فرماندار شهرستان برخوار با بیان اینکه حکم بدوی پرونده تعلیق اعضای شورای اسلامی دولت آباد صادر شده، گفت: فرماندار حق دخالت در پرونده های قضائی این چنینی را ندارد.

به گزارش چشم برخوار؛ عبدالله بنهری در نشست خبری با اهالی رسانه و خبر شهرستان برخوار – که روز پنجشنبه ۶ آذر برگزار شد – به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر وضعیت نامناست آسفالت جاده حبیب آباد به دولت آباد و برعکس اینگونه پاسخ داد: در بحث آسفالت جاده حبیب آباد به دولت آباد ما با مدیر قبلی اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان، شهردار و بخشدار حبیب آباد جلسه داشتیم و قرار شد قیر آن تهیه شود و کار آغاز شود.

وی افزود: در همین حال و هوا به تغییر رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان برخورد کردیم اما اکنون ترمیم این جاده در دستور کار فرمانداری قرار دارد ولی به‌خاطر گرانی قیر و… کمی زمان‌بر است.

فرماندار شهرستان برخوار در خصوص موضوع بیکاری و اشتغالزایی در شهرستان گفت: متاسفانه آسیبی که در جامعه اکنون وجود دارد، علاقمند شدن جوانان به میز نشینی است.

بنهری خاطر تصریح کرد: چطور برای ۱۲ هزار تبعه خارجی شغل وجود دارد اما برای اهالی شهرستان برخوار کار موجود نیست؟ در شهرستان ما شغل به وفور وجود دارد اما مشکل ما این است که اکثر جوان ها به سمت میز نشینی و مدیریت علاقمند هستند.

وی در ادامه عنوان کرد: در زمانی که من وارد شهرستان شدم، ۸۰۰ نفر بیمه بیکاری دریافت می کردند. جلسه‌ای با اداره کار، رفاه و تعاون اجتماعی شهرستان گرفتیم و مشکلات و معضلات موجود را بررسی کردیم که در نهایت سال گذشته بیمه بیکاری روی مرز ۳۰۰ نفر رسید.

فرماندار شهرستان برخوار با اشاره به نارنجی بودن وضعیت شهرستان برخوار در همه گیری ویروس کرونا اظهار کرد: به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر اگر ۱۰ نفر بستری بشوند وضعیت قرمز است، به ازای هر ۱۰۰ نفر اگر ۶ نفر بستری بشوند وضعیت نارنجی است، به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر اگر ۴ نفر بستری بشوند وضعیت زرد محسوب می شود و اگر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۱ نفر بستری شد، وضعیت سفید است.

بنهری تشریح کرد: کسانی که اصالتا برخواری و ساکن دیگر شهرها و استان‌ها هستند و فوت می‌کنند و در آرامستان‌های شهرستان دفن می شوند، اینها جزء آمار شهرستان برخوار محسوب نمی شود؛ آمار شهرستان تنها از روی آدرس و محل سکونت فرد شناخته و محسوب می شود.

وی افزود: در زمانی که کرونا بیش از حد می‌تازاند و شرایط بین بد و بدتر است، قطعا انتخاب ما گزینه بد است زیرا نسبت به گزینه بدتر آسیب و خطر کمتری دارد و بهتر است.

فرماندار شهرستان برخوار در خصوص محدودیت‌های شهرستان برخوار گفت: ما اکنون وضعیت نارنجی را داریم و در شهرستان‌های نارنجی تردد در سطح شهرستان با پلاک خوده شهرستان هیچ مانعی ندارد اما تردد پلاک های غیربومی و افراد غیر ساکن در برخوار به غیر از مواردی که تائید شده است ممنوع بوده و ۵۰۰ هزار تومان اعمال قانون می شود.

بنهری در ادامه گفت: در شهرستان های نارنجی گروه شغلی ۱ و ۲ مجاز به فعالیت هستند و گروه شغلی ۳ و ۴ مجاز به فعالیت نیستند.

وی با اشاره به آزادسازی مجرمانی که توسط نیروی انتظامی دستگیر می شوند، گفت: من اعتقاد دارم بیش از ۹۵ درصد جرائم توسط نیروی انتظامی شهرستان کشف می شود اما اینکه ما بخواهیم برای قاضی خط و نشان بکشیم که آزاد شود یا نشود امکان پذیر نیست.

پرونده تعلیق اعضای شورای اسلامی دولت آباد به کجا رسید؟

فرماندار شهرستان برخوار ماجرای تعلیق اعضای شورای اسلامی دولت آباد را اینگونه تشریح کرد: در زمانی که شهردار وقت یعنی آقای فدایی از شاهین شهر به دولت آباد آمد، ظاهرا حقوق پائینی دریافت می کرده و اعضای شورای اسلامی هم برای اینکه شهردار را دلگرم به ادامه فعالیت کنند، مبلغی را به صورت ماهیانه از بودجه شورای اسلامی تصویب کردند که کمک حقوق به شهردار وقت بشود.

او با بیان اینکه هر چیزی در شورای اسلامی شهرها مصوب می شود باید به فرمانداری ارسال شود، افزود: نظارت استانداری و فرمانداری در این مصوبات است و هر کاری را که شوراها مصوب می کنند که انجام بشود، باید در فرمانداری بیاید و برای تائید و تطبیق آن مصوبه ۱۵ روز زمان مشخص شده، اگر از ۱۵ روز گذشت طبق قانون یعنی انجام آن کار مشکلی ندارد.

بنهری اظهار کرد: مشاوری که شورای اسلامی داشته به آنها گفته که این بودجه از شورای اسلامی است و نیازی به تائید مصوبه و تطبیق را ندارد و در آن زمان برای تطبیق ارسال نشد و حالا یک مشکل حقوقی برای آنها شده است.

فرماندار شهرستان برخوار در ادامه با اشاره به بازرسی استانداری از مصوبات و اقدامات شورای اسلامی، عنوان کرد: پرونده به بازرسی کل استانداری برای رسیدگی ارجاع داده شد و به دادگستری شهرستان ابلاغ شد که کیفر خواست آنها صادر شده و باید فعلا به حالت تعلیق در بیایند.

او تصریح کرد: تعلیق شورای اسلامی همزمان شد با دو مسئله، یکی شایعه کرده بودند که می خواهیم شهردار استیضاح کنیم و دوم اینکه به عمل جراحی من برخورد کرد که من هم در شهرستان حضور نداشتم و گفته شد که فرماندار دستور تعلیق اعضای شورای اسلامی را داده است.

بنهری با بیان اینکه این بحث قضائی است و بحث حاکمیتی نیست، افزود: فرماندار نمی تواند در پرونده های قضائی دخالت کند و دستوری بدهد.

فرماندار شهرستان برخوار در ادامه اظهار کرد: حالا هم حکم بدوی این شورا صادر شده که ۲ سال حبس، انفسال دائم از خدمات دولتی، ۵۰ میلیون رد مال (برگشت این مبلغ به منبع برداشت شده) و ۱۰۰ میلیون تومان هم جریمه.

بنهری افزود: حالا آنها فرصتی داشتند برای فرجام خواهی و اعتراض خود را ارائه کردند و پرونده در دادگاه تجدید نظر اصفهان مورد بررسی قرار گرفته است. تجدید نظر هم اگر همه این حکم صادر شده را تائید کند، در آن زمان استاندار قائم مقام شورای شهر می شود و ما منتظریم رای دادگاه تجدید نظر هستیم.

او با اشاره به زمان رسیدگی به این پرونده در دادگاه تجدید نظر گفت: در قانون تعیین شده که اگر چنین اتفاقی رخ بدهد، خارج از نوبت و با فوریت باید به این پرونده رسیدگی شود؛ زیرا برخی از مسائل و مشکلات شهر معلق است و قابل اجرا نیست.

بنهری با بین اینکه شهردار دولت آباد فعلا مواردی که از قبل مصوب شده را اکنون اجرا می کند، عنوان کرد: شهردار هم اگر بخواهد اقدامی را بدون مصوبه شورای شهر اجرا کند، قطعا همین اتفاقی که برای اعضای شورا صورت گرفت برای شهردار هم صورت خواهد گرفت.

انتهای پیام/ندای برخوار