حوزه علمیه خواهران نرجس خاتون دولت آباد از سال 1380 زیر نظر آیت الله ناصری مد ظله العالی، تأسیس شده و درحال حاضر حدود 150 نفر طلبه در آن مشغول تحصیل هستند.

حوزه‌های علمیه همواره با حرکت در مسیر هدایت مردم به‌ سمت ارزش‌های دینی و اسلامی علمای بزرگی از جمله امام خمینی‌ ره، شهید بهشتی، شهید مطهری، علامه طباطبایی، علامه مصباح، آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی و بسیاری از علمای گرانقدر دیگر را به جامعه تحویل داده‌اند. حوزه‌های علمیه از امکانات کمی برخوردار هستند و باید به آنان توجه بیشتری شود. 

باید به نحوی برنامه ریزی کرد که طلاب در حوزه‌های علمیه فقط به درس‌های فقه و اصول اکتفا نکنند، باید تلاش کرد تا طلاب جوان به‌سمت علوم جدید انسانی، از جمله جامعه‌شناسی و روانشناسی و…گرایش پیدا کنند.

حوزه علمیه محیطی آموزشی است که ضمن تزکیه نفس، علم آموزی را نیز مورد توجه قرار داده است ولی مسئله ای که کمی ناراحت کننده است این است که ورود به این نوع  مدارس مورد توجه اکثر مردم نیست و به بیان دیگر استقبال از آن خیلی کمتر از دانشگاه است، البته این مسئله دلایل بسیاری دارد که قابل توجه است مانند ( عدم پویایی و به روز بودن دروس حوزه، تغییر ذائقه های مردم، تبلیغات منفی، دوگانگی اعتقادی در بین جوانان، فاصله گرفتن حوزه علمیه و دانشگاه از هم و…).

متأسفانه به جرأت می توان گفت دید اکثر مردم نسبت به این مدارس دید درست و کافی نمی باشد و ذهنیت مردم در مورد طلبه ها ذهنیت کاملی نیست و در واقع مردم به طلاب به عنوان افرادی که خود را محدود و محصور به فراگیری امور دینی و اعتقادی خود کرده اند نگاه می کنند و برداشت آن ها چنین است که کسانی که نام طلبه را بر دوش خود یدک می کشند افرادی هستند که با شاد بودن و یا شاد زیستن موافقت ندارند . این قبیل تفکرات و ذهنیات یکی از دلایل گرایش کم مردم به خصوص جوانان به سمت حوزه های علمیه می باشد؛ در حالی که واقعیت قضیه این چنین نیست و ما باید نوع تفکرمان را اصلاح نماییم.

1257

خانم داوری از مسئولین فعال در حوزه علمیه خواهران نرجس خاتون شهر دولت آباد؛ در گفت و گو با خبرنگار پایگاه تحلیلی خبری شهرستان برخوار؛ برداشتن شرایط سخت جهت قبولی در کنکور را از دیگر دلایل تمایل کم افراد برای حضور در حوزه های علمیه برشمرد.

حوزه علمیه خواهران نرجس خاتون دولت آباد که ساختمان کنونی آن واقع در خیابان شهید محمد داوری دولت آباد می باشد، از سال 1380 زیر نظر آیت الله ناصری مد ظله العالی، تأسیس شده است و در حال حاضر حدود 150 نفر طلبه مشغول تحصیل دروس حوزوی در آن هستند. همچنین زمین ساختمان اصلی و جدید آن در روز ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها کلنگ زنی شده است.

حوزه نرجس خاتون تا چه سطح از تحصیلات حوزوی را پوشش می دهد؟

در این مرکز، تا سطح دو که معادل با سطح کارشناسی دانشگاه می باشد آموزش داده می شود و در حال حاضر به دلیل کمبود فضا و امکانات آموزشی، امکان ارائه سطح سه به طلاب محترم وجود ندارد.

طلبه شاخص در حوزه های علمی، قرآنی و مذهبی در مدرسه شما وجود دارد؟

بله. خوشبختانه از این قبیل افراد در حوزه نرجس خاتون به تعداد زیادی وجود دارند که در زمینه های قرآنی، المپیادهای کشوری و در بین طلاب، شاخص و ممتاز هستند که می توان به افراد ذیل اشاره کرد:

خانم محبوبه معینی؛ ممتاز کشوری المپیاد و همچنین ممتاز آموزشی مدرسه نرجس خاتون که ایشان در حال حاضر پایه پنجم هستند و از ابتدا تاکنون ممتاز بوده اند. سه خواهر به نام های: زهرا، مریم و فاطمه عظیمی که هر سه در مسابقات شهید مطهری، حائز رتبه های کشوری شدند و از شاخص های فرهنگی و قرآنی می باشند. عطیه معتمدی نژاد، حائز رتبه کشوری در رشته حفظ قرآن، عظیمه معینی که مشغول تحصیل در پایه پنجم می باشد شاگرد نمونه آموزشی مدرسه هستند و خانم سمیرا محسنی؛ برگزیده المپیاد کشوری می باشند.

در این رابطه مسئله ای که باید به آن اشاره ای داشته باشم، مشکلات طلبه هایی است که از ابتدای راه اندازی مدرسه یعنی؛  سال 80 تا 88 محصل مدرسه نرجس خاتون بوده اند؛ از سال 1380 تا سال 1388 حوزه نرجس خاتون، زیر نظر آیت الله ناصری و به صورت خصوصی فعالیت می کرد. از سال 88 به بعد زیر نظر مرکز مدیریت حوزه های علمیه قم و اصفهان قرار گرفت، در نتیجه تمام کسانی که از سال 80 تا 88 مدارک خود را از این مدرسه دریافت کرده اند به دلیل شخصی بودن مدرسه، مدارکشان رسمی محسوب نمی شد و مجبور شدند در امتحان بازپذیری که امتحانی ورودی شبیه آزمون کنکور می باشد شرکت کنند و بعد از آن یک سری از نمرات این افراد مورد قبول قرار نگرفت و در نتیجه آن ها می بایست دوباره سر کلاس ها حاضر می شدند تا بتوانند مدرک رسمی دریافت کنند؛ یعنی جهت اخذ مدرک کارشناسی، حدود 13 سال است که مشغول تحصیل هستند ، که قطعا این مسئله سزاوار آن ها نبوده و از این امر ناراحت هستند به طوری که حدود 30 نفر از آن ها انصراف دادند این درحالی است که حدود 8 سال در کلاس های حوزوی شرکت کردند.

1758

 آیا شما کلاس های آزاد برای عموم نیز برگزار می کنید؟

بله. فقط به خاطر کمبود فضا در حال حاضر تنها کلاس احکام و تفسیر روزهای دوشنبه برگزار می شود، البته در گذشته کلاس های دیگری نیز برگزار کرده ایم که به دلیل استقبال کم، فعلا از برگزاری آن ها صرفنظر کرده ایم.

آیا حوزه علیمه نرجس خاتون از لحاظ سطح علمی و توانایی اساتید با اصفهان برابری می کند؟

بله. مدرک اکثر اساتید ما؛ کارشناسی ارشد حوزوی می باشد. تمام اساتید را از اصفهان انتخاب می کنیم و اکثر آن ها تحصیلات دانشگاهی و حوزوی را با هم دارند و از اساتیدی که تحصیلات دانشگاهی دارند فقط در درس های مربوطه مانند: ادبیات، زبان انگلیسی و… استفاده می کنیم.

آیا پذیرش جدید دارید؟

بله. ما هر سال پذیرش از نیمه بهمن ماه تا نیمه فروردین به تعداد 35 نفر؛ به صورت 5 نفر غیر حضوری و 30 نفر حضوری داریم، که امسال ما تا 29 فروردین پذیرش داشتیم.