بعد از رحلت پیامبر مخالفین مسأله غدیر سعی بر این داشتند که غدیر را مایه اختلاف و تفرقه مسلمین قرار دهند، اما حضرت علی علیه السلام؛ 25 سال با حالت (في العين قذى وفي الحلق شجى) تحمل می کند تا وحدت مسلمانان حفظ شود.

خبرما حجت الاسلام محمدی/الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة علی بن ابیطالب علیه السلام. یکی از موضوعات مهم و دغدغه های جدی پیامبر عظیم الشأن اسلام وحدت و یکپارچگی است. لذا با مرور بر سیره سیاسی اجتماعی پیامبر عزیز اسلام به خصوص در سال ها و روزهای آخر عمر شریفشان به مواردی دست پیدا می کنیم که خود شاهد و سند گویایی است بر این که وحدت امت اسلامی به خصوص بعد از رحلت پیامبر اسلام در رأس همه امور است.

از جمله موارد لحاظ وحدت امت اسلامی، در حادثه عظیم و سرنوشت ساز غدیرخم است که اگر چه اصل و اساس این حادثه و خطبه مشهور آن برای اثبات امر ولایت الهی و تجلی آن در وجود آقا امیرالمؤمنین علی (ع) و نصب و مشخص کردن مصداق ولیّ الهی برای بعد از پیامبر است.

ولی این امر مهم و این اصل توسط پیامبر به شکلی طرح و بیان می شود که حتی روزنه ای هم از شکاف و تفرقه احساس نشود و مسأله غدیر به عنوان محور وحدت امت اسلامی شکل بگیرد.

یعنی غدیر خم زیربنا و اصل و اساس وحدت امت اسلامی است و در خطبه شریفه غدیر هم هیچ کجا نمی بینیم که پیامبر عظیم الشأن اسلام اشاره به موضوع یا شخص و اشخاصی داشته باشند که منشأ اختلاف و تفرقه باشند و با این که بعد از رحلت پیامبر مخالفین مسأله غدیر سعی بر این داشتند که غدیر را مایه اختلاف و تفرقه مسلمین قرار دهند ولی صاحب اصلی غدیر یعنی حضرت علی علیه السلام 25 سال صبر و مدیریت می کند و تحمل می کند با حالت (في العين قذى وفي الحلق شجى) اهتمام به حفظ وحدت اسلامی دارد. اگر چه در تبیین حقیقت و شفاف سازی انجام وظیفه می فرماید اما هیچ گاه از حضرت کلامی یا حرکتی صادر نشد که دستمایه تفرقه و تشتت باشد. و همچنین است سیره سایر معصومین علیهم السلام.

و اما امروز هم وظیفه غدیر یاوران این است که مواظب دغدغه و سفارش پیامبر صلی الله علیه و آله و صاحب غدیر یعنی وحدت امت اسلامی باشیم و از هرگونه اقدام و عمل تفرقه افکنانه پرهیز کنیم.