قدیمی ترین بنای تاریخی زیرزمینی در دولت آباد که برای مردم این شهر ناشناخته مانده است +فیلم
شناسه خبر : 25486 | تاریخ انتشار : ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۹ |

به گزارش خبرنگار فرهنگی پایگاه تحلیلی خبری شهرستان برخوار«خبرما»، در شهر دولت آباد بنایی وجود دارد که شاید اکثریت مردم این شهر از وجود چنین بنای تاریخی بی خبر باشند.

ساختمانی است واقع در شهر دولت آباد در زیرزمین مسجد دوازده امام. محلی که طبق تخمین سازمان میراث فرهنگی سبک ساخت آن به 455 سال پیش بازمی گردد.

علی رفیعی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فرهنگی خبرما ضمن بیان تاریخچه مسجد و تکیه و تعزیه هیئت تعزیه داران دولت آباد در این رابطه اظهار داشت: این ساختمان در قدیم محلی بوده است برای نگهداری مردگان، در واقع در ایام قدیم آن افرادی که وصیت می کرده اند جسم شان در کربلا به خاک سپرده شود را به این محل می آورده اند و پس از گذشت 10 الی 15 سال استخوان های آن مرده را همراه با کاروان های زیارتی ای که به سمت کربلا و نجف مشرف می شده اند به نجف برده و در وادی السلام شهر نجف به خاک می سپردند. به همین دلیل در آن زمان این محل را “مرده سپردن” نامگذاری کرده بودند.

گفتنی است مسجد ۱۲ امام دولت آباد بنایی است از دوران صفوی که در داخل بافت قدیم شهر واقع گردیده است . این بنا به صورت مربع شکل در دو طبقه ساخته شده که طبقه زیرین آن به عنوان سَردابه و طبقه بالایی یا همکف آن به عنوان مسجد جهت اقامه نماز استفاده می شود . این مسجد با ۲ متر ارتفاع از سطح زمین ، خود گواه بر وضعیت جغرافیایی منطقه اطراف و بنایی بدون حیاط می باشد . البته در حال حاضر فضایی در پشت مسجد به عنوان حیاط در اختیار مسجد می باشد. این بنا با فضایی مربع شکل در زیر سقفی گنبدی شکل که دور تا دور آن را رواقهایی در دو طبقه احاطه کرده اند ساخته شده و محراب جدیدالاحداث آن در ضلع جنوبی قراردارد. نمای بیرونی و سر در مسجد از آجر و داخل بنا با گچ بری سفید کاری شده که در سالهای اخیر نیز آئینه کاری هایی به آن اضافه گردیده است . در مجاورت مسجد ۱۲ امام امامزاده سید محمد قرار دارد که ساختمان آن جدیدالاحداث و نماکاری شده است. فضای سبز زیبایی جلوی امامزاده و مسجد ۱۲ امام وجود دارد که ویژگی خاصی را به محدوده بافت پیرامون آثار داده است . گرچه مسجد جامع و حمام قدیمی شهر در سالهای اخیر تخریب شده ولی هنوز هم داخل بافت خانه هایی به سبک قدیم و دارای قدمتی کهن یافت می شود.

123


ثبت دیدگاه
    • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سردبیر در پایگاه خبری منتشر خواهد شد.
    • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.