یاد واژه های «عبادی سیاسی» بخیر

بهترین مکان برای بیان مشکلات مردم و جامعه، نماز جمعه است، اما تقریبا در همه نماز جمعه ها، زمان خطبه ها با بیان مناسبتها پر می شود.

به گزارش خبرما، یادداشت سردبیر / امروز با گذشت ۳۶ سال از اقامه اولین نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب، بیش از ۸۰۰ نماز جمعه در کشور برگزار می شود که این به معنی:

وجود بیش از ۸۰۰ تریبون به صورت هفتگی، برای بیان مسائل فراموش شده در اسلام (امام خمینی)

وجود بیش از ۸۰۰ تریبون به صورت هفتگی، برای بیان احتیاجات کشور و منطقه (امام خمینی)

وجود بیش از ۸۰۰ تریبون به صورت هفتگی، برای بیان درد های فکری و فرهنگی جامعه و درمان آنها (امام خامنه ای)

وجود بیش از ۸۰۰ تریبون به صورت هفتگی، برای اقامه فریضه امر به معروف و نهی از منکر!

وجود بیش از ۸۰۰ تریبون به صورت هفتگی برای تذکر به مسئولان و مدیران!

وجود بیش از ۸۰۰ تریبون به صورت هفتگی برای ارتباط با جوانان!

وجود بیش از ۸۰۰ تریبون به صورت هفتگی برای دعوت به تقوای فردی و سیاسی، مبارزه با ظالم، دفاع از مظلوم، سبک زندگی اسلامی، اخلاق و … می باشد.

جای صحبت از این نهاد مقدس و شأن اجل ائمه جمعه در این مجال نیست ولی شاید آنچه که مورد تایید همه روشنفکران و دلسوزان این نظام مقدس در این باره قرار می گیرد این است که، غالباً از این ظرفیت بزرگ اسلامی به خوبی استفاده نشده است.

باید گفت برای بیان مشکلات و مفاسد در همه وجوه اخلاقی، اداری، سیاسی و اقتصادی، چه جایی بهتر از نماز جمعه؟ که در آن هم مردم و هم مسئولان حضور دارند و این، از یک سو موجب دلگرمی بیشتر مردم و شفاف سازی و از سویی موجب گوشزد نارسایی ها و معضلات به مسئولان کشوری و منطقه ای و احیاناً بیدارکردن آنها از خواب غفلت می شود! و چه شخصی بهتر از امام جمعه که بنا به فرموده رهبر عزیز انقلاب: «ائمه جمعه بزرگترین مظهر عمومی روحانیت… و به معنای نمایندگی کل روحانیت و نظام اسلامی است» (۲۵/۶/۱۳۷۰)

ولی متأسفانه شاهدیم که ورق زدن تقویم و پرکردن بیشتر زمان خطبه با بیان صرفاً مناسبت ها، به پدیده ای تقریباً همه گیر در اکثر نماز جمعه ها تبدیل شده است. این در حالی است که اموری در روابط اجتماعی، در بازار، در فرهنگ و به طور کلی جامعه ما در حال رشد است که هیچ تناسبی با اسلام و تشیع ندارد و بی شک، بدون توجه دادن مردم و مسئولان به آن در نماز جمعه ها و تلاش برای رفع و رجوع آن، فاصله ی ما با جامعه آرمانی شیعی روز به روز بیشتر خواهد شد.

اخیراً اندیشمند بزرگ و مجاهد کشورمان جناب آقای رحیم پور ازغدی، در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران، پیرامون این مسأله سخنانی ایراد نمودند که به نظر می رسد با عملی ساختن آن، می توان جایگاه اصلی این نهاد مقدس را به آن بازگرداند.

در پایان ضمن ارجاع به متن کامل این سخنرانی و ذکر گزیده ای از جملات آن در ذیل ۱ یادآور می شوم، سخنان رهبر حکیم و فرزانه انقلاب پیرامون این جایگاه مهم و منصب خطیر می تواند بهترین دستورالعمل برای ائمه جمعه، برای برپایی نماز جمعه ی واقعی اسلام باشد.

۱٫ «صحبت کردن درباره مسائل روز صحبت کردن درباره تقویم نیست…مسئله روز یعنی مشکل جامعه یعنی میزان طلاق، یعنی رفتار با ارباب رجوع یعنی وضعیت اعتیاد و امثال آنها»

«نماز جمعه‌ای که خدا به آن فرمان داده و پیامبر و اهل بیت مسیر آن را تعیین کرده‌اند بنا به روایات اهل بیت باید مشکلات عینی جامعه را به صورت استدلالی طرح کرده و در آن نهی از منکر کنند حتی اگر نسبت به خود نماز جمعه باشد.»

«شان نماز جمعه امر به معروف و نهی از منکر از مسئولان و اصحاب ثروت و قدرت و کسانی که به نام دین با مردم سخن می‌گویند.»

«من گفتم بیایید در همین نماز جمعه بحث کنیم؛ کرسی آزاد‌اندیشی این نیست که مسئولان حرف بزنند و بروند به جای بیلان‌کاری دادن مسئولان در همین نماز جمعه از آنها حسابرسی کنید.»

 • پی نوشت: این متن به هیچ شخص و مکان خاصی اشاره ندارد و صرفاً به دنبال آسیب شناسی عمومی، نقد دلسوزانه و در معرض بحث و مداقه گذاشتن مطلب است.

9 دیدگاه برای “یاد واژه های «عبادی سیاسی» بخیر
 1. رفیعی دولت ابادی ۱۳۹۴/۰۵/۰۵ در ۱۰:۰۶ ق.ظ - پاسخ

  وقتیکه امام جمعه تحلیل بولتنی انجام میدهد دیگه بعضی این در نمیاد، واقعا وقتیکه دارند توی خطبه ها تقویم رو بررسی می کنند متاسفم میشم که از این ظرفیت چگونه استفاده می کنند.امام جمعه ها باید بدونند وقتیکه میخاند یک پدیده سیاسی رو تحلیل کنند، تحلیلشان باید طوری باشد که مستمع برای اولین بار شنیده باشد چون که غالبا جوونا روزانه ازسایتها و روزنامه های زیادی بازدید و مطالعه می کنند و وقتیکه نماز جمعه میاند “پر” هستند از تحلیل.پس امام جمعه باید تحلیلی ارائه بدهد متفاوت

 2. نماز جمعه ای که نه مرجع و مامنی برای جامعه حزب اللهی است ، نه التیامی برای درد های دلسوزان ، نه آرایش و سکناتی روحانی وار ، عاشق تشریفات و صندلی و این جور واژه گان و نه تریبونی برای جوانان و نه تریبونی برای دردو دل و ارتقا تحلیل سیاسی و مبانی عبادی سیاسی اسلام ناب
  از چه بگویم…

 3. سلام
  همه این صحبتها درسته
  ولی این مورد را مد نظر داشته باشید که هر هفته مباحث تعیین شده در کل کشور به امامان جمعه ابلاغ میشه وبه نظرم نمیتونند خارج از این مباحث صحبتی بکنند!!!

 4. پس، امامت جمعه فقط این نیست که ما نمازی میخوانیم و منبری هم میرویم. منصب امامت جمعه، مثل پیشنمازی در مسجدها و منبر رفتن – که امری رایج و بسیار مستحسن و خوب است و این‌قدر هم مسؤولیت ندارد – نیست. کسی که در شهری به امامت جمعه منصوب میشود، باید بداند که به چه سمتی منصوب شده است. به اداره‌ی پایگاهی منصوب شده است که باید در آن‌جا، مجمع دلها و ذهنها و عواطف و ارواح مردم باشد. باید این کار را انجام بدهد و از عهده‌ی این کار برآید.

  اگر امام جمعه طوری عمل بکند، یا طوری حرف بزند، یا نرسیدن به کار را به‌گونه‌یی از خودش نشان بدهد که در این‌جایی که باید محور و مرکز باشد، مردمِ کمی اجتماع بکنند، او مورد سؤال است که چرا مردم، این‌جا نیستند؟ امام جمعه نباید بیاید شکایت کند که مردم نمیآیند. امام جمعه باید جواب بدهد که اگر مردم نمیآیند، چرا نمیآیند؟
  امام خامنه ای
  ۱۳۶۹/۰۳/۰۷

 5. ابلاغ از جانب چه کسی؟!
  بیانات خود رهبری باید برای ائمه جمعه محور باشد، که آن هم مشخص است.
  در ضمن صحبت از مسائل روز ایرادی ندارد بلکه به جاست، ولی اولا نحوه تحلیل بسیار اهمیت دارد،ثانیا منافاتی با صحبت از مشکلات و کاستی ها و تذکر برای رفع آنها ندارد، خصوصا در شهرستان ها، پرداختن به مسائل منطقه ای و بومی!

 6. کاش ما هم می توانستیم مثل امام جمعه دولت آباد زندگی کنیم!!!!
  شیک و مجلسیو با کلاس
  منم اگه اینطوری بالا پایینم میکردند صبح تا شب دم از دین میزدم
  بماند بقیه اش…

 7. سلام
  طرح ایستگاه فرهنگی که می تواند نمازجمعه ها را احیا کند به امام جمعه ارائه شد ولی متاسفانه آنها وقت ندارند . جالب اینکه با اینکه بدون مطرح کردن مسائل مالی آماده همکاری بودم بعضی افراد نداشتن هزینه را هم یکی از دلایل همکاری با طرح عنوان می نمایند امیدوارم با همکاری خود مردم بتوانیم از ارزشهای انقلاب دفاع نماییم.

 8. آخه بیان مشکلات چه دردی رو دوا میکنه . مشکلات رو مردم خودشون میدونن بهتر از امام جمعه ها ، امام جمعه ئها اگر مشکلات رو میدونن ولی مردم هم میدونن هم با تمام وجودشون دارن لمس میکنن.
  ضمن اینکه امام جمعه ها زمانی میتونن مشکلات رو مطرح و حتی اعتراض کنن که خودشون خارج از حکومت باشند.
  تو بسیاری از شهرها امام جمعه ها خودشون قسمتی از مشکلات هستند.امام جمعه ( با این همه هزینه ای که داره) به جز یک ساعت نماز جمعه در هفته چه وظیفه ای دیگه داره (تقریبا هیچ)
  اگرچه در تمام مسایل شهر حضور و ورود میکنه ولی هیچ مسئولیت و پااسخگویی نداره
  شاید بگید در طول هفته تو دفتر به مراجعات و مسائل مردم رسیدگی میکنه، در حالی که تمام مسایل و مشکلاتی که مردم مراجعه میکنن اداره مخصوص به خود و کارمندان مخصوص به خود رو داره که باید مردم به همون جای خود و کارمندان مخصوص خودش مراجعه کنن
  اگر هم با نامه و سفارش امام جمعه کاری حل میشه مثلا مشکل آب و برق و گاز و شهرداری و یا …… کسی حل میشه دوحالت داره
  یا اون اداره به وظیفه اش عمل نکرده که باید مسئولان نظارتی نظارت کنن و اون اداره یا کارمند رو توبیخ کنن چون یه نفر به امام جمعه مراجعه و مشکلش حل میشه و دهها نفر که مراجعه نمیکنن مشکلشون حل نمیشه
  اگر هم نباید مشکلش حل میشده و با سفارش امام جمهع حل میشه که کاریست خلاف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.