حمایت از خرید محصولات، حداقل انتظار ما از جهاد کشاورزی است +تصاویر

مرتضی قربانی یکی از کشاورزان شهر سین برخوار است که بیست سال سابقه او در کشت گندم، جو و صیفی جات، نشان از تجربه بالای او در شغل خودش را دارد، محصولات خود را حاصل همراهی با آفتاب داغ روزهای تابستان و ریختن عرق غیرت بر جان خود می داند و چیزی که در آخر برایش باقی می ماند، محصولات عجین شده با دستان آفتاب سوخته او است.

مرتضی قربانی یکی از کشاورزان شهر سین برخوار است که بیست سال سابقه او در کشت گندم، جو و صیفی جات، نشان از تجربه بالای او در شغل خودش را دارد، محصولات خود را حاصل همراهی با آفتاب داغ روزهای تابستان و ریختن عرق غیرت بر جان خود می داند و چیزی که در آخر برایش باقی می ماند، محصولات عجین شده با دستان آفتاب سوخته او است.

چشم برخوار: مختصری در مورد وضعیت کشاورزی به خصوص کشت خربزه و سایر صیفی جات در شهر سین بفرمایید.

قدمت کشاورزی و کشت خربزه و سایر صیفی جات در برخوار به ۱۵۰ سال پیش برمی گردد و در نیمه تیرماه محصولات صیفی قابل برداشت است.

در شهرستان برخوار، اکثر کشاورزان برخوار به دلیل کم آبی و آلودگی هوا خرده مالک هستند و به صورت غرقابی کشت می کنند که امروزه آن ها به سمت کشت قطره ای و بارانی رفته اند.

چشم برخوار: کشت صیفی جات و به خصوص کشت خربزه در شهر سین با چه مشکلاتی روبرو است؟

به دلیل عدم بازدهی مناسب و استرس بالای شغلی که در کار کشاورزی وجود دارد، اکثر جوانان دیگر تمایلی به کشاورزی ندارند و افرادی هم که هنوز کشاورزی را رها نکرده اند، به عنوان شغل دوم به این کار می پردازند.

آب و هوای شهرستان برخوار به دلیل وجود منطقه صنعتی در پیرامون آن خطر جدی برای محصولات صیفی است که قارچ یا آتشک از جمله آفت هایی است که به دلیل همین آلودگی به وجود می آید.

دومین مشکل، کمبود آب است که حمایت جدی دولت و مسئولان را می طلبد.

هزینه های بالای کشت محصولات صیفی را می توان به عنوان سومین مشکل برشمرد که رغبت کشاورزان را برای کشت این محصولات در سال های اخیر کم کرده است.

مساله دیگر این است که، در سال های گذشته جهاد کشاورزی برای از بین بردن آفات سموم و مواد شیمیایی را به صورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار می داد ولی امروزه کشاورزان برای هر شش ماه کار کشاورزی بر روی یک هکتار زمین باید مبلغ یک میلیون تومان برای سم هزینه کنند.

در زمینه توزیع و فروش محصولات صیفی نیز ما با مشکلاتی روبرو هستیم، به این ترتیب که محصولات صیفی که حداقل شش ماه برای آن زحمت کشیده شده است با یک سوم قیمت بازار از کشاورزان خریداری می شود و دو سوم سود به جیب دلالان محصولات سرازیر می شود.

همچنین، بگراس روشن یا بذر اصلاح شده که توسط جهاد کشاورزی به فروش می رسد مرغوبیت چندانی ندارد.

چشم برخوار: با توجه به شرایط اقتصادی و جوی، اگر شما رییس جهاد کشاورزی بودید چه اقداماتی را برای بهبود وضعیت کشاورزی در شهرستان انجام می دادید؟

به نظر من کشاورزی مهم ترین رکن در هر کشوری است که با توجه به آن، اگر من مسئول جهاد کشاورزی بودم به کشاورزی اهمیت بیشتری می دادم.

مهم ترین حمایتی که می توان از کشاورزان کرد، حمایت از خرید محصولات کشاورزان است. امروزه کشاورزان نگرانی زیادی در زمینه خرید محصولاتشان دارند، هیچ تضمینی برای قیمت بازار و هیچ ملاکی برای نحوه خرید محصولات وجود ندارد و این واسطه ها هستند که قیمت میوه ها و محصولات را مشخص می کنند.

اگر من مسئولیت داشتم نسبت به فروش بذر مناسب و اصلاح شده به کشاورزان با قبمت مناسب اقدام می کردم، به عنوان مثال: امسال گندم را کیلویی ۱۲۵۰ تومان به ما فروختند ولی محصول گندم ما را ۸۰۰ تومان از ما خریداری کردند.


2 دیدگاه برای “حمایت از خرید محصولات، حداقل انتظار ما از جهاد کشاورزی است +تصاویر
  1. یک گناهکار در پیشگاه خداوند ۱۳۹۵/۰۶/۰۳ در ۱۲:۴۴ ب.ظ - پاسخ

    خمس و زکات مالت را به بدبخت فقیر بده آن وقت قدرت خدا و برکت را در زندگیت ببین و منت بنده دزد مال بیت المال بخور را نکش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.