برخورد آیت الله ناصری دولت آبادی با دختر جوان

قصد آیت الله ناصری بی­ حرمتی به این خانم نبود، ولی این خانم باید بدانند که تقدیم گل به نامحرم محبت به او نیست.

خبرما: وبلاگ بیدار باش بسیجی نوشت :
امشب توفیقی دست داد. نماز آیت ­الله ناصری اصفهانی این استاد اخلاق بزرگوار رفتم. نورانیت ایشان یادآور معنویت آیت­ الله بهجت است و مسجد ایشان همان صفای مسجد آیت الله بهجت را دارد. بعد از نماز با گروه زیادی همراه ایشان رفتیم تا سوار پیکان ساده ­ای شوند و به منزل بروند. قبل از سوار شدن دختر جوانی با حجاب مانتویی خودش را به ایشان رساند و گفت: می­خواهم در رابطه با موضوعی با شما خصوصی صحبت کنم. ایشان فرمودند: در رابطه با چه موضوعی؟ دختر جوان گفت: اگر اجازه دهید می­خواهم خصوصی شما را ببینم و آن را بگویم.

استاد فرمودند: فردا صبح به دفترم تماس بگیرید. دختر رفت خواست سوار پیکانی که منتظرش بود شود که صدای دختر توجه او و همه را جلب کرد:«استاد! استاد! این دو شاخه گل را از من قبول می کنید؟» استاد: در حالی که سرشان پایین بود، با احترام گفتند: نه خیر.
تحلیل داستان:

روابط دو نامحرم را باید از الگوهایی دینی یاد بگیریم.
قصد آیت الله ناصری بی­ حرمتی به این خانم نبود، ولی این خانم باید بدانند که تقدیم گل به نامحرم محبت به او نیست.
تبلیغ اسلامی با تبلیغ مسیحی فرق دارد در تبیلغ مسیحیت سیاه لشکر درست کردن مهم است ولی در تبلیغ اسلامی باورهای قلبی محکم. در تبلیغ مسیحیت برای رسیدن به اهداف خود از شوخی با نامحرم، مشروب و رقص و…کمک می گیرند.
هرگز نباید برای ترس از برچسب متحجر یا اُمل خوردن بیش از ضرورت شرعی با نامحرم سخن بگوییم.
تا می توانیم باید خود را از موضع تهمت دور کنیم.
متأسفانه در رسانه اسلامی ما مجری و خبر نگار زن را عمدا برای مردان به کار می گیرند.یکی از کارشناسان خانم سمت خدا شرط کرده بودند درصورتی در برنامه حاضر می شوند که مجری خانم باشد.
الگوهای دینی که به دیگران سرمشق می­دهند باید دقت زیادی به رفتار و گفتار خود کنند.
می گویند: بانو مجتهده امین، حتی هنگام تدریس به خانم­ها، حجاب کامل داشتند. خانم­ها گفتند که اینجا نامحرمی نیست!؟ ایشان فرمودند: اگر این جا تمرین و مراقبت کنیم بیرون از کلاس بهتر و موفق تر عمل می کنیم.
وقتی آیت­ الله ناصری که استاد اخلاق هستند و کهنسال، با نامحرم این­گونه محتاط برخورد می­کنند، جوانان باید خیلی دقت بیشتری کنند. در اصول کافی آمده است: «حضرت علی(ع) بر زنان سلام می­کرد ولی کراهت داشت که بر زنان جوان سلام نماید، و می­فرمود: نگران هستم از این که از صدای آنها خوشم بیاید و این کار ضررش برای من بیش از ثواب آن باشد». البته احتمالاً این تفاوت در رفتار ایشان و پیامبر، با این که هر دو معصوم هستند، به دلیل اختلاف سن یا ناپسند دانستن متعارف مردم باشد.
علاقه معنوی بدون مفسده به استاد اخلاق داشتن، گناه نیست.

این محبت از محبت ها جداست حُبّ محبوب خدا حُبّ خداست.


36 دیدگاه برای “برخورد آیت الله ناصری دولت آبادی با دختر جوان
 1. در ضمن شمایی که گفتی اقای نخودکی کجا و اقای ناصری کجا باور کن خودت اقای نخودکی نمیشناسی.می تونی یه کم در مورد اقای نخودکی توضیح بدی؟

 2. من احترام برای این مرد بزرگ قائل هستم اما راستش درکش برای من کمی سخت است که انسان با یک شاخه گل بلغزد این چه ایمانی است؟!!!!بله مرز میان کفر وایمان یک خط باریک است اما ببخشید باز می گویم درکش سخت است مثلا شاخه گل را می گرفتند وانگار از دخترشان گرفتند طوری می شد ؟.معذرت می خواهم من از یک دختر نوجوان گلی بگیرم باید احساسی بشوم تصورش برام چندش آور است .

  • داداش شما را چه به شناخت چنین افرادی؟!!
   برو زندگیتو بکن یا همان به قول خودت به دنبال چندش ها باش..
   برادر من انسانها شخصیت های متفاوتی دارند.و با اعتقادات مختلف..
   شما حتی اجازه ندارید اعتقاد کسی را زیر سوال ببرید. چه رسد به اینکه برای ادم کهنسال و فریهخته ای همچون ایت ا.. ناصری تعیین تکلیف کنید!!!
   در ضمن اینکه میگوئی برای این نرد تحترام قائل هستی .. پرواضحه که دروغ میگوئی .. بلکه پوششی برای حرفهای بعدی خودت داشته باشی..
   یک جمله پوششی برای استتار مزخرف گوئی :دی

  • محمد مهدی عبداللهی ۱۳۹۷/۰۷/۱۳ در ۹:۳۱ ب.ظ - پاسخ

   من این داستان رو ازش مطمئن نیستم ولی اگر واقعی باشه به نظر خود من منظور آیت الله تحریک نبود بلکه دوری از مواضع تهمت بود.

  • سلام. محمد جان من مطمئن هستم وشما هم مطمئن باش دینداری این مرد بزرگتر ووالاتر از این حرفهاست که مثلا با گل بلغزد..
   من فکر میکنم شما کل ماجرا را اشتباه فهمیده اید وغلط استنباط میکنید..
   در مورد دینداری علما واولیای خدا کمی تحقیق ومطالعه کنید..چه بسیارند علمایی که حتی در معرض اینگونه امتحانات قرار گرفته و سربلند بیرون آمده اند..
   مثلا شیخ رجبعلی خیاط.. ابن سیرین.. آقای مجتهدی..
   که حتی دختری شرایط راهم محیا میکند حتی مکان را دختر محیا میکند اما شیخ رجبعلی فرار میکند.. واینگونه امتحانات شایدکوچکترین امتحانات این مردان خدا بوده است که آنها پیروز شده اند..اصولا خدا وامام زمان(ع) یاران و مومنین را کامل میشناسند واحتیاجی به امتحان آنها نیست ولی برای اینکه امثال من وشما اینگونه فکرهایی سراغمان نیاد خدا نشانمان داده که آنها فقط وفقط در رفتارشان به یاد خدا هستند .. بالاترش رابگویم حتی نفسی برای غیر خدا نمیکشند ودر تمام اوصاف یاد خدا هستند.. پس معلوم شد با گرفتن گل نه آقامیلغزد نعوذبالله نه هوا وهوس دارد نه اینگونه مسائل..
   اما هر گونه حرکت این اولیای خدا وهر حرفشان درس است و یک معرفتی دارد وهمینطور الکی واز روی هوا وهوس نیست.. حالا بنده یا علت و نکته اش را درک میکنم یا نمیکنم.. اگر علت اینکارشان را درک نکردم بهترین کار این است که از خودشان بپرسم واگر صلاح دانستند حتما جواب میدهند ودر غیر این صورت خدا عالم است وما بهتر است فقط مطیع باشیم وببینیم ایشان چه میگوید وگوش کنیم تا درکمان از دین ودینداری بالاتر برود و بفهمیم علت بعضی از این رفتارهای این بزرگواران را..
   برای سلامتی این عالم بزرگوار ودیگر علمای حاضر صلوات و سوره حمد بخوانبد..
   التماس دعا

 3. سلام
  ایت ا.. ناصری از معدود اشخاصی است که بعد از او چنان حسرتی صاحبدلان را خواهد گرفت که ارزو می کنند ای کاش تا وقتی زنده بود همچون سایه همیشه ملازمت او را داشتند!!

  هرگز قدر و شان این والا مقام را نه من نه شما و نه حتی مراجع تقلید نخواهند فهمید. هرگز.
  من هیچوقت او را از نردیک ندیده ام اما با اولین رویت ایشان در تلویزون بخوبی فهمیدم که این اقا از همان افرادی است که در نهایت گمنامی چنان علم و شناختی از جهان دارد که در کل دنیا فقط به تعداد انگشتان دست اشخاصی چنین شناختی دارند. با تمامی این اوصاف او هرگز آنچه را که کامل میداند نمی گوید چون بخوبی میداند . تکلم در علوم مختلف بار مضاعف حساب دارد.

  هرگز از ایشان در باره عالم ماوراء سوال نکنید یا اگر می کنید به اندازه فهم خود بکنید. چون هر چقدر هم سوالتان پیچیده باشد فقط به مقدار فهمتان به شما پاسخ خواهد گفت.
  وقتی ایشان در جلسه ای از خوف الهی اشک می ریزد چنانچه در هر نقطه ای باشید شتابان خود را به ان مجلس برسانید که رحمت الهی کل آن مجلس را به احترام ناصری فرا خواهد گرفت. چنانچه چشم بصیرت داشته باشید این رحمت الهی را عینا و مشخصا خواهید دید.
  میدانم کم نیستند کسانیکه چنین حالاتی دارند ..اما……..
  یک امای زیبا در اینجا نهفته است که برخی انرا میدانند . به طور خیلی خلاصه و چکیده عرض میکنم که..
  اشک عالم ربانی وابستگی شدیدی به مرتبه شناخت ؛ارتفاع حلم؛گستره علم و ایمان او دارد.

  این بنده خدا را دریابید قبل از انکه حسرت چنین دیداری را بخورید.

 4. دوستان به این عالم ربانی بد نگوئید. باور بفرمائید پشیمان می شوید.
  اگر تا بحال چوبش را نخوردید مطمئن باشید از فردا به بعد در همین دنیا پاسخ توهینتان را خواهید گرفت.

 5. رفتار اهل دل هیچ کدومش بدون دلیل و حکمت نیست. کسانی مثل آیت الله ناصری یا آیت الله بهجت از درون و نیت افراد هم آگاهند. پس اگر گل را نگرفتند و یا سخن خصوصی رو موکول کردند به دفترشان حکمت و دلیلی داشتند.

 6. جناب محمد
  شما ایمان را چطور معنی می کنید
  آیت الله ناصری الگوی جوانان بسیاری هستند و صد البته که ایشان هرگز نمی لغزند بلکه جوانان از رفتار ایشان الگو می گیرند و همیشه محتاطانه عمل می کنند
  حتما برای شما چندش آوره که حضرت علی علیه السلام به زنان سلام نمی کردند چون مسائل را با اندازه های من و خودتون تحلیل می کنید

 7. محمد رضا مومنی دولت ابادی ۱۳۹۷/۱۰/۱۶ در ۴:۰۸ ب.ظ - پاسخ

  با سلام
  آیت الله ناصری الگوی جوانان بسیاری هستند و صد البته که ایشان هرگز نمی لغزند بلکه جوانان از رفتار ایشان الگو می گیرند و همیشه محتاطانه عمل می کنند

 8. دوستان من واقعا به ارتباط و یا دیدار ایشون احتیاج دارم کسی شماره تلفن از ایشون داره به شماره من پیامک کنه خواهشا ۰۹۱۳۷۰۹۲۷۱۲

 9. من عاشق اقای ناصری هستم و تمام برنامه هاشون رو دنبال می کنم.
  فقط خواهش می کنمخواهش می کنم خواهش می کنم خواهش می کنم کاری به کاره اقای ناصری نداشته باشید نه ازشون تعریف کنید و نه تلاش کنید از کاراشون نتیجه گیری کنید.
  تو رو خدا این فرشته رو در ذهن مردم اخوند حکومتی نکنید.
  هر چند میدونم این پیام رو پخش نمی کنید اما به نویسنده منتقل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.