انجمن خیریه امیرالمؤمنین (ع) شهر دولت آباد، در جشنواره پیوند آسمانی استان اصفهان به عنوان برترین خیریه در استان انتخاب شد.

حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی فتاحی؛ رئیس هیئت مدیره انجمن خیریه امیرالمؤمنین، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرما، برخی از اقدامات خیریه حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام شهر دولت آباد را تشریح کرد و افزود: انجمن خیریه امیرالمؤمنین در سال 1377، تحت اشراف آیت الله حاج شیخ رضا فتاحی، با هدف کمک به ایتام و محرومین، ازدواج جوانان و فعالیت های فرهنگی همچون: نشر قرآن و معارف اهل بیت علیهم السلام شروع به کارکرد.

6

SAM_5638

خبرما: برخی از مهم ترین اقدامات صورت گرفته توسط این خیریه را بفرمایید؟

ما با جذب سرمایه گذاری هیئت مدیره به عنوان منبع درآمد ثابت برای خیریه توانستیم اقداماتی اقتصادی با هدف ایجاد منابع تولید سرمایه احداث کنیم. به عنوان مثال در شهر حبیب آباد و دولت آباد دو باسکول احداث کردیم که از قِبَل آن به خانواده های محروم کمک می کنیم. همچنین چند واحد تجاری و کارگاهی در سطح شهرستان احداث کردیم که با این کار هم اشتغالزایی، و هم از اجاره و سود این کارگاه ها درآمد لازم برای زیر پوشش قرار دادن خانواده های نیازمند را تأمین می کنیم.

3

انجمن خیریه امیرالمؤمنین توانسته هفت نفر را به صورت رسمی در خیریه استخدام کرده و با احداث هفده واحد کارگاه صنعتی به صورت غیرمستقیم برای جوانان اشتغال زایی کرده است.

لازم به ذکر است که کلیه برنامه ها و مصوبات انجمن خیریه به صورت ماهانه و با حضور هیأت مدیره صورت می گیرد. در سال گذشته تعداد سیصد مصوبه داشتیم که از این تعداد 132 مورد مربوط به مقوله ازدواج بوده و بقیه در زمینه درمان، تحصیل و… بوده است.

سال گذشته؛ 84 تخته فرش، 6 دستگاه یخچال، 37 دستگاه بخاری و 3 آبمیوه گیری به نیازمندان داده شد. همچنین تعدادی از نیازمندان را به جهت گرفتن وام به صندوق امیرالمؤمنین و صندوق حجة بن الحسن عج معرفی کردیم. همچنین پرونده 60 خانواده در این مرکز تشکیل شده است که به آن ها خدمات مشاوره ای و مددکاری داده می شود.

5

خبرما: توضیحاتی در مورد کسب عنوان برترین خیریه در استان اصفهان بفرمایید.

سازمان ورزش و جوانان امسال اقدام به برگزاری جشنواره پیوند آسمانی استان کرد و پس از بازرسی و ارزشیابی، انجمن خیریه امیرالمؤمنین شهر دولت آباد به عنوان برترین خیریه در استان انتخاب شد.

2

خبرما: به نظر شما با وجود ارگان هایی مانند کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی، وجود مراکز خیریه ضروری است؟

بله، بهزیستی فعالیت خود را منحصر به معلولین و خانواده های آن ها کرده است. کمیته امداد نیز برخی خانواده های بی سرپرست را تأمین می کند اما در این بین خانواده هایی هم هستند که با وجود سرپرست خانوار، نیازمند هستند که این دسته محرومین را خیریه ها پوشش می دهند.

خبرما: آیا اقدامات خیریه ها محدود به فعالیت های اقتصادی و تأمین پولی می باشد؟

خیر، خیریه امیرالمؤمنین علاوه بر کمک های مالی، در زمینه فعالیت های فرهنگی، کانون های قرآنی و فرهنگی و نشر معارف اهل بیت نیز اقدامات مؤثری دارد و علاوه بر تقسیم سبدهای غذایی در طول سال، اقداماتی نظیر مشاوره خدمات درمانی، هماهنگی های لازم برای تحصیل خانواده های بی بضاعت، نامه نگاری و هماهنگی برای درمان و در اختیار گذاشتن وسایل مورد نیاز همچون: تخت های برقی، ویلچر و… در اختیار افراد نیازمند قرار می دهد. البته وسایلی مانند: ویلچر یا تخت بیمارستان که عموم مردم مصرف موقتی دارند، برای این که مردم نخواهند مبالغ زیادی را برای تهیه آن هزینه کنند این خیریه این امکانات را به صورت رایگان در اختیار آن ها قرار می دهد ؛ البته برخی از مردم مبالغی را جهت انجام امور خیریه  پرداخت می کند.

خبرما: به نظر شما خیریه ها با چه مشکلات و مسائلی روبرو هستند؟ 

از جمله مسائلی که می تواند در بهبود عملکرد خیریه ها کمک کند برطرف شدن ناهماهنگی های موجود در اجرای برنامه های خیریه ها است. اگر تمامی خیریه های شهرستان برنامه مدون و مشخص طراحی و تدوین می کردند، بسیاری از برنامه ها منسجم تر اجرا و برخی اختلاف نظرها نیز مرتفع می شد.

مسئله ای دیگر؛ مسئله جایگزینی بنر به جای تاج گل هاست. تاج گل کاربردی همیشگی دارد و مبالغ آن نیز صرف امور خیریه می شود. درحالی که نصب بنر ضمن آسیب هایی که برای مساجد به مراه دارد، جنبه ی تجملی پیدا کرده  و اکثراً از امور خیریه خارج شده است و برای میت سودی ندارد. تغییر در سبک زندگی و نوع برگزاری مجالس عزا و سوگواری از مسائلی است که نیاز به بازنگری دارد.

خیریه امیرالمومنین علیه السلام، واقع در بلوار طالقانی روبروی بارگاه امامزاده سید محمد دولت آباد، همه روزه آماده  ارائه خدمات و دریافت مبالغ و کمک های مردمی است.

4