طی مراسمی از ۴۴ نفر از مادران و همسران شهدای شهر دستگرد و ۱۱ نفر از همسران رزمندگان مدافع حرم تجلیل شد.

به گزارش چشم برخوار؛ آیین تجلیل از ۴۴ نفر از مادران و همسران شهدای شهر دستگرد ۱۱ نفر از همسران رزمندگان مدافع حرم، همزمان با سالروز وفات حضرت ام‌البنین(س) در سالن اجتماعات امام خامنه ای آستان مقدس امامزاده ادهم علیه السلام و با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا صغیرا برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین صغیرا در این مراسم ضمن عرض تسلیت سالروز وفات حضرت ام البنین سلام الله علیها گفت : حضرت ام‌البنین (س) نگاه ولایتمدار و تفکر حسینی را قطره‌قطره در کام فرزندانش نشاند و فرزندان خود را راهی جبهه حق علیه باطل کرد.

این کارشناس دینی در ادامه با اشاره به اینکه آن حضرت در زنده نگه‌داشتن نهضت عاشورا نقش به‌سزایی داشت، افزود: حضرت ام البنین(س) هر چند که در روز عاشورا و در کربلا حضور فیزیکی نداشته است اما تربیت و همراهی چهار فرزندش با امام زمان خود نشان از نقش برجسته این بانوی دلیر دارد.

وی افزود : او همان مادری است که وقتی کاروان کربلا را راهی می‌کرد، با وجود اینکه چهار جوان خودش (عباس، عبدالله، جعفر و عثمان) همراه کاروان بودند، به تمام کاروان سفارش فرمانداری از امام حسین(ع) را کرد و وقتی کاروان و قافله کربلا به مدینه رسید ام‌البنین(س) در اولین کلامش سراغ امام حسین علیه‌السلام را گرفت و وقتی به او خبر شهادت فرزندانش را می‌دادند فرمود: «از امام حسین برای من خبر بدهید، همه فرزندانم به همراه کسانی که در دل آسمان هستند همگی به فدای حسین(ع).»

حجت الاسلام صغیرا ادامه داد: بعد از شهادت امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) در حادثه عاشورا نیز از آن جایی که این بانوی بزرگوار بسیار توانمند بود توانست وظیفه دیگر خود را با سخنرانی‌ها و شعرهای حماسی از نظر ابلاغ پیام عاشورا انجام دهد و تاثیرات زیادی بر مخاطبان بگذارد.

خطیب توانمند اصفهانی با اشاره به اینکه حضرت ام‌البنین(س) با کلام و اشعار سوزناک و بیانات خود مردم را نسبت به واقعه عاشورا مطلع می‌کرد تا جایی که دوست و دشمن به گریه می‌افتاد، گفت: یکی دیگر از نکات قابل توجه و برجسته حضرت ام‌البنین این است که علمای بزرگ برای گرفتن حوائج خود به ایشان متوسل می‌شدند.

این سخنران در بخش دیگری از صحبت‌هایش به الگوگیری مادران و همسران شهدا از حضرت ام‌البنین(س) و نقش ارزشمند آنان در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: خانواده‌های معظم شهدا به‌ویژه مادران و همسران شهدا دین خود را به نظام و انقلاب ادا کردند و امروز وظیفه تمام آحاد جامعه است که از این سمبل‌ها و تندیس‌های ایثار و مقاومت تجلیل کنند. تا زمانی که نفس در جان داریم باید دین خود را به شهدا ادا کرده و خانواده معظم شهدا را به نحو شایسته تکریم کنیم.

وی با بیان اینکه سالروز وفات حضرت ام‌البنین(س) مصادف است با روز تجلیل و تکریم از مادران و همسران شهدا و این بهترین فرصت برای تجلیل از مقام این بزرگواران است، گفت: مادران و همسران شهدا در دفاع از حریم ولایت و امامت در دفاع مقدس با لبیک به امام شهدا، همسران و فرزندان خود را برای دفاع از اسلام و انقلاب آماده و راهی جبهه‌های نبرد حق علیه باطل کردند تا یک وجب از خاک وطن به دست دشمن نیفتد.

صغیرا در پایان تکریم مادران و همسران شهدا را تجلیل از فرهنگ ایثار و مقاومت دانست و افزود: دعای آنها تضمین‌کننده انقلاب اسلامی است.