این روزها خبر از این می رسد که آمار های ریز و درشت نشان می دهند که تنها ۳۲ سال دیگر رشد جمعیت ایران به صفر می رسد و ازهم اکنون زنگ کاهش جمعیت ایران به صدا در آمده است.

به گزارش خبرما به نقل از صاحب نیوز، هرچند سالهایی که خیلی دورازذهن نیستند خانواده ها پر بود از کودکان کوچک و بزرگی که الان جوانان ایران نام گرفته اند اما سالهای اخیر دیگر خبری از خانواده های پر جمعیت و کودکان قد و نیم قد نیست و خلاصه اینکه ایران مانده و جوانانی که تا کمتر از نیم قرن دیگر رو به کهن سالی می روند و حاضر نیستند فرزند آوری را همچون پدران و مادرانشان تجربه کنند.

پای صحبت جوانان که بنشینی تورم،سختی زندگی،بیکاری و شاید هم بی خیالی باعث شده تا نه تنها نرخ ازدواج که نرخ فرزند آوری هم با کاهش چشم گیری روبرو شود و دیگر کسی تمایلی به فزند آوری و کودک زیاد نداشته باشد.

ازاواسط دهه شصت شعار فزرند کمتر زندگی بهتربیشترین شعاری بود که از در و دیوار ساختمان ها و یا حتی بر روی جعبه های شیرینی دیده می شد و کم کم ذهن مردم را برای پذیرش این امر آماده کرد که واقعا فرزند کمتر زندگی و آسایش بیشتری را به دنبال دارد و همین مسئله باعث شد تا بعد از گذشت ۳ دهه دیگر شعار فرزند بیشتر چاره ساز نباشد و جوانان یا تمایلی به فرزند آوری ندارند و یا تک فرزندی را به هر چیز دیگری ترجیح می دهند.

*ازدواج روند نزولی را به دنبال داشته است

مدیر کل ثبت احوال استان اصفهان با بیان اینکه درهشت ماهه نخست سال جاری ۵۵ هزار ولادت در اداره کل ثبت شده که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل بیش از ۴ درصد رشد داشته است گفت: در حال حاضر جمعیت استان به ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر رسیده است.

تورج حاجی رحیمیان با بیان اینکه تأسیس اداره ثبت احوال اصفهان در سال ۱۳۰۷ اتفاق افتاد اضافه کرد: تا کنون تعداد آمار اسناد سجلی موجود در مرکز ثبت احوال استان چیزی در حدود هشت میلیون شناسنامه است.

حاجی رحیمیان با توضیح اینکه اصفهان در ازدواج رتبه ۲۷کشور و در طلاق رتبه ۲۳کشور را از آن خود کرده است خاطر نشان کرد: امیدواریم بتوان رتبه اصفهان را با اقدامات مختلف در بخش ازدواج کمتر کرد.

به گفته وی،آمار ازدواج در اصفهان سال های گذشته روند نزولی را به همراه داشته و باعث شده این استان رتبه ۲۷ را در ازدواج به خود اختصاص دهد همچنین اعداد و ارقام نشان می دهد که جوانان تمایلی به تشکیل خانواده در سنین پایین ندارند که ادامه این روند می تواند در آینده اصفهان را با چالش روبرو کند.

*ایران به سوی پیری می رود

رئیس سازمان ثبت احوال نیز در رابطه با افزایش جمعیت عنوان کرد: متاسفانه متوسط خانواده‌های ایرانی زیر۲ فرزند دارند‏، از سوی دیگر جمعیت ایران از لحاظ ترکیب سنی ۲۴ درصد زیر ۱۵ سال‏، ۳۱ درصد بین ۱۵ تا ۳۰ سال، ۳۹ درصد بین ۳۰ تا ۶۴ سال و ۶ درصد نیز ۶۴ سال به بالا هستند که این امر نشان می‌دهد که جمعیت ایران جوان است و به سوی میانسالی در حرکت است.

محمد ناظمی اردکانی درباره آخرین آمار جمعیت و خانواده در کشور گفت : جمعیت کنونی کشور وضع بسیار خوبی دارد و از آن با عنوان زنجیره طلایی جمعیت یاد می شود، چرا که جمعیت زیر ۱۵ سال کشور ۲۴ درصد،بین ۱۵ تا ۳۰ سال ۳۱ درصد و جمعیت بالای۳۰تا ۶۰سال، ۳۹ درصد است و نشان می دهد جمعیت کشور، جمعیت جوانی به شمار می آید اما متاسفانه باید گفت که این جمعیت رو به میانسالی و پیری است.

*۱۴درصد جوانان تمایلی به فرزند آوری ندارند

وی افزود: شیب ولادت در دهه اخیر رو به کاهش بوده و شیب فوت و طلاق افزایش یافته است.
ناظمی اردکانی اظهار داشت: همچنین شیب ازدواج رو به کاهش است و بُعد خانوار نیز رو به کوچکی پیش می رود و این نشان دهنده سقوط جمعیت در کشور است.

وی اضافه کرد: ‌در طول سال به طور میانگین ۸۰۰ هزار ازدواج و ۱۶۰ هزار طلاق رخ می‌دهد که متاسفانه به ازای هر پنج ازدواج یک طلاق بوقوع می‌پیوندد و ۱۴ درصد از طلاق‌ها در سال اول ازدواج بوده است.

وی بیان کرد: متاسفانه سن ازدواج افزایش یافته است و ۱۴ درصد از افرادی که در سنی بالا ازدواج می‌کنند تمایلی به فرزند آوری ندارند و ۱۹ درصد نیز تنها یک فرزند می‌آورند.

ناظمی اردکانی اضافه کرد: با بررسی‌های انجام شده اگر نرخ فرزندآوری کاهش یابد طبق بررسی‌های انجام شده در سال ۱۴۲۵ رشد جمعیت صفر می‌شود.

* شاخص جمعیتی تعداد فرزند به ۳٫۳ درصد رسیده است

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت کشور مدتی پیش با حضور در اصفهان گفت: به دلیل ازدواج در سنین بالا، نرخ فرزندآوری در ایران بالای ۳۰ سال است.

علی‌اکبر محزون در جلسه شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی استان اصفهان با بیان اینکه در دین مبین اسلام تاکیدات زیادی بر جمعیت شده است، اظهار کرد: جمعیت کشور ایران در حال حاضر از مرز ۷۸ میلیون نفر گذشته است و این در حالی است که فقط ۲۳ درصد از این جمعیت را کودکان تشکیل و مابقی رده‌های مختلف سنی را تشکیل می‌دهند.

وی افزود: هر ساله حدود یک میلیون و ۴۷۰ هزار ولادت در کشور رخ می‌دهد که به صورت کلی می‌توان گفت نرخ ولادت بر اساس این آمار ۱۹٫۱ درصد است.

وی با اشاره به نقش مهم جمعیت در کشور و احساس نگرانی که درآینده نسبت به نرخ جمعیتی در کشور رخ می‌دهد، گفت: این شاخص جمعیتی تعداد فرزند به ۳٫۳ درصد رسیده است اما نیمی از خانواده‌ها‌ اکنون تک فرزند هستند و این در حالی است که میانگین کشور بین دو نسل قبل از سال ۱۳۵۰، هفت درصد بوده است.