دود حاصل از قلیان ۴۰۰۰ ماده سمی و ۷۰ ماده سرطان زا را وارد بدن می کند و منوکسیدکربن بیشتری نسبت به سیگار تولید می کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری شهرستان برخوار؛ «خبرما»، مرادپور کارشناس بهداشت محیط در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه دخانیات به هر نوع و شکلی کشنده است، گفت: از جمله مهمترین شکل استعمال دخانیات که شیوع استعمال آن در گروه های جوان رو به افزایش می باشد، قلیان است .

وی تصریح کرد: بر خلاف بسیاری عقاید و باور های سنتی، دود منتشر شده از قلیان حاوی مقادیر بی شماری مواد سمی بوده و به هیچ عنوان کم خطر نیست
این کارشناس بهداشت محیط با بیان اینکه مواد سمی موجود در قلیان از عوامل اصلی بروز بسیاری از سرطانها در انسان به شمار می روند،

” هر فرد مصرف کننده قلیان در هر وعده دود معادل صد نخ سیگار را وارد دستگاه تنفسی خود می کند، اما باور عمومی بر آن است که عبور دود از میان آب درون محفظه شیشه ای موجب تصفیه آن می شود و آب به عنوان یک آلاینده عمل می کند “

ادامه داد: مصرف کنندگان قلیان در هر بار مصرف، دود بسیار زیادی را در مقایسه با کشیدن یک نخ سیگار وارد ریه خود می کنند.
هر فرد مصرف کننده قلیان در هر وعده دود معادل صد نخ سیگار را وارد دستگاه تنفسی خود می کند
مرادپور عنوان کرد: افراد سیگاری معمولا ۸ تا ۱۲ نخ سیگار در روز مصرف می کنند و به طور متوسط با ۴۰تا ۷۵ پک در روز حدود نیم لیتر دود استنشاق می کنند، این در حالی است که استعمال کنندگان قلیان در هر بار استعمال قلیان که به طور معمول بیست تا هشتاد دقیقه طول می کشد حدود ۵۰ تا ۲۰۰ پک می زنند و هر یک پک حاوی حدود نیم لیتر دود می باشد.
وی یادآور شد: هر فرد مصرف کننده قلیان در هر وعده دود معادل صد نخ سیگار را وارد دستگاه تنفسی خود می کند، اما باور عمومی بر آن است که عبور دود از میان آب درون محفظه شیشه ای موجب تصفیه آن می شود و آب به عنوان یک آلاینده عمل می کند.
این کارشناس بهداشت محیط با بیان این مطلب اظهارکرد: این باور، اشتباه محض بوده و برخلاف باورهای سنتی

” تنباکو و توتون مورد استفاده در قلیان از بی کیفیت ترین و نامرغوب ترین انواع موجود بوده و از طرفی اسانس ها و مواد معطر استفاده شده در تنباکوهای معسل یا میوه ای حاوی هزاران ماده خطرناک و کشنده دیگر نیز می باشد “

دود حاصل از قلیان نه تنها همه ۴۰۰۰ ماده سمی و ۷۰ ماده سرطان زای موجود در سیگار را دارد، بلکه منوکسیدکربن بیشتری تولید می کند.
تنباکوهای معسل یا میوه ای حاوی هزاران ماده خطرناک و کشنده است
مرادپور ادامه داد: علاوه براین دود قلیان حاوی مقادیری از عوامل سرطان زای دیگری است که ناشی از سوختن ذغال می باشد، قلیان در برخی موارد حتی به دلیل استفاده مشترک از قطعه دهانی آن و یا تماس دستهای آلوده با سایر قطعات آن عامل انتقال بسیاری از بیماریهای واگیر و عفونی نیز می باشد.
وی افزود: به دلیل مرطوب بودن راههای هوایی دستگاه تنفس انسان و همچنین رطوبت موجود در مجرای خروج دود، دود قلیان می تواند عامل مهمی جهت رشد میکروبها و قارچها در سیستم تنفسی انسان باشد.
این کارشناس بهداشت محیط خاطرنشان کرد: تنباکو و توتون مورد استفاده در قلیان از بی کیفیت ترین و نامرغوب ترین انواع موجود بوده و از طرفی اسانس ها و مواد معطر استفاده شده در تنباکوهای معسل یا میوه ای حاوی هزاران ماده خطرناک و کشنده دیگر نیز می باشد.

ایمنا