امامزادگان برخوار

شهرستان برخوار با وسعت ۱۹۵۲٫۷۷ کیلومتر مربع در شمال اصفهان واقع شده است. از این مقدار ۱۸۶۳ کیلومتر مربع دشت و بقیه بصورت ارتفاعات است. این دشت از غرب به ارتفاعات مورچه خورت، از شمال به ارتفاعات برخوار و از جنوب به اصفهان و از شرق به سگزی و کوهپایه محدود می‌شود. ارتفاع آن از…

شهرستان برخوار با وسعت ۱۹۵۲٫۷۷ کیلومتر مربع در شمال اصفهان واقع شده است. از این مقدار ۱۸۶۳ کیلومتر مربع دشت و بقیه بصورت ارتفاعات است. این دشت از غرب به ارتفاعات مورچه خورت، از شمال به ارتفاعات برخوار و از جنوب به اصفهان و از شرق به سگزی و کوهپایه محدود می‌شود. ارتفاع آن از سطح دریا ۱۵۹۰ متر می‌باشد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری خبرما، به نقل از خبرگزاری موج،

این منطقه با توجه به فاصله‌ای که از زاینده رود دارد، دارای آب و هوایی خشک تر از اصفهان بوده و میزان بارندگی آن حدود ۵۰ الی ۲۰۰ میلیمتر طی ده سال متغیر بوده است.
این شهرستان قبلا در بخش تابعه شهرستان برخوار و میمه محسوب می‌شد، ولی اخیرا در تقسیم بندی جدید برخوار به عنوان یک شهرستان و به مرکزیت دولت آباد قرار گرفته است. برخوار که در ابتدای اتوبان اصفهان-تهران قرار گرفته، از طرف شمال و شمال غربی به نطنز و میمه، از طرف جنوب به اصفهان، از مشرق به اردستان و از مغرب به نجف آباد محدود می باشد. وجود اختران فروزان سلاله آل رسول (ص) در این دیار به معنویت و شوکت آن افزوده و مردمان این دیار چون نگینی این امامزادگان بزرگوار را در برگرفته و صورت بر آستان پاک آنان سائیده و از خداوند بی همتا تقرب و یاری می‌جویند.

امامزاده ابراهیم
در محله زمان آباد واقع در دولت آباد برخوار زیارتگاهی است با نام امامزاده ابراهیم (ع). نسب این امامزاده شریف به روایت اهالی و معتمدین شهر به حضرت موسی بن جعفر (ع) می‌رسد.
مساحت صحن زیارتگاه هم اکنون حدود ۱۰ هزار متر مربع است و مساحت زیر بنای بقعه و حرم ۱۴۴ متر مربع می‌باشد. گنبد زیبا و دو پوش زیارتگاه کاشیکاری و ازکف ۳۶ متر ارتفاع دارد. این بنا تا سال ۴۲۹ هـ . ق بنایی با مصالح خشت و گل بوده که بنا به دستور شاه عباس صفوی در تاریخ ۱۰۰۲ هـ . ق بازسازی گردیده است. در سال ۱۳۷۷ بنای قدیم تخریب و به همت هیات امنا و خیرین و نظارت اداره اوقاف شهرستان بنای جدیدی جایگزین بنای قدیم آن شد که مراحل بازسازی آن همچنان ادامه دارد. در ضلع شرقی صحن زیارتگاه مزار شهدای هشت سال دفاع مقدس محل زمان آباد می‌باشد.
این زیارتگاه دارای ۶ شبستان بوده که مساحت هر کدام ۴۰۰ و ۶۰۰ متر مربع می‌باشد که سقف آن آینه کاری زیبا است که چشم هر زائری را به خود خیره می‌کند. قسمت پایین مرقد نیز تا سقف آینه کاری گردیده است.
در داخل حرم ضریحی فلزی در ابعاد ۲×۲ روی سنگ مزار امامزاده شریف قرار گرفته است. در طرح آینده به گفته هیات امنا، تمام اضلاع گچ بری، نقاشی و سقف حرم آینه کاری خواهد گردید.

امامزاده سید محمد
در شهر دولت آباد و واقع در پارک سید محمد این شهر، زیارتگاهی با نام امامزاده سید محمد (ع). نسب این امامزاده بزرگوار به روایت معتمدین شهر به حضرت موسی بن جعفر (ع) می رسد.
این بنا تا سال ۱۳۴۹ بنایی با مصالح خشت و گل بوده که به علت فرسودگی تخریب و بنای جدیدی جایگزین بنای قدیم آن شده که مجددا در سال ۱۳۶۰ بنای فعلی زیارتگاه ساخته شده است. این بنا مساحتی بالغ بر ۱۲۰ متر مربع می‌باشد. گنبد دوپوش و فیروزه ای کاشی‌کاری شده امامزاده از کف ۱۲ متر ارتفاع دارد.
به گفته اهالی این مکان در قبل گورستان شهر بوده که در طرح شهرسازی به پارک تبدیل شده است و مزار این امامزاده شریف نیز هم اکنون در انتهای پارک قرار گرفته است.
در داخل حرم ضریح امامزاده در ابعاد ۲× ۱٫۵ روی سنگ مزار امامزاده قرار گرفته است.
در بالای ضریح و حاشیه سقف، آیات قرآن کریم گچ بری شده است و تا زیر سقف حرم نیز نقاشی و گچ بری ادامه دارد. این زیارتگاه با توجه به قرار گرفتن در شهر و پارک، مورد توجه اهالی و زائرین قرار گرفته است.

امامزاده محمود (ع) 
در بیرون شهر دولت آباد زیارتگاهی است با نام امامزاده محمود (ع). نسب این امامزاده به بزرگوار به روایت و اعتقاد اهالی و معتمدین شهر به حضرت امام موسی بن جعفر (ع) می‌رسد. این مطلب در تأییدیه حجت السلام فلسفی از کتابخانه آستان قدس رضوی چنین آمده است: «حقیر شیخ علی فلسفی کتاب ۲۰ هزار زیارتگاه جهان آورده‌ام که امامزاده محمد(ع) در دولت آباد اصفهان دفن گردیده و از اولاد با واسطه حضرت امام موسی کاظم (ع) می‌باشد».
مساحت این زیارتگاه بالغ بر بیست هزار متر مربع می‌باشد.
این بنا تا سال ۱۳۵۰ بنایی با مصالح خشت و گل بوده که به همت اهالی و خیرین و هیات امنا، بنای جدید آن جایگزین ساختمان قدیم و فرسوده زیارتگاه شده است.
مساحت زیر بنای بقعه و حرم کنونی ۴۰۰ متر مربع می‌باشد و ارتفاع گنبد یک پوش زیارتگاه که کاشی‌های آن نیز به مرور زمان ریخته شده از کف ۱۲ متر می‌باشد.
در سال ۱۳۸۰سمت بیرونی ایوان و آجر نما و کاشی‌کاری شده است و در طرح توسعه زیارتگاه، حرم تخریب و بنای جدید آن به زیر بنای مساحت ۱۳۰۰ متر مربع شامل گنبد دو پوش و دو گلدسته خواهد گردید و کل مجموعه دارای طرح جامع است که شامل صحن دوم، زائر سرا، آشپزخانه مرکزی و فاز دوم سرویس بهداشتی و بازسازی صحن قدیم می‌باشد. همچنین در ضلع شرقی صحن آرامگاه و مزار تعدادی از شهدای ۸ سال دفاع مقدس قرار دارد. در داخل حرم ضریحی فلزی در ابعاد ۲×۳ روی سنگ مزار امامزاده شریف قرار گرفته است و تزئینات حرم و حرم شامل نقاشی زیبای سقف آن است که در کنار و زیر سقف اسامی ۱۴ معصوم (ع) نوشته شده است.

امامزاده ادهم
در محله امامزاده شهر دستگرد برخوار زیارتگاه امامزاده ادهم (ع) قرار دارد. نسب این امامزاده شریف به روایت اهالی و معتمدین شهر به حضرت موسی بن جعفر (ع) می‌رسد.
این بنا تا اوایل انقلاب شکوهمند اسلامی مصالح خشت و گل داشته که به همت هیات امنا و خیرین شهر، ساختمان جدید امامزاده جایگزین آن شده است. مساحت صحن فعلی امامزاده، ۵۰۰۰ متر مربع می باشد و مساحت زیر بنای بقعه و حرم به ۵۰۰ متر مربع می رسد.
دو مناره زیبا و کاشی‌کاری شده به ارتفاع ۲۳ از کف در دو طرف گنبد دوپوش و فیروزه ای رنگ زیارتگاه ساخته شده است که به معنویت و جلال بنا افزوده است. ارتفاع زیارتگاه از کف به ۱۰ متر می رسد. در ضلع جنوبی صحن ۱۱ باب زائرسرا جهت رفاه زائرین ساخته شده که پایین زائرسراها ۱۲ باب مغازه نیز در مجاورت ساختمان از متعلقات و موقوفات امامزاده می باشد.
در داخل حرم ضریحی چوبین و معرق کاری شده در ابعاد ۲×۳ روی سنگ مزار امامزاده شریف قرار گرفته و اضلاع و دیواره های حرم تا سقف بصورت بسیار زیبایی گچ بری و آینه کاری شده که تحسین هر بیننده را بر می انگیزد که تاریخ ساخت گچ بری به سال ۱۳۶۰ و عمل استاد روحانی گچ بر، بر لوح دیوار به خوبی نمایان است.

امامزاده سلطان حضرت 
در خیابان شهرداری خورزوق و در ۱۲ کیلومتری اصفهان زیارتگاهی است با نام امامزاده سلطان حضرت (ع). نسب این امامزاده بزرگوار به گفته و اعتقاد معتمدین شهر به حضرت موسی بن جعفر (ع) می رسد.
این بنا به رواویت اهالی تا سال ۱۳۵۹ ساختمانی با مصالح خشت و گل بود که با همت هیات امنا و خیرین شهر بنای جدید جایگزین بنای قدیم آن شده است. مساحت کنونی صحن امامزاده ۸۰ هشتاد متر مربع می باشد. مساحت بقعه به اضافه شبستان و رواق‌های زیارتگاه به ۵۰۰ متر مربع می رسد. داخل حرم ضریحی چوبین در ابعاد ۲×۱ روی سنگ مزار امامزاده شریف بوده و بقعه فاقد تزیینات گچ بری، آینه کاری و یا کاشیکاری است. گنبد دو پوش کاشیکاری شده زیارتگاه از کف ۱۲ متر می باشد.

امامزاده عبدالمومن (ع)
در شهر حبیب آباد برخوار واقع در ۱۵ کیلومتری اصفهان زیارتگاهی به نام امامزاده عبدالمومن (ع). نسب ایشان به روایت اهالی و معتمدین شهر به حضرت موسی بن جعفر (ع) می رسد. قدمت بنای موجود به روایت از هیئت امناء امامزاده به ۷۰۰ سال پیش می رسد.
مساحت صحن زیارتگاه امامزاده عبدالمؤمن (ع) بالغ بر ۲۰۰۰ متر مربع می باشد. نقاشی های کشیده شده بر روی دیوار حرم نشان از قدمت و تاریخ بنای مذکور دارد که به دوران صفویه می رسد و همچنین نقاشی های گل و مرغ حاشیه های آن متعلق به دوران قاجاریه است و نقش‌های سقف و اشکال هندسی آن به دوران تیموریان می رسد.
ارتفاع گنبد دو پوش امامزاده از کف ۱۲ متر می باشد و حاشیه بیرون امامزاده و سر درب ورودی آن کاشیکاری شده است که اسماء متبرکه جلاله و اسامی مطهر چهارده معصوم بر آن نقش بسته است.
مساحت زیر بنای بقعه و حرم حدود ۱۵۰ متر مربع می باشد. ضریحی فلزی در ابعاد ۳×۲ روی سنگ مزار امامزاده شریف در داخل قرار دارد. مساحت صحن زیارتگاه امام زاده عبدالمومن (ع) بر ۲۰۰۰ متر مربع می باشد.

امامزاده سید ابوالحسن
در شهر کُمشجه برخوار واقع در ۲۰ کیلومتری اصفهان، زیارتگاه امامزاده سید ابوالحسن(ع) قرار دارد. این امامزاده جلیل القدر نسب شریفشان به گفته معتمدین شهر به حضرت امام موسی بن جعفر (ع) می رسد.
این زیارتگاه تا سال ۱۳۸۵ بنایی با مصالح خشت و گل بوده که به همت هیات امنا و خیرین بنای جدید آن احداث و هم اکنون مراحل بازسازی اش ادامه دارد. ساختمان جدید و تازه ساز زیارتگاه در آینده شامل حرم به اضافه رواق ها و شبستان و گنبدی دوپوش به ارتفاع ۱۶ متر خواهد گردید.
زیربنای فعلی زیارتگاه ۱۰۰۰ متر مربع می باشد. ضریح امامزاده بصورت کاشیکاری شده همچنان حفظ گردید و داخل بقعه موقت زیارتگاه در ابعاد ۱٫۵×۲ همچنان قرار دارد.
که در نوع خود یکی از نادرترین ضریح ها است که کاشی کاری شده است.

امامزاده سید صالح (ع)
در روستای محسن آباد برخوار واقع در ۱۲ کیلومتری اصفهان، زیارتگاهی است با نام امامزاده سید صالح (ع). ایشان به روایت اهالی و معتمدین و شجره نامه و تأییدیه حجت الاسلام فلسفی کتابخانه آستان قدس رضوی به حضرت موسی بن جعفر (ع) می رسد. در این شجره نامه چنین آمده است: «حقیر شیخ علی فلسفی در کتاب بیست هزار زیارتگاه جهان آورده ام از شواهد و قرائن می توان استناد کرد که امامزاده صالح و دو خواهرش نسب شریفش به حضرت موسی بن جعفر (ع) می رسد (با واسطه).»
بنای قدیم زیارتگاه از مصالح خشت و گل بوده که در سال ۱۳۶۴ به همت هیات امنا و خیرین بنای جدید آن ساخته شده است.
بنای فعلی امامزاده و زیارتگاه ۵۰۰ مترمربع زیر بنا دارد. در داخل حرم روی سنگ مزار امامزادگان شریف، ضریحی قرار ندارد و تنها سنگ مزار امامزاده سید صالح (ع) و دو خواهر مکرمه شان در کنار هم دیده می شوند. در کنار این سه بزرگوار، تعداد ۲۰ مزار شهید هشت سال دفاع مقدس نیز قرار دارد.
گنبد دوپوش زیارتگاه از کف ۳۶ متر می باشد. تزئینات داخل بقعه شامل نقاشی بسیار زیبای حاشیه و تا سقف حرم می باشد. همچنین در حاشیه پایین سقف با خط زیبایی آیت الکرسی نوشته شده است.

امامزاده سید کمال الدین 
در روستای سین شهرستان برخوار زیارتگاه امامزاده سید کمال الدین (ع) قرار دارد. این امامزاده شریف به روایت معتمدین محل نسب شریفشان به حضرت امام صادق (ع) می رسد. این مطلب در شجره نامه و تأییدیه حجت الاسلام فلسفی از کتابخانه آستان قدس چنین آمده که: «سید کمال الدین (ع) در روستای سین برخوار مدفون بوده و نسبشان به حضرت امام صادق(ع) می رسد. همچنین آمده «کثر امامزدگان مدفون در نطنز از اولاد و فرزندان این امامزاده شریف می باشند.»
این ساختمان قدمتی قدیمی داشته و دارای گنبدی کوچک می باشد که از کف ۸ متر ارتفاع دارد. داخل حرم بقعه ضریح فلزی در ابعاد ۳×۲ روی سنگ مزار امامزاده شریف قرار دارد. صحن زیارتگاه که در واقع قبرستان و آرامگاه قبور اهالی است حدود ۱۰۰۰۰ متر مساحت دارد. مساحت بقعه و حرم به ۱۰۰ متر مربع بوده که به اضافه اتاق های مجاور آن به ۱۰۰۰ متر مربع می رسد.
تزئینات داخل بقعه شامل نقاشی اضلاع و دیوارهای آن است که تا سقف ادامه دارد. بقعه امام زاده سید کمال الدین(ع) فاقد گچ بری و آینه کاری می باشد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.