شهید رحیم (مرتضی) رفیعی یکی از شهدای طلبه شهرستان برخوار و شهر دولت آباد است که در این گزارش به معرفی وی پرداخته ایم.

به گزارش چشم برخوار؛ طلبه شهید رحیم رفیعی که در بین خانواده و در محله نیز به مرتضی شهرت داشت، در خرداد ماه سال ۱۳۳۷ در خانواده ای متدین در شهر دولت آباد دیده به جهان گشود و برای تحصیل، به مدرسه علمیه جعفریه این شهر رفت. او از محضر استادی چون شیخ حسین نجفی کسب فیض کرد و مشغول فعالیت های انقلابی و پخش اعلامیه هایی امام خمینی (ره) شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی به جهت خدمت رسانی به افراد ساکن در مناطق محروم کشورمان، از طرف جهاد سازندگی به سیستان و بلوچستان رفت و در سال ۱۳۶۰ به جبهه های جنوب اعزام شد.

سرانجام آر پی جی زن جبهه ها در بیست و یکمین روز از خرداد ماه سال ۱۳۶۰ در عملیات فرمانده کل قوا-خمینی روح خدا پس از رشادت های فراوان در منطقه دارخوین به آرزوی دیرینه اش که شهادت بود رسید.

مادر شهید رفیعی می گوید: به جبهه می رفت و می آمد اما روزی که رفت و دیگر نیامد حدود ۶ ماه جنازه اش نبود و بعده ها شناسایی شد.
برادر شهید رفیعی هم در خاطره ای می گوید: روزی از سرکار بنایی درحال برگشت به منزل از مسیر چهارباغ اصفهان بودیم که ناگهان جمعیتی را مشاهده کردیم و متوجه شدیم که یک شهید از منطقه کردستان درحال تشییع است. مرتضی یک گوشه ای نشسته بود و دستانش را روی سرش گذاشته بود و بعد از اینکه از او پرسیدم چه شده او در پاسخ گفت: “ما به چهارباغ آمده ایم و مردم به مناطق جنگی می روند و شهید می شوند و پیکرهایشان را اینجا می آورند.”
برادر شهید رفیعی ادامه می دهد: مرتضی دیگر سر کار نیامد و برای اعزام به جبهه در سپاه نام نویسی کرد و بعد از آن هم اعزام شد.
حجت الاسلام اصغر نجفی از بستگاه شهید رحیم رفیعی در خصوص نحوه شهادت شهید می گوید: پس از پیشروی نیروهای اسلام در منطقه داخوین و عقب نشاندن نیروهای بعثی، صدام و نیروهایش یک پیش روی انجام دادند که متاسفانه تعدادی از نیروهای رزمنده در دام نیروهای عراقی قرار گرفتند و آنها را به شهادت رساندند، از جمله شهید مرتضی رفیعی و جنازه آنها را زیر خاک کردند و ۶ ماه این جنازه ها زیر خاک بود.
برادر شهید رفیعی در پایان در خصوص نحوه شناسایی پیکر برادر شهید خود می گوید: حدود یک ماه پس از شهادت برادرم من به همراه ۲ برادر دیگرم به جبهه اعزام شدیم و اتفاقا به دارخوین رفتیم. یکی از رفقایی که قبلا با برادر شهیدم بود و از مکان شهادت او اطلاع داشت آمد و با یکدیگر آنجا را پیدا کردیم و جنازه ۳ شهید را از زیر خاک بیرون آوردیم.
انتهای پیام/