مجتبی زارعان: هنر خود را با افتخار تقدیم به آستان قدس رضوی کردیم

طرح تابلوفرش اهل بیت علیهم السلام نشأت گرفته از حدیث کسا می باشد و گوشه ای از مظلومیت اهل بیت (ع) را به تصویر کشیده است.

مجتبی زارعان؛ کسی که همراه با همسر هنرمندش هنر خود رابه منصه ظهور رساندند. شاید بتوان گفت که آقای زارعان را تقریبا تمامی مردم شهرستان و بالاخص همشهریان محسن آبادیش و مردم دولت آباد به سبب شغلی که دارد می شناسند. او می گوید همسرش در طول ۸ ماه توانست هنر خود را در قالب یک تابلوفرش همراه با طرح ها و نوشته هایی بسیار جالب و خاص به نمایش بگذارد.

مجتبی زارعان که چندسالیست مردم او را در دفتر پیشخوانش می بینند و می شناسند در گفتگو با خبرنگار فرهنگ و هنر چشم برخوار می گوید که همسرش ۸ ماه برای به ثمر رساندن این تابلوفرش وقت گذاشته است، البته ایشان اذعان دارد که از ابتدای این کار تا اتمام آن در کنار همسر و کمکش بوده است.

hhgh

فرشی که هر طرفش را نگاه می کنی ذوق و هنر به چشم می خورد. طرح تابلوفرش اهل بیت علیهم السلام نشأت گرفته از حدیث کسا می باشد و گوشه ای از مظلومیت اهل بیت (ع) را به تصویر کشیده است. ابتدا در بالای فرش کلمه الله و آیه تطهیر، در وسط، کعبه و اسامی پنج پیامبر اولوالعزم دور تا دور کعبه بافته شده است و در یک گوشه فرش گنبد و گلدسته حضرت محمد صل الله علیه و آله همراه با قرآن و غار حراء. در یک گوشه دیگر، گنبد و ایوان طلای حضرت علی علیه السلام، درخت نخل و چاه آب به نشانه مظلومیت حضرت علی علیه السلام و در گوشه پایین فرش گنبد و گل دسته حضرت اباعبدالله و چند خیمه سوخته نماد مظلومیت و واقعه دشت کربلا بافته شده و در گوشه دیگر؛ قبرستان بقیع و درب سوخته خانه حضرت زهرا سلام الله علیها به نشان مظلومیت حضرت زهرا (س) و امام حسن مجتبی علیه السلام دیده می شود. دورتادور گنبدها با حلقه ای از گل نرگس تزئین شده نماد منتظر ظهور حضرت مهدی عجل الله و انتقام از دشمنان اهل بیت می باشد. در پایین فرش نیز ذکر صلوات بر محمد و آل محمد با هنری همراه با ذوق و استعداد بافته شده است.

ابعاد این تابلو فرش ۱۱۰ در ۷۰، چهله ابریشم، بافت کک ابریشم می باشد و در سال ۱۳۸۷ به موزه فرش آستان قدس رضوی در شهر مشهد اهدا شده است.

gfgg


دیدگاه برای “مجتبی زارعان: هنر خود را با افتخار تقدیم به آستان قدس رضوی کردیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.