تقریبا در همه رسانه‌های جهان بازتاب داشت.

خبرما: حسن روحانی در یک سخنرانی، منتقدان خود را به جهنم دعوت کرد! رئیس‌جمهور صبح دیروز در همایش سالانه سفرا و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور که با حضور محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه برگزار شد، از منتقدان عملکرد تیم مذاکره کننده هسته‌ای بشدت انتقاد کرد که این انتقاد واکنش های گسترده داخلی و خارجی را به همراه داشت.

واکنش اصلاح‌طلبان به ادبیات روحانی؛

اعتماد: سخنان دیروز نه انسانی بود نه دینی/ ابتکار: آقای رییس‌جمهور عذرخواهی کنید

صحبت‌های رئیس جمهور و نوع ادبیات به کار گرفته شده توسط ایشان، انتقاد بسیاری از کارشناسان و فعالین سیاسی را به دنبال داشت که در این بین بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب و حامیان اعتدال نیز لب به انتقاد گشوده و معترض نوع ادبیات به کار گرفته شده توسط رئیس جمهور شدند.

رئیس‌جمهور صبح دیروز در همایش سالانه سفرا و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور که با حضور محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه برگزار شد، با انتقاد از کسانی که نگران سیاست خارجی دولت هستند اظهار داشت: سیاست‌ خارجی دکترین مستقل ندارد بلکه جزئی از سیاست‌ ملی است؛ عده‌ای شعار سیاسی می‌دهند اما بزدل سیاسی‌ هستند، هر وقت مذاکره می‌شود، می‌گویند می‌لرزیم؛ به جهنم، بروید جای گرم که نلرزید، خدا شما را ترسو و لرزان آفریده است.

این صحبت‌های رئیس جمهور و نوع ادبیات به کار گرفته شده توسط ایشان، انتقاد بسیاری از کارشناسان و فعالین سیاسی را به دنبال داشت که در این بین بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب و حامیان اعتدال نیز لب به انتقاد گشوده و معترض نوع ادبیات به کار گرفته شده توسط رئیس جمهور شدند.

680416 512 واکنش های داخلی و خارجی به حمله تند روحانی به منتقدانش +تصاویر

در همین راستا ابراهیم نکو یکی از نمایندگان حامی دولت در مجلس به اعتماد گفت: متاسفانه گاهی نوع کلام را به گونه‌یی تغییر می‌دهیم که خود می‌تواند آسیب‌زننده باشد. ضمن اینکه از کلیات سخنان رییس‌جمهور حمایت می‌کنم و معتقدم که دولت موفقیت‌هایی داشته و انتقادات از وی خیلی منصفانه نیست اما نوع کلام و استفاده از برخی ادبیات آن چیزی نیست که مردم انتظار دارند.

اگر امروز مردم بخواهند در مورد ما قضاوت کنند بر اساس رفتارها، الفاظ و ادبیات سخن‌مان خواهد بود. فردا اگر مردم به گونه دیگری قضاوت کردند نباید آنها را مقصر دانست. آنها براساس آنچه از زبان ما می‌شنوند مسائل را تحلیل می‌کنند و ان‌شاءالله در جلسات بعدی شاهد این‌گونه مسائل نباشیم.

ایمانی: روحانی رقبای خود را تحقیر می‌کند

ناصر ایمانی فعال اصلاح‌طلب هم در این زمینه با طبیعی خواندن وجود منتقدین در دولت‌ها گفت: این ادبیاتی که دیروز از آقای روحانی مشاهده کردیم در شان ایشان نبود و این ادبیات بعد از شروع به کار دولت یازدهم هر از چند گاهی در لحن ایشان ظاهر می‌شود و این اواخر هم ادبیات آقای رییس‌جمهور تندتر شده است. متاسفانه طی هفته گذشته، چه در جریان حضور آقای روحانی در شهرکرد و چه سخنرانی دیروز ادبیات ایشان به ادبیات رییس دولت قبل نزدیک شده است. دولت جدید تنها یک سال است که بر سر کار آمده است، دولت‌های قبل اگر هم تاب تحمل را از دست می‌دادند که این مورد در دولت آقای احمدی‌نژاد زیاد بود، در سال‌های بعدی به این روش‌ها روی می‌آوردند.

وی در ادامه گفت: آقای روحانی از نظر اصلاح‌طلبان باید کارهایی را بکند که چندان در عمل به سمت آنها نرفته است؛ مثل بحث خانه احزاب و گشایش سیاسی و مواردی از این دست. در مقابل آقای روحانی رقبای خود را هم تحقیر می‌کند. به این ترتیب در طولانی‌مدت آقای روحانی نه این جناح را خواهد داشت و نه آن جناح را.

اعتماد: سخن دیروز را نه «انسانی» می‌دانیم نه «دینی»

جواد دلیری نیز در یادداشتی برای همین روزنامه نوشت: جناب آقای روحانی رییس‌جمهور عزیز و محبوب؛ اجازه دهید از این سخنان شما تعجب کنیم. «ترسو» و «بزدل» خواندن منتقدان‌تان در شأن شما نیست، اینکه بگویید «یک عده می‌گویند داریم می‌لرزیم، خب به جهنم» ادبیات فاخر یک رییس‌جمهور نیست آن هم شخصیتی چون شما که خوشبختانه از سلاله روحانیت نیزهستید.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: هنوز یادمان نرفته که روزی که در کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری وارد شدید، یکی از دغدغه‌های شخص شما آن بود که «دولت ادبیات درستی برای سخن گفتن با مردم به کار می‌برد»، حال به کار بردن این ادبیات از جنابعالی حداقل برای نگارنده جای تردید و شگفتی دارد!

آقای رییس‌جمهور، صادقانه، دوستانه و به عنوان هوادار شما این سخن دیروز را نه «انسانی» می‌دانیم نه «دینی»؛ «انسانی» نمی‌دانیم به آن خاطر که جامعه انسانی از وضع طبیعی رو به سوی وضع مدنی می‌نهد و در این مسیر حجم و دامنه نزاع کاستی می‌یابد و «دینی» نیست از آن رو که نزاع و تخاصم و توهین وصف جهنمیان است و بهشتیان اهل سلم و صلح‌اند.

ابتکار: از مردم عذرخواهی کنید

فضل الله یاری نیز در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشت: از نگاه یک هوادار دولت شاید بتوان توجیه کرد که این سخنان نشان از فشارهای گسترده مخالفانِ پرنفوذِ دولت بر وی و دولت تحت امرش دارد، اما از منظر کسی که می‌کوشد انصاف را رعایت کند و بارها با سخنان این چنینی احمدی نژاد مخالفت کرده، به هیچ وجه قابل قبول نیست.

وی در پایان یادداشت خود نوشت: به همین خاطر نگارنده این سطور پیشنهاد می‌کند، همچنان که پیش از این نشان دادید، یک بار دیگر شجاعت خود را در قبول اشتباه و عذر خواهی از مردم، حتی مخالفان سیاسی تان نشان دهید.

داوود محمدی سردبیر روزنامه شرق نیز با غافلگیرانه خواندن صحبت‌های رئیس جمهور نوشت: رییس‌جمهور دیروز در همایش روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور، سخنانی درباره مذاکره هسته‌ای و مسایل سیاسی و چالش‌های اقتصادی کشور بیان کرد که مطابق اغلب موارد، حاوی نکات مهم و منطقی بود اما ادبیات بخشی از سخنرانی وی که منتقدان هسته‌ای را مخاطب قرار داد، از جنسی بود که به تیتر رسانه‌های منتقد تبدیل شد و شگفتی حامیان رییس دولت تدبیر و امید را برانگیخت.

…..

آشنا: روحانی عصبانی نبود “صریح” بود

مشاور فرهنگی رئیس جمهور با دفاع از ادبیات روز گذشته رئیس جمهور در جمع سفرا و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور، گفت: رئیس جمهور دیروز صریح بودند.
به گزارش مشرق، حسام‌الدین آشنا در گفت‌وگو با ایسنا، درباره ادبیات روز گذشته رئیس جمهور و انتقاداتی که به این ادبیات از سوی موافقان و مخالفان دولت وارد شده است و این‌که برخی معتقد بودند دیروز رئیس جمهور عصبانی بوده است، تاکید کرد: به نظر بنده رئیس جمهور عصبانی نبود، ولی صریح بود.آشنا در پاسخ به این سوال که برخی ادبیات روز گذشته رئیس جمهور را شبیه به ادبیات رئیس جمهور پیشین عنوان کرده‌اند بار دیگر تأکید کرد که به نظر بنده رئیس جمهور عصبانی نبود، ولی صریح بود.رئیس جمهور در سخنان روز گذشته خود با انتقاد از کسانی که از مذاکره می‌ترسند عنوان کرده بود:” آنها که از مذاکره می‌ترسند بروند به جهنم”. این ادبیات رئیس جمهور در طول دو روز گذشته با واکنش موافقان و مخالفان رئیس جمهور در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است. 

……
در صحن علنی مجلس مطرح شد:

واکنش نایب رئیس مجلس به ادبیات رئیس جمهور درباره منتقدان/ با تکفیر منتقدان را از سخن باز نداریم

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی درپی سخنان روز گذشته رئیس جمهور درباره منتقدان در صحن علنی مجلس گفت: مسئولان ارشد نظام بدانند اگر این دغدغه ها نبود قطعاً شما از آرامش برخوردار نبودید، با ادبیاتی که شایسته مسئولان نظام نیست و واژه های تکفیر که انتظار نمی‌رود در ادبیات سیاسی یک نظام اسلامی و دولت اخلاق مشاهده شود منتقدان را از سخن باز نداریم.

680251 315 واکنش های داخلی و خارجی به حمله تند روحانی به منتقدانش +تصاویردر آغاز جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در سخنانی با اشاره به این که باید توجه داشت در حالی غرب و قدرت های به اصطلاح بزرگ با مدیریت آمریکا تصمیم به ارجاع پرونده جمهوری اسلامی ایران در موضوع هسته ای به شورای امنیت گرفتند که در ایران ۱۹۴ سانتریفیوژ نسل اول فعال شده بود، گفت: آنها با اراده جدی بر توقف فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران این اقدام را اجرایی کرد و سپس با تشدید تحریم ها به منظور فلج نمودن اقتصاد ملی از تمام ظرفیت خود بهره گرفت.

وی افزود: برای نخستین بار بانک مرکزی یک کشور تحریم شد، چالش های جدی فراروی فروش نفت و فرآورده های نفت و گاز جمهوری اسلامی ایران خلق کردند اما اراده ملت ایران مدیریت قاطع و هوشمند سکاندار واحد نظام یعنی رهبر معظم انقلاب راه را برای حرکت همراه با اقتدار ملت ایران و برون رفت از تنگناها و چالش های خلق شده هموار کرد.

ابوترابی فرد ادامه داد: تحریم و تهدید نه تنها به عنوان مانع فراروی حرکت انقلاب ایفای نقش نکرد بلکه موضوع هسته ای را به مساله جدی ملی تبدیل و ریل حرکت اقتصاد را به سمت برون رفت از وابستگی های حاصل از نفت و روی آوردن به تولید کالا و خدمات دانش بنیان هدایت کرد.

نماینده مردم تهران گفت: سایت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر ظرفیت های علمی کشور به موفقیت های جدی دست یافتند، ۱۹۴ سانتریفیوژ به ۱۹ هزار سانتریفیوژ فعال تبدیل شد، با اراده غرب به عدم دسترسی ایران به اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد، جوانان هوشمند ایرانی توانستند نیاز جمهوری اسلامی ایران را به اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تامین کنند.

وی با بیان این که با حرکت پرشتاب علمی، سیاسی و همبستگی ملی نگاه غرب از تهدید و تحریم به سمت مذاکره تغییر جهت و ریل داد، افزود: درخواست های مکرر از سوی سران به اصطلاح قدرت های بزرگ و ۱+۵ نهایتاً به مواضع روشن رهبر انقلاب در فروردین سال ۱۳۹۲ انجامید.

نایب رئیس مجلس ادامه داد: رهبر معظم انقلاب با تبیین خطوط قرمز اجازه مذاکره در موضوع هسته ای با توجه به قرار گرفتن ایران در موضع اقتدار برای دفاع از منافع ملی را داده و تاکید نمدند که آمریکا و غرب سر سازش با اراده ملت های مسلمان ندارد و من هم به این مذاکره خوش بین نیستم، اگر در مساله هسته یا در برابر اراده ملت شکست سختی را بپذیرند در مسایل خنده دار دیگری همچون حقوق بشر هم به چالش جمهوری اسلامی ایران ادامه خواهند داد.

وی گفت: در این راستا با تبیین راهبرد نظام جمهوری اسلامی ایران و اقتدار برآمده از حماسه خرداد ۹۲ تیم مذاکره کننده با حمایت مجلس و ملت عزیز در چارچوب تعیین شده برای پاسداری از منافع ملی وارد گفتگو شد، امیدواریم مذاکرات با تامین منافع ملی و تکیه بر اقتدار ملت و حمایت مجلس ظرفیت جدیدی برای ملت خلق و در این عرصه نیز مانند عرصه های رویارویی جمهوری اسلامی ایران در سه دهه گذشته با استکبار به پیروزی عزت بخش دست یابیم.

نماینده مردم تهران گفت: با توجه به تجارب گذشته دولتمردان کشورمان در طول تاریخ سیاسی ایران و زیاده خواهی آمریکا جمعی از دانشگاهیان و چهره های سیاسی در نشست های مختلف نگرانی و دغدغه های خود را بیان می‌کنند.

وی ادامه داد: طرح این دیدگاه ها در راستای حراست از منافع ملی و به دلیل این نگرانی است که مبادا در عرصه مذاکرات کمترین زوایه ای با اصول نظام ایجاد شود، باید به این نگاه منتقدانه از موضع مدیر و مسئول به عنوان یک سرمایه نگاه کرد و برای دستیابی به برد بالاتر از آن استفاده نمود.

ابوترابی فرد گفت: مسئولان ارشد نظام بدانند اگر این دغدغه ها نبود قطعاً شما از آرامش برخوردار نبودید، با ادبیاتی که شایسته مسئولان نظام نیست و واژه های تکفیر که انتظار نمی‌رود در ادبیات سیاسی یک نظام اسلامی و دولت اخلاق مشاهده شود منتقدان را از سخن باز نداریم.

این نماینده مجلس در پایان خاطرنشان کرد امیدواریم مسئولان و آحاد ملت با نقد همراه با بصیرت و پذیرش نقدها راه را برای برون رفت از تنگناها هموار بنمایند.

………………………

مسعود میرکاظمی:
آقای رئیس جمهور چگونه حاضر است عده ای را با عصبانیت روانه جهنم کند؟

یکی از نعمتهای بزرگ در جمهوری اسلامی نعمت آزادی است. آزادی که حاصل خون بیش از دویست و بیست و دو هزار شهید و پانصد و پنجاه هزار جانباز ایثارگر و از خودگذشتگی همه آحاد مردم ایران به رهبری امام راحلمان و همینطور هدایت های عالمانه رهبر معظم انقلاب بدست آمده و هم اکنون آن چیزی که می تواند سختیها و فشارهای اقتصادی را قابل تحمل بکند همین فضای امنیت و آزادی کشور است و این امر راحت و کم هزینه حاصل نشده که به راحتی دچار خدشه بشود.

ما علاقه مند هستیم آقای رئیس جمهور قدر این نعمت را بداند. ما کلمات زیبایی را در ادبیات فارسی و در فرهنگ اسلامی داریم که بهتر است آقای رئیس جمهور بیشتر از آنها استفاده بکند. به کار بردن کلماتی چون “کم سواد”، “با شناسنامه حرف زدن”، “بیکار و بی شغل”، “دچار توهم”، “مدام غصه دین و آخرت مردم را خوردن” و “نه دین دارند نه آخرت” و از این عبارات در شأن ملت بزگ ایران نیست که رئیس جمهور آن به جای استفاده از واژه های پر مغز به عبارات سخیفی که در شأن پاسخ دادن به سران اروپا و اوباما و شرمن و امثال آن است بکار ببرد، که در همین یک سال گذشته بارها ملت ایران را تحقیر کردند.

اخیراً ایشان عده ای را حواله به جهنم داده که جای تعجب دارد، آقای رئیس جمهوری که راضی نیست با زور و اجبار مردم را به بهشت ببرند چگونه با آن روح لطیف حاضر است عده ای را با عصبانیت روانه جهنم بکند. منتقدین با تبعیت از منش مقام معظم رهبری مانع از مذاکره نیستند. بلکه آنچه که مورد نظر است که بایستی به آن توجه بشود که متاسفانه در یک سال گذشته با تاخیر انجام شد معطل شدن پای میز مذاکره است.

ضرورت استحکام درونی و پرداختن به آن به شکل جدی و حل مشکل از داخل کلید حل مسئله است. آیا رئیس جمهور و همکاران ایشان اگر یک سال پیش بحث اقتصاد مقاومتی را علی رغم تذکر چندین باره مقام معظم رهبری نسبت به این موضوع و برنامه خروج از رکود را در شرایط تحریم شروع می کردند و به آن باور داشتند قضیه متفاوت نبود؟ آیا این فرصت تا حدودی از دست نرفت؟ گاهی تأمل بر برخی نقدها می تواند در قوام بخشیدن به خرد جمعی و هم افزایی و کاهش هزینه های مردم مؤثر باشد.

ایران کشور بزرگی است و بزرگانی با سینه فراخ می طلبد که خشم خود را به سمت دشمنان و رحمت و لبخند خودشان را به سمت تک تک آحاد مردم روانه کنند و مایه اتحاد در کشور باشند. بد نیست برخی از جملات خود آقای رئیس جمهور در زمان تبلیغات انتخاباتی شان را که در دفاع از نقد و اختلاف سلیقه داشتند بازخوانی شود: «اختلاف سلیقه از آیات الهی است، اختلاف سلیقه نعمت است، از آیات خداست، “اختلاف السنتکم و الوانکم ( آیة قرآن )” ، همانطور که رنگها و زبان ها از آیات الهی است اختلاف سلیقه هم از آیات الهی است، جزء آن اختلافهائی است که رحمت است، حتی نقد هم رحمت است ، نظر مخالف هم رحمت است.»

این عین عباراتی بوده که آقای رئیس جمهور در تبلیغات خودشان در دفاع از نقد بکار بردند. آیا بهتر نیست همین واژه ها و عبارات را بکار ببریم و آستانه تحمل و ظرفیت خودمان را بالا ببریم؟ و نکته آخر متاسفانه بیشترین نیروهای امنیتی و افراد حزبی و افراطی در مقایسه با دولت های بعد از انقلاب در این دولت هستند. به آنها توصیه می کنیم با شگردهائی که وارد هستند اینقدر روی اعصاب رئیس جمهور راه نروند و بگذارند ایشان مشکلات مردم را رسیدگی و حل کنند. عصبانیت های اخیر آقای رئیس جمهور نشان از حلقه های اطلاعاتی مدیریت شده است که ایشان را در چنین موضعی قرار داده است. ادامه این روند و ایجاد بدبینی در اصولگرایان صرفاً یک حرکت حزبی و سناریوی تنظیم شده است که قطعاً به صرفه و صلاح کشور نیست.

………………………..

انتقاد حجه الاسلام طباطبایی از ادبیات روحانی
حجت‌الاسلام سید مهدی طباطبائی از اساتید اخلاق طی نامه‌ای خطاب به حجت‌الاسلام حسن روحانی از ادبیات روز گذشته وی خطاب به منتقدان انتقاد کرد.
متن کامل این نامه که نسخه‌ای از آن در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار گرفته به‌شرح زیر است:
139110030000743 واکنش های داخلی و خارجی به حمله تند روحانی به منتقدانش +تصاویر
باسمه تعالی
حضرت مستطاب جناب آقای دکتر روحانی
رئیس‌جمهور محترم ایران
سلام علیکم
جناب‌عالی‌ مردی مطلع، سیاسی و آشنا به ادبیات جمهوری اسلامی و از روحانیت معزز بوده و هستید. طبیعی است برخی وقت‌ها به‌واسطه سخنان ناهنجار و گاهی گفتاری نامساعد، زمینه عصبانیت فراهم شود ولیکن حضرت‌عالی فردی آگاه هستید که قطعاً تصمیمات شما بر اساس اعتدال و تدبیر بوده و است، لذا سخنی که از شما ــ خطاب به منتقدان ــ نقل شد برای این‌جانب بسی حیرت‌آور و سنگین بود، زیرا طبق روایات و احادیث اهل‌بیت(ع) خاصه امام جعفر صادق که در ایام شهادتشان قرار داریم این‌گونه توصیه نشده است؛ امام صادق(ع) به شقرانی فرمودند: “ان الحسن من کل احد حسنٌ و انّه منک احسن لمکانک منّا، و انّ القبیح من کل احد قبیح و انّه منک اقبح”؛ (اى شقرانى! نیکى از هر شخص نیکو است، ولى از تو که به ما نسبت دارى نیکوتر است، و زشتى از هرکسى زشت است ولى از تو زشت‌‏تر).
منظور امام این بود، که ای شقرانی، چون تو به من منتسب هستی، کار خوبت خوب‌تر و کار بدت‌ بدتر است، حالا، برادر عزیز جناب آقای روحانی، شما به روحانیت، علم و فضیلت منتسب هستید و کار بد‌ از شما بدتر است.
اینکه به عده‌ای آن‌طور ــ به جهنم ــ بگویید دور از ادبیات شماست؛ نصحیت‌ خیرخواهانه بنده به حضرت‌عالی این است که بیش از گذشته به خداوند پناه ببرید و در گفتارتان عصبانی نشوید، در نوشتارتان بیشتر دقت بفرمایید، زیرا در این مقطع که خدمات، پشتکار و سیاست شما چشمگیر است نباید این‌طور شود که دشمنان دین یا خدای ناکرده دشمنان نظام و گاهی نادانان درون نظام حرف‌های‌تان را سوژه کرده به شما حمله‌ور شوند.
در پایان لازم می‌دانم بگویم، وقتی رهبر معظم انقلاب از شما و دولت‌تان حمایت می‌کند و ملت مسلمان و پاکدامن نیز بر همین اساس از شما حمایت می‌کنند، انتظار می‌رود حرف‌های ناهنجار از شما شنیده نشود، چون موجب تکدر خاطر می‌شود. موفقیت شما را در این مقطع از خداوند آرزومندم.
…………………………..

ادبیات رئیس‌جمهور، «دیکتاتورمآبانه» است

روح‌الله حسینیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) پارلمان و پس از پایان جلسه غیرعلنی امروز خانه ملت در تشریح جزئیات این جلسه اظهار داشت: امروز در نامه‌ای خواستیم در واکنش به اظهارات رئیس‌‌جمهور جلسه غیرعلنی برگزار شود.

وی با بیان اینکه پس از نامه نمایندگان، هیأت رئیسه با برگزاری این جلسه موافقت کرد، افزود: عده‌ای از نمایندگان در این جلسه صحبت کرده و انتقادات خود را از سخنان رئیس‌ جمهور در جمع سفرا بیان کردند.

نماینده تهران در پاسخ به این سؤال که قرار است در انتهای این جلسه چه تصمیمی اتخاذ شود گفت: به نظر می‌رسد هیأت رئیسه اینگونه تصمیم می‌گیرد که به رئیس‌ جمهور تذکر داده شود، در واقع باید از سخنانی که باعث تنش در جامعه شده و توهین به نخبگان است، پرهیز کنند.

حسینیان در پاسخ به این سؤال که احمدی‌نژاد در دوره ریاست ‌جمهوری خود توهین‌هایی به نمایندگان می‌کرد، چرا در آن زمان واکنشی نشان داده نشد، تصریح کرد: احمدی‌نژاد اینگونه زشت صحبت نکرد.

نماینده تهران در بیان جزئیات بیشتری از جلسه غیرعلنی امروز خانه ملت گفت: در این جلسه تذکراتی داده شد مبنی بر اینکه مقام ریاست جمهوری مطابق قانون اساسی مقام دوم کشور است، حرمت امام زاده را باید متولی نگه دارد، اگر قرار باشد رئیس ‌جمهور در واکنش به مخالفان و منتقدان خود الفاظ رکیک به کار ببرد، قطعا جایگاه رئیس‌ جمهور تضعیف خواهد شد.

وی با بیان اینکه رئیس ‌جمهور باید در بیان گفته‌های خود برخی مسائل را مراعات کند، تصریح کرد: چنین مباحثی در واقع یک نوع بدعت است، زیرا هیچ دولتی تاکنون با مخالفان و منتقدانش اینگونه رفتار نکرده است که از منتقدان بخواهند به جهنم بروند، من تذکر دادم که شاه زمانی که با مخالفان صحبت می‌کرد از آنها خواست پاسپورتشان را گرفته و از ایران خارج شوند، اما از آنها نخواست به جهنم بروند.

حسینیان با بیان اینکه ادبیات رئیس ‌جمهور دیکتاتورمآبانه است، گفت: آقای روحانی باید از چنین الفاظی پرهیز کند و با استفاده از این الفاظ بدعت دیکتاتوری را در کشور به وجود نیاورد، آقای رئیس ‌جمهور پیشتر گفته‌ بود ما مسئول بهشت رفتن مردم نیستیم، حال من می‌پرسم حال چه طور شده مسئول جهنم رفتن مردم وی است و قصد دارند مخالفان را به جهنم بفرستد.

نماینده تهران با انتقاد از عصبانیت رئیس‌ جمهور بیان داشت: آقای روحانی قول داد که ۱۰۰ روزه مشکلات مردم را حل کند و تحول اساسی در عرصه اقتصادی به وجود آورد، اما به دلیل عدم تحول در این حوزه عصبانی است، آقای روحانی عصبانی است که تورم چندان مهار نشده است.

حسینیان با بیان اینکه دولت در سیاست خارجی چندان موفق نبوده است، خاطرنشان کرد: ما به آقای روحانی حق می‌دهیم که عصبانی باشد، اما راه عصبانیت فحش دادن نیست، راه آزاد شدن از عصبانیت کمک خواستن از دانشگاه‌ها به خصوص در حوزه‌های اقتصادی است.

وی از لزوم استفاده از جوانان در دولت سخن گفت و استفاده از نیروهای جوان و دانشگاهی را عاملی برای چابک شدن دولت برشمرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یک دولت پیر نمی‌تواند تکان بخورد و به همین دلیل در بسیاری از مسائل ناکام خواهد ماند، اضافه کرد: دولت باید از فضاهای دانشگاهی و دانشگاه‌های اقتصاد بهره برده و از نیروهای اقتصادی بهره ببرد.

…………………………..

تعجب حامیان دولت از ادبیات روحانی + عکس

رئیس‌ جمهوری روز دوشنبه در همایش روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور گفت: «ما در منطق کم نمی‌آوریم؛ ما دیپلمات‌های مجربی داریم. امروز در رأس وزارت امور خارجه افرادی هستند که جزو برترین دیپلمات‌های جهانی هستند و نه فقط منطقه؛ از بس بعضی‌ها هراسان زندگی می‌کنند و چون خودشان اعتماد به نفس ندارد، دیگران را هم این چنین می‌بینند لذا چند مورد از مذاکرات خود را در کتاب هسته‌ای آوردم تا این ترسوها بخوانند. یک عده شعار می‌دهند ولی بزدل سیاسی‌اند؛ هر وقت می‌خواهد مذاکره شود یک عده می‌گویند داریم می‌لرزیم؛ خوب به جهنم، بروید یک جای گرم پیدا کنید.» این ادبیات آقای روحانی با واکنش های مختلفی مواجه شد.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛  اما یکی از جالب ترین واکنش ها نسبت به این سخنان را مخاطبان و یکی از سایت ها و روزنامه های حامی دولت دارد. سایت انتخاب که از سایت های تندرو حامی دولت یازدهم محسوب می شود و تا کنون تمام قد از دولت حمایت کرده است، این سخنان رئیس جمهور را منتشر کرد که برخی از مخاطبان ذیل آن کامنت های زیر را گذاشته اند:

-ادب مرد به ز دولت اوست…
-رای سال ۹۶ دکتر روحانی با گفتن حرف دل ملت ۸۰% شد. انشاالله سال ۹۶ رای ایشان بیش از ۴۰ میلیون میشه
-ادب مرد به ز دولت اوست…
– آقای رئیس جمهوری! یکی از دلایل از بین رفتن محبوبیت احمدی نژاد بکار بردت همین الفاظ بود …
-هرچند امیدی ندارم…ولی تو دهنی زیبای بود….
– امیدوارم ادبیات پوپولیستی احمدی نژاد بر روی ریس جمهور محبوبمان اثر نگزارد.
-باید توی دهن این افراد محکم هم زد وهم ….
-پیشنهاد می کنم آقای رئیس جمهور به جای خط و نشان کشیدن برای مخالفان داخلی، اندکی هم ترشروئی نسبت به دشمنان خارجی نشان دهند. ما که هر وقت ایشان را در حال صحبت درباره ی جریان مخالف داخلی دیده ایم برافروخته بوده اند و خشمگین… مصداق اشداء علی الکفار رحماء بینهم باشید لطفا
-قرار بود این دولت، دولت ادب باشه. چرا توهین؟
-ادبیات فاخر خطیب توانا و با تجربه!!!
-انشالله در عمل هم کارهایی انجام شود .ملت هستند و منتظر همچنان و تا انقلاب مهدی نیز شاید باید منتظر بمانند و میماند
-ای داد بیداد، حاج آقا؟ اصلا در شأن شما نیست که کوچکترین شباهتی به احمدی نژاد پیدا کنید. خواهشمندم این رویّه رو ادامه ندید تا برگ برنده ی ما در انتقاد از افراطیون از بین نره
-اگه راست بگی و پای حرفت بایستی,احسنت داری .
-احسنت به امیر کبیر زمان و بلکه فراتر از او
-آقای روحانی لطفاً به ادبیات خاص احمدی نژاد نزدیک نشوید . این ادبیات به نام ایشان سند خورده و استفاده از آن احتیاج به رضایت کتبی است.
-این لحن از ایشان بعید است.  برگشت به ادبیات احمدی نژادی ممنوع است.
-این لحن از رئیس جمهور یک ملت با فرهنگ غنی بعید است!
-جناب دکتر با دیدن تیتر یاد سخنرانی های یه بنده خدایی افتادم.
-آقای روحانی عزیز عزیز عزیز خواهشا با هیچ کس با این لحن صحبت نکنید شما از جنس اسلام مجمدی هستید (خلق عظیم) من شما را دوست دارم اینگونه لحن از شما مسلمان محمدی پسندیده نیست عصبانی نشوید اگر چه تحمل سخت است و دشمن می خواهد شما را عصبی کند و به این نقطه برشاند. من را ببخشید
-مهم زندگی مردم است و شما منتخب مردم باید این زندگیهای از هم پاشیده را جمع وجور کنید هرطوری شده .بهترین راه ،برداشتن تحریمهاست به هر قیمتی که شده
– دکتر چرا لحن غیر دیپلمات گرفتی ؟ جهنم؟!!!!
-درود بر شرفت مرد. نگذار مثل خاتمی تضعیف ات کنند.
-رییس جمهور بزرگ و فقید متشکریم

……………………………………………

توکلی در نطق میان دستور:

بنا نداشتم ماجرای رانت ۶۵۰ میلیون یوررویی ادامه پیدا کند/ ظاهرا آقای رئیس ‌جمهور نیز محتاج تذکر است/ در راه مبارزه با فساد از تهمت ناروا نمی‌هراسم

نماینده تهران با بیان اینکه رئیس جمهور این روزها زیاد عصبانی می‌شود، گفت: با توجه به تذکر دیوان محاسبات به سه نفر از اعضای کابینه در مورد رانت ۶۵۰ میلیون یوررویی، بنده بنا نداشتم تا این موضوع ادامه پیدا کند، اما ظاهرا آقای رئیس ‌جمهور خود نیز محتاج تذکر است.
680411 504 واکنش های داخلی و خارجی به حمله تند روحانی به منتقدانش +تصاویر 

 احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه) در نطق میان دستور خود در صحن علنی اظهار داشت: هفته قبل آقای رئیس‌ جمهور درباره ماجرای معروف به رانت ۶۵۰ میلیون یورویی مطالبی را عنوان کرد و طی آن نسبت‌های ناروایی را متوجه بنده، نهادهای نظارتی و رسانه‌ها کرد.وی افزود: پس از آنکه دادستان دیوان محاسبات اعطای رانت و امتیاز ویژه غیرقانونی را به تاجر خاص رسما تأیید کرد و به دلیل این تخلف به آقایان سیف (رئیس بانک مرکزی) و نعمت‌زاده (وزیر صنعت) تذکر داد و پرونده را برای یک سال تعلیق کرد و متاسفانه سه عضو کابینه در برابر مقام نظارتی فصل‌الخطاب مواضع نسنجیده‌ای را اتخاذ کردند.نماینده تهران خاطرنشان کرد: بنده به آقای روحانی نامه نوشتم و از وی خواستم تا به همکاران خود تذکر دهد که در برابر قانون خاضع باشند، بنده بنا نداشتم این بحث ادامه یابد، اما ظاهرا آقای رئیس‌ جمهور خود نیز محتاج تذکر است. 

توکلی تصریح کرد: در رانت‌بخشی دوم که مهم‌تر است، بانک مرکزی و وزارت صنعت با تاجر خاص تفاهم‌نامه ویژه‌ای را امضا کردند تا وی بتواند بر خلاف مقررات جاری، بار کشتی‌های خود را بلافاصله تخلیه و ترخیص کند و در بازار به فروش برساند و بعد از ۴ تا ۶ ماه ۶۵۰ میلیون یورو ارز را از بانک مرکزی بخرد و به فروشنده خارجی بدهد.

وی اضافه کرد: این امتیاز ویژه حتی به شرکت دولتی متقاضی نیز داده نشد، این کار ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان رانت را نسیب تاجر خاص کرد، مهم‌تر از مقدار این منافع نامشروع، تقویت انحصارگری یک تاجر در بازار مهم کالای اساسی است که با قوت مردم سر و کار دارد و جنبه امنیتی پیدا می‌کند.

نماینده مردم تهران خطاب به رئیس ‌جمهور گفت: شما در شهرکرد گفتید کالاهای اساسی به خاطر مشکلات ارزی و ده‌ها مشکل دیگر روی آب مانده و مشکلات دو برابر شده بود، اما همان روزهای اعطای رانت در گزارش ۱۰۰ روزه خود عنوان کردید که الحمدلله در همه کالاهای اساسی انبارهای ما به اندازه کافی پر است و مشکل نداریم و برای آینده دور نیز خرید انجام گرفته است.

توکلی ادامه داد: آیا شما اطلاع دارید که گمرک ۱۷ روز پیش از اعطای رانت رسما به بانک مرکزی نوشته بود که بیش از یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن انواع کالای اساسی متعلق به ۳۰ شرکت را در گمرک وصول کرده و باید هرچه سریع‌تر ترخیص شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بیان داشت: آقای روحانی کدام موضوع درست است، گزارش ۱۰۰ روزه، گزارش گمرک و یا حرفتان در شهر کرد؟ آقای رئیس ‌جمهور اولا طبق آنچه که خودتان صراحتا اعلام کردید این فرصت و امتیاز تنها به یک فرد داده شده است و این یعنی اینکه اذعان دارید که این رانت بوده، از این گذشته اگر فقط همان یک تاجر در خارج از کشور اعتبار دارد، بنده کتبا به جنابعالی امتیازهای ویژه و رانتی را خبر داده بودم، چرا از بانک مرکزی نپرسیدید، به چه دلیل به داوطلبان دیگر اجازه داده نشد تا با اعتبار خودشان بیاورند و در بازار به فروش برسانند و ریال را به دولت بدهند و ارز را بخرند و به فروشنده خارجی بدهند.

توکلی خاطرنشان کرد: قانون می‌گوید اینکه امکانی را به یکی بدهید و دیگران ندهید، ممنوع است، شما اسم قانون‌شکنی را می‌گذارید شهامت یا به یک نفر گفتن و از دیگران دریغ کردن شهامت است؟ آقای رئیس‌ جمهور شما مطمئن هستید که آن تاجر خاص با اعتبار خود کالا را وارد کرد.

وی ادامه داد: دادستان کل تاکنون دو بار اعلام کرده که این تاجر هزار میلیارد تومان بدهی معوق دارد، فکر نمی‌کنید که وی با پول مردم این کار را می‌کند، چرا این چنین فردی تا این حد مورد حمایت دولت است.

وی افزود: آقای رئیس‌ جمهور شما در صحبت‌های خود در شهرکرد عنوان کردید که یک عده آمدند هیاهو و شایعه کردند که رانت‌خواری شده است، آن کس که این رانت را مطرح و پیگیری کرد، بنده بودم و دیوان محاسبات نیز آن را تأیید کرد، آقای روحانی اگر می‌خواستم هیاهو کنم، دو ماه و نیم وقتم را صرف بیش از ۱۰ مکاتبه و مذاکره از جمله دو نامه به شما نمی‌کردم، من این کار را کردم تا بدون سر و صدای رسانه‌ای مانع قانون‌شکنی و ویژه‌خواری شوم.

این نماینده مجلس اضافه کرد: سرانجام بنده به عنوان ناظر قانونی مجلس در اجرای ماده ۲۱۸ قانون آیین‌نامه داخلی در ۱۵ دی ماه به مجلس گزارش کردم، آقای روحانی آیا اعمال نظارت قانونی بنده و انجام وظیفه و یا انجام وظیفه دیوان محاسبات و آیا آگاهی‌بخشی رسانه‌ها را هیاهو می‌دانید، شما که به درستی عدم نظارت بر قدرت را اسباب استبداد می‌شمردید، چرا باید عصبانی باشید؟

توکلی اظهار داشت: البته این روزها زیاد عصبانی می‌شوید، در برابر منتقدان مذاکرات هسته‌ای صحبت از بزدلی به جهنم می‌شود و هرکس که منتقد روند مذاکرات باشد، بزدل سیاسی است و هرکس که شیفته آن بود، شیردل انقلابی است.

وی افزود: سیاست خارجی میدان توفیق نسبی دولت است، اینگونه سخن گفتن در شأن رئیس‌جمهور نیست، در شهرکرد رسانه‌ها را ملامت کردید که چرا وقتی فردی از گوشه‌ای به هر دلیلی حرفی می‌زند آن را همه نقل می‌کنند، جناب آقای روحانی اگر رسانه‌ها گزارش نماینده ملت و ناظر منتخب مجلس در شورای پول و اعتبار و نیز حکم مرجع قانونی در مورد امر مهمی که با امنیت قضایی مردم گره خورده است را منعکس نکنند شما باز می‌توانید از گردش آزاد اطلاعات در دولت خود سخن بگویید. آیا دانستن حق مردم نیست؟

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بیان داشت: آقای روحانی شما در شهرکرد گفتید فساد غرق شده سال‌های قبل را مگر می‌شود با این سر و صدا شست، اولا اگر در دولت گذشته فسادی رخ داده که چنین بوده نمی‌توان از رانت اعطایی در این دولت صرف نظر کرد. ثانیا اگر جنابعالی به خاطر نداشته باشید، ملت ایران می‌داند که اینجانب همواره با کج‌روی‌های دولت گذشته مخالفت کرده‌ام، از جمله دستگیری میلیاردر فاسد نفتی که مربوط به دولت قبل است با پیگیری بنده و چند تن از نمایندگان دیگر و واکنش قابل تقدیر قوه قضائیه انجام شده است.

توکلی خاطرنشان کرد: من راضی به گفتن این حرف‌ها نبودم، چراکه برای اصلاح معیشت مردم محتاج آرامش هستیم اما وقتی دولت نه تنها به هشدارهای یک ناظر قانونی توجه نمی‌کند، بلکه نظر یک نهاد متکی به قانون اساسی را برنمی‌تابد و قباهت رانت‌بخشی و رانت‌خواری کم‌رنگ و هتک جرم‌ستیزان سهل می‌شود چاره‌ای باقی نمی‌ماند.

وی افزود: البته این جانب اسناد و مدارک دیگری دارم که تا ضرورتی نباشد رسانه‌ای نمی‌کنم و ابتدا به شما تقدیم می‌کنم چراکه حفظ امید و اعتماد دولت را برای ادامه خدمت لازم می‌دانم و با مردم ایران نیز تجدید عهد می‌کنم که بر سوگندی که به عنوان نماینده آنان در حفظ حقوق ملت خوردم بگیرم و در راه مبارزه با فساد و تبعیض از ملامت و تهمت ناروا نحراسم.

نماینده تهران در پایان گفت: برخی از رسانه‌ها به غلط بحث رانت ۶۵۰ میلیون یورویی را اینگونه انعکاس دادند که به این اندازه فرد نیز سواستفاده کرده، اما همان طور که من توضیح دادم این یک امتیاز است که در اختیار یک فرد خاص قرار گرفته که حدود ۴۰۰ میلیارد تومان منافعی را برای وی به همراه داشته و متأسفانه انحصار وی را در بازار کالاهای اساسی بالا برده، چراکه قدرت انحصاری وی نباید زیاد شود و باید نسبت به آن حساس باشیم، من دوبار به صورت شفاها و یک بار کتبا موضوع را شرح دادم، اما متأسفانه سخنگوی دولت حتی حاضر نشد که این موضوع را اصلاح کند و در مورد سوءاستفاده‌ای که برخی‌ها علیه کشور داشتند، توضیحاتی را ارائه کند.

منبع: فارس
………………………

دعوت به “جهنم” سوژه امروز مطبوعات+ تصاویر

حسن روحانی در یک سخنرانی، منتقدان خود را به جهنم دعوت کرد! رئیس‌جمهور صبح دیروز در همایش سالانه سفرا و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور که با حضور محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه برگزار شد، از منتقدان عملکرد تیم مذاکره کننده هسته‌ای بشدت انتقاد کرد که این انتقاد واکنش مطبوعات را به همراه داشت.

به گزارش مشرق، حسن روحانی در یک سخنرانی، منتقدان خود را به جهنم دعوت کرد!؛ رئیس‌جمهور صبح دیروز در همایش سالانه سفرا و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور که با حضور محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه برگزار شد، از منتقدان عملکرد تیم مذاکره کننده هسته‌ای بشدت انتقاد کرد که این انتقاد واکنش مطبوعات را به همراه داشت.

روحانی با بیان اینکه عده‌ای در داخل تعامل هراسی را مطرح و در خارج هم برخی ایران هراسی می‌کنند، تاکید کرد: سیاست‌ خارجی دکترین مستقل ندارد بلکه جزئی از سیاست‌ ملی است؛ عده‌ای شعار سیاسی می‌دهند اما بزدل سیاسی‌ هستند، هر وقت مذاکره می‌شود، می‌گویند می‌لرزیم؛ به جهنم، بروید جای گرم که نلرزید، خدا شما را ترسو و لرزان آفریده است.