بر اساس جدیدترین رنگ‌بندی همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ در سامانه ماسک ۲۳ شهرستان اصفهان در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) و نارنجی (پرخطر) قرار گرفت.

به گزارش چشم برخوار؛ اکنون تنها شهرستان دهاقان در وضعیت زرد (خطر متوسط) و  اردستان، سمیرم، شاهین شهر، شهرضا، فریدن، فلاورجان، گلپایگان، خوانسار، فریدونشهر، لنجان، نجف آباد، نطنز، نایین، خمینی شهر، مبارکه، بویین میاندشت و تیران در وضعیت قرمز (بسیار پر خطر)و  شهرستان‌های برخوار، چادگان و خور در وضعیت نارنجی (پر خطر) قرار دارند.

همچنین کاشان  و آران وبیدگل که دارای دانشگاه علوم پزشکی مستقل هستند هم اینک به ترتیب در وضعیت قرمز و نارنجی کرونایی هستند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان روز چهارشنبه  از وخیم شدن اوضاع ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در هر ساعت از شبانه‌روز خبر داد.

آرش نجیمی با اشاره به آمار ۲۴ ساعته موارد ابتلا، ترخیص و فوت کووید ۱۹ در استان افزود: با این شتاب، منابع درمانی نمی‌توانند پاسخگوی بیماران باشند.

وی اضافه کرد: در مدت ۲۴ ساعته تعداد بیماران بستری کرونایی به حدود یکهزار و ۴۶۸ نفر رسیده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تعداد موارد بستری در آی سی یو را ۲۱۱ نفر و تعداد فوت شدگان مثبت و قطعی را هفت نفر اعلام کرد.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از بیماران بستری در شهرستان اصفهان هستند، گفت: اکنون ۳۸۰ بیمار در بیمارستان الزهرا (س) و ۸۰ بیمار در بیمارستان خورشید بستری و تحت مداوا هستند.

نجیمی با یادآوری اینکه تمام بیمارستان‌های استان ملزم به پذیرش بیماران کرونایی هستند گفت: در صورت افزایش بیماران مبتلا ناچار به احداث بیمارستان صحرایی هستیم.

وی از شهروندان درخواست کرد که به مسوولیت خود در این شرایط با در خانه ماندن و پرهیز از ترددهای غیرضروری و مسوولان نیز براساس وظایفی که در طرح هوشمند مدیریت مقابله با کرونا برعهده آنها گذاشته شده به خوبی عمل کنند.

بنا به اعلام حجت‌الله غلامی سخنگوی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در اصفهان، محدودیت‌های پنج‌گانه از روز سه‌شنبه هفدهم فروردین با شدت و نظارت بیشتری در شهرهای قرمز و نارنجی استان اجرایی شده است.

استان اصفهان دارای بیش از پنج میلیون نفر جمعیت در ۲۴ شهرستان است که ۲ میلیون نفر از جمعیت آن در شهرستان اصفهان ساکن هستند.