رئیس اداره بهزیستی شهرستان برخوار گفت: پیاده روها، فضاهای شهری، اماکن عمومی و ساختمان های اداری باید برای معلولین مناسب سازی شوند

به گزارش چشم برخوار؛  حسن مرادی، رئیس اداره بهزیستی شهرستان برخوار صبح امروز در نشست خبری با اهالی رسانه و خبرنگاران با بیان اینکه ۲۵ تیر ماه چهل و یکمین سالگرد تأسیس بهزیستی است، عنوان کرد: امسال شعار هفته بهزیستی هوشمند سازی، محله محوری و سلامت اجتماعی در خانواده نامگذاری شده است.

وی در ادامه گفت: در شهرستان برخوار ۲ هزار و ۳۰۰ نفر مددجوی توانبخشی را داریم که تحت پوشش اداره بهزیستی هستند. همچنین حدود ۴۳۰ نفر مددجوی حوزه اجتماعی را در شهرستان داریم که ما به آنها خدمات ارائه می کنیم.

مرادی افزود: از این تعداد مددجوی توانبخشی، بیش از ۸۰۰ نفر مددجوی جسمی-حرکتی هستند که دچار معلولیت هستند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان برخوار با اشاره به مراکز نگهداری از سالمندان گفت: ۳۵۸ نفر سالمند در شهرستان هستند که تعدادی از این بزرگواران در مراکز روزانه و خدمات در منزل ما خدمات دریافت می کنند.

وی اظهار کرد: ۵۳۰ نفر کم توان ذهنی، ۳۶۱ نفر دچار مشکلات شنوایی، ۱۸۷ نفر دچار مشکلات بینایی و ۲۸۵ نفر بیمار اعصاب و روان را در شهرستان برخوار داریم که به آنها خدمت رسانی می شود.

مرادی با بیان اینکه حدود ۱۰ بیمار مبتلا به اوتیسم در شهرستان برخوار شناسایی شده اند، عنوان کرد: مطمئنا آمار بیش از این است اما متاسفانه به دلیل اینکه غربالگری در شهرستان اتفاق نمی افتد، این آمار درست نیست و قطع به یقین این آمار بیش از این است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان برخوار همچنین گفت: حدود ۱۰۰ نفر معلول چند معلولیتی در شهرستان داریم.

وی اظهار کرد: ۱۳ مرکز در حوزه پیشگیری در شهرستان داریم که خدمات ارائه می کنند و ۴ مرکز توانبخشی هم به صورت روزانه فعالیت می کنند.

مرادی با اشاره به تاسیس خیریه ای ویژه معلولین شهرستان تاکید کرد: برخی معلولین هستند که بضائت مالی خوبی دارند و خودشان از پس هزینه های دارو و دمانشان بر می آیند اما برخی معلولین هستند که بضائت مالی خوبی ندارند و با کمک بهزیستی مخارج زندگیشان تامین می شود؛ به همین دلیل اگر خیریه ای ویژه معلولین در شهرستان تاسیس بشود، قطعا خدمات بهتری به معلولین عزیز ارائه خواهد شد و این امر نیازمند کمک و حضور خیرین عزیز است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان برخوار در ادامه گفت: ۱۰۵ مورد وسایل کمک توانبخشی به معلولین جسمی-حرکتی شهرستان اهدا شده است.

وی با بیان اینکه پیاده روها و فضای شهری باید برای معلولین مناسب سازی شوند، تصریح کرد: نظام مهندسی و شهرداری ها نباید به ساختمان ها و یا امکان عمومی که برای معلولین مناسب سازی نشده اند، پایان کار بدهند.

انتهای پیام/صاحب نیوز