود ۱۱۸ پلاک مسکونی موقوفه توقیف کرده ایم.

کسب رتبه استانی توسط ۲ برخواری در مسابقات قرآنی

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان برخوار در ادامه افزود: در مسابقات قرآنی که سال گذشته برگزار شد، حدود ۶۰۰ شرکت کننده در شهرستان برخوار داشتیم اما امسال بدلیل شیوع ویروس کرونا در کشور استقبال کمتری شد و حدود ۲۰ شرکت کننده داشتیم که خوشبختانه دو نفر از آنها مقام استانی کسب کردند.

وی تصریح کرد: اداره اوقاف شهرستان برخوار حائز رتبه هشتمین اداره در بین ادارات اوقاف استان اصفهان است.

حجت الاسلام ضیایی با بیان اینکه امسال یک موقوفه تجاری داشتیم، اظهار کرد: این زمین که در شهر خورزوق وقف شد، حدود ۸۵ متر مساحت دارد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان برخوار در پایان افزود: در شهرستان حدود ۲۷۰ موقوفه داریم که حدود ۱۰۰ موقوفه منفعتی است.

انتهای پیام/