روزگاری جنگ سخت بود و شیوه هایی داشت. اکنون جنگ نرم است ولی ابزار و تاکتیک های آن نامشخص، و نیاز به شناسایی دارد که این یکی از وظایف مهم یک پاسدار است.

به گزارش چشم برخوار، همزمان با سالروز ولادت سلطان عشق، حضرت سیدالشهداء علیه السلام و روز پاسدار به گفتگو با یکی از پاسداران نشستیم، پدری که چهار فرزند موفق را تربیت کرده و هم اکنون در روزهای بازنشستگی خود به سر می برد.

او در سال های پاسداری خود، تعزیه خوانی و مداحی اهل بیت علیهم السلام هم می پرداخت که همین امر انگیزه ما را برای گفتگو با وی دوچندان کرد.

خبرما: مختصری در مورد خودتان بفرمایید.

اینجانب حسین داوری فرزند علی در سال1337 در شهر دولت آباد در یک خانواده مذهبی متولد شدم.

خبرما: چه شد که شغل پاسداری را انتخاب کردید؟

تنها عامل جذب بنده به سپاه، خلوص حضرت امام رحمت الله علیه بود و آرزوی دیرینه ام این بود که سربازی از سربازهای این مرد بزرگ باشم.

اوایل سال 61 وارد سپاه شدم. در اوایل جنگ تحمیلی به دلیل این که سپاه نیاز به آموزش نیروهای بسیجی برای اعزام به جبهه داشت به آموزش نیروهای بسیجی پرداخته و پس از جنگ نیز سبزپوش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شدم و امیدوارم تا اخر عمر سرباز وفادار انقلاب و نظام جمهوری اسلامی باقی بمانم.

IMG_0863

خبرما: به نظر شما ویژگی های اصلی یک پاسدار نمونه چیست؟

در ابتدا باید به تعریف پاسدار پرداخت، ویژگی های یک پاسدار در تعریف کلمه پاسدار مستتر است و هر کس بیشتر با این صفات عجین باشد یک پاسدار نمونه است.

دلیل این که روز تولد امام حسین علیه السلام را به عنوان روز پاسدار معرفی کرده اند این است که حضرت سیدالشهداء (ع) نمونه کامل یک پاسدار است و یک پاسدار باید از خلق و خو، صفات، اخلاق و کردار امام حسین (ع) برای دفاع از ارزش های اسلامی و انسانی بهره برداری و الگوگیری کند.

پاسدار باید تجلی گر صفات حضرت سیدالشهداء همچون: ایثار، گذشت، شجاعت، مدارا نکردن با دشمن، مقابله با ظلم و فساد با جان و مال و ناموس، احیاگر امر به معروف و نهی از منکر، اصلاح مردم و هدایت به سرچشمه های دین مبین اسلام باشد.

یک پاسدار باید ملازم و متصل به رهبر خود باشد همانطور که در دعای شعبانیه هم می خوانیم: «فالراغب عنکم مارق والازم لکم لاحق» هر کس با اهل بیت علیهم السلام ملازم و متصل بود به آنها پیوسته و پیروز و سعادتمند خواهد شد.

یک پاسدار باید علت فساد و عاملان یزیدی را در زمان خود بشناسد، باید چنان بصیرتی داشته باشد که علاوه بر شناخت زمان و شرایط سیاسی اجتماعی، مردم را نیز در شناخت دشمن و ابزارهای آن یاری دهد، باید همچون چراغی به روشنگری و بصیرت افزایی بپردازد.

روزگاری جنگ سخت بود و ابزار و شیوه هایی داشت. اکنون جنگ نرم است و ابزار و تاکتیک های آن نامشخص، که نیاز به شناسایی دارد و این یکی از وظایف مهم یک پاسدار است.

یک پاسدار باید همچون حضرت ابالفضل علیه السلام، امامش را در بدترین شرایط تنها نگذارد و تا آخرین قطره خونش حامی و معین او باشد.

یک پاسدار باید غیرت دینی داشته باشد، به دنبال منفعت شخصی و کسب قدرت نباشد، ساده زیست و مردم دار، حامی محرومان و مدافع مظلومان، ظلم ستیز و خوار چشم دشمنان باشد.

خبرما: آیا اگر به زمان عقب برگردید باز هم پاسداری را انتخاب می کنید؟

من هنوز هم پاسدار هستم و ان شاءالله تا آخر عمر هم پاسدار باقی خواهم ماند.

خبرما: عامل موفقیت شما در زندگی و تربیت فرزندانی موفق چه بوده است؟

به طور کلی عامل اصلی در تربیت فرزند، مادر است؛ فرزندان من از نعمت مادری حافظ قرآن، مأنوس با قرآن و مؤمن و صبور بهره مند بوده و هستند و عامل دیگر نیز کسب روزی حلال برای خانواده می باشد.