هیچ چیز بهتر از دیدن یک آدم که با کتاب زندگی می کنه، نمی تونه ما رو کتاب خون کنه! کسی که در جوانی همه رمان های موجود رو خونده باشه، چندین جلد کتاب رو در مسیر و در اتوبوس(!) خونده باشه، در زندان کتاب ترجمه کرده باشه و …

پایگاه تحلیلی خبری شهرستان برخوار؛ «خبرما»بر آن شدیم که رسانه­ی کوچکی باشیم در جهت گسترش آگاهی­ عمومی، به بهانه «کتاب»ی معرفی کنیم. سعی می­کنیم کتابی معرفی شود که علاوه بر اعتبار و صداقت، نیاز زمان شما را پاسخ دهد.

از همه کتاب­خوانان و کسانی که کتاب­خوان نیستند و کتاب­خوانان را دوست دارند (!) می­خواهیم که ما را در این مسیر یاری و همراهی کنند.

کتاب این هفته را طلبه ممتاز حوزه حضرت ولیعصر (عج) اصفهان معرفی کرده است.

کتاب دان

کتاب دروازه علوم و معارف بشری است، کتاب خوب از بهترین منابع دریافت معارف انسان ها است. همه ‏ى دستاوردهاى بشر در سراسر عمر جهان، تا آنجا كه قابل كتابت بوده است، در ميان نوشته‏هايى است كه انسانها پديد آورده‏اند و مى‏آورند. در این میان تعالیم آسمانی انبیاء و ائمه اطهار، سیره و سبک زندگی انسان­های بزرگ و همه علوم و دست­آورده های بشر موجود است. بدون ارتباط با کتاب از دانستن آموزی محروم خواهیم شد که بدون آنها نمی­توان انتظار داشت زندگی رضایت­مند و همراه با سعادت داشته باشیم. جامعه­ی بدون کتاب، در حقیقت خسارت بزرگی را متحمل شده است، همانطور که فردی که با کتاب و کتاب­خوانی انس دارد توفیق عظیمی در جهت رشد و تعالی خود بر داشته است.

به قول شهید مطهری (رحمة الله) اسلام بیش از هر دین و مذهبی به علم و علم آموزی توصیه کرده است، گذشتگان ما اهتمام بیشتری به علم آموزی داشته اند، روزگاری مسلمانان تمدن جهانی تشکیل داده­اند به گونه که علم صادر می­کرده­اند و برای جهان دانشجو پرورش می­دادند. در تاریخ ثبت شده است که در شهرهای اسلامی کتاب­خانه­های شخصی با چندین هزار کتاب وجود داشته است، و این همه گواه این است که جامعه­ای که پیشینه­ای این چنین دارد، بیش از این باید با کتاب و علم آموزی انس داشته باشد.  متأسفانه دغدغه­ی فکری ما به گونه ای شکل گرفته و می­گیرد که در صدد زندگی «عالمانه» برنخواهیم آمد. بسیاری از رنجش­هایی که در زندگی متحمل می­شویم به خاطر «ندانستن» است همانطور که بسیاری از آسیب­های اجتماعی، بیماری­ها، شبهات دینی و …. از «ندانستن دانستنی­ها» نشأت گرفته است.

کتابِ کتاب

  • به جیب خالی! خود بگوئید: کتابی که ارزش خواندن داشته باشد ارزش «خریدن» را هم دارد.
  • یک نظریه پزشکی – فرهنگی: «طول عمر» با میزان مطالعه کتاب، نسبت مستقیم دارد؛ هر که مطالعه اش بیش عمرش بیشتر؛ و گاهی بالعکس!
  • لا به لای صفحات بزرگ، پر است از موهای سفید نویسنده.
  • گاهی با خواندن یک کتاب، می­توان ره صد ساله را یک شبه پیمود، گاهی هم نمی­شه!
  • بعضی کتاب­ها را باید چشید، برخی دیگر را باید نوشید و بلعید، قلیلی را نیز باید جوید تا خوب هضم شود![i]

ماها که «اهل کتاب» نیستیم و هنوز شروع به «کتاب­خوانی» نکرده ایم بهتره در موردِ خودِ «کتاب» بخونیم نه اینکه کتابِ «…» را بخوانیم. در نتیجه در این شماره یک کتاب با موضوع «کتاب» معرفی می­کنم. امیدوارم از همین قدم اول همراه شوید.

| کتابِ هلو

هیچ چیز بهتر از دیدن یک آدم که با کتاب زندگی می­کنه، نمی­تونه ما رو کتاب­خون کنه! کسی که در جوانی همه رمان­های موجود رو خونده باشه، چندین جلد کتاب رو در مسیر و در اتوبوس(!) خونده باشه، در زندان کتاب ترجمه کرده باشه و … . یکی از همین­ افراد کمیاب در مورد «کتاب­خوانی و کتاب­نخوانی» یکسری توصیه­هایی کرده، که در کتاب «کتاب باید هلو باشد» جمع آوری شده.

شاید در تورق این کتاب به این جملات برخورد کنید:

«من اين را مى‏خواهم عرض كنم كه در منزل خودِ من، همه‏ى افراد، بدون استثنا، هر شب در حال مطالعه خوابشان مى‏برد. خود من هم همين‏طورم. نه اينكه حالا وسط مطالعه خوابم ببرد. مطالعه مى‏كنم؛ تا خوابم مى‏آيد، كتاب را مى‏گذارم و مى‏خوابم. همه‏ى افراد خانه‏ى ما، وقتى مى‏خواهند بخوابند حتماً يك كتاب كنار دستشان است. من فكر مى‏كنم كه همه‏ى خانواده‏هاى ايرانى بايد اين‏گونه باشند. توقّع من، اين است. (مقام معظم رهبری 26/ 02/ 1374)»

مشخصات کتاب: کتاب باید هلو باشد، توصیه هایی برای کتاب خوانی و کتاب نخوانی، از بیانات رهبر معظم انقلاب، اندازه جیبی، انتشارات میراث اهل قلم (کتاب دانشجویی)

[i] . جملات از یکی دو خطِ بالایِ صفحاتِ سمتِ راستِ کتابِ «کتاب باید هلو باشد» انتخاب شده است.