بهترین مکان برای بیان مشکلات مردم و جامعه، نماز جمعه است، اما تقریبا در همه نماز جمعه ها، زمان خطبه ها با بیان مناسبتها پر می شود.

به گزارش خبرما، یادداشت سردبیر / امروز با گذشت 36 سال از اقامه اولین نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب، بیش از 800 نماز جمعه در کشور برگزار می شود که این به معنی:

وجود بیش از 800 تریبون به صورت هفتگی، برای بیان مسائل فراموش شده در اسلام (امام خمینی)

وجود بیش از 800 تریبون به صورت هفتگی، برای بیان احتیاجات کشور و منطقه (امام خمینی)

وجود بیش از 800 تریبون به صورت هفتگی، برای بیان درد های فکری و فرهنگی جامعه و درمان آنها (امام خامنه ای)

وجود بیش از 800 تریبون به صورت هفتگی، برای اقامه فریضه امر به معروف و نهی از منکر!

وجود بیش از 800 تریبون به صورت هفتگی برای تذکر به مسئولان و مدیران!

وجود بیش از 800 تریبون به صورت هفتگی برای ارتباط با جوانان!

وجود بیش از 800 تریبون به صورت هفتگی برای دعوت به تقوای فردی و سیاسی، مبارزه با ظالم، دفاع از مظلوم، سبک زندگی اسلامی، اخلاق و … می باشد.

جای صحبت از این نهاد مقدس و شأن اجل ائمه جمعه در این مجال نیست ولی شاید آنچه که مورد تایید همه روشنفکران و دلسوزان این نظام مقدس در این باره قرار می گیرد این است که، غالباً از این ظرفیت بزرگ اسلامی به خوبی استفاده نشده است.

باید گفت برای بیان مشکلات و مفاسد در همه وجوه اخلاقی، اداری، سیاسی و اقتصادی، چه جایی بهتر از نماز جمعه؟ که در آن هم مردم و هم مسئولان حضور دارند و این، از یک سو موجب دلگرمی بیشتر مردم و شفاف سازی و از سویی موجب گوشزد نارسایی ها و معضلات به مسئولان کشوری و منطقه ای و احیاناً بیدارکردن آنها از خواب غفلت می شود! و چه شخصی بهتر از امام جمعه که بنا به فرموده رهبر عزیز انقلاب: «ائمه جمعه بزرگترين مظهر عمومی روحانيت… و به معنای نمايندگی كل روحانيت و نظام اسلامی است» (25/6/1370)

ولی متأسفانه شاهدیم که ورق زدن تقویم و پرکردن بیشتر زمان خطبه با بیان صرفاً مناسبت ها، به پدیده ای تقریباً همه گیر در اکثر نماز جمعه ها تبدیل شده است. این در حالی است که اموری در روابط اجتماعی، در بازار، در فرهنگ و به طور کلی جامعه ما در حال رشد است که هیچ تناسبی با اسلام و تشیع ندارد و بی شک، بدون توجه دادن مردم و مسئولان به آن در نماز جمعه ها و تلاش برای رفع و رجوع آن، فاصله ی ما با جامعه آرمانی شیعی روز به روز بیشتر خواهد شد.

اخیراً اندیشمند بزرگ و مجاهد کشورمان جناب آقای رحیم پور ازغدی، در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران، پیرامون این مسأله سخنانی ایراد نمودند که به نظر می رسد با عملی ساختن آن، می توان جایگاه اصلی این نهاد مقدس را به آن بازگرداند.

در پایان ضمن ارجاع به متن کامل این سخنرانی و ذکر گزیده ای از جملات آن در ذیل 1 یادآور می شوم، سخنان رهبر حکیم و فرزانه انقلاب پیرامون این جایگاه مهم و منصب خطیر می تواند بهترین دستورالعمل برای ائمه جمعه، برای برپایی نماز جمعه ی واقعی اسلام باشد.

1. «صحبت کردن درباره مسائل روز صحبت کردن درباره تقویم نیست…مسئله روز یعنی مشکل جامعه یعنی میزان طلاق، یعنی رفتار با ارباب رجوع یعنی وضعیت اعتیاد و امثال آنها»

«نماز جمعه‌ای که خدا به آن فرمان داده و پیامبر و اهل بیت مسیر آن را تعیین کرده‌اند بنا به روایات اهل بیت باید مشکلات عینی جامعه را به صورت استدلالی طرح کرده و در آن نهی از منکر کنند حتی اگر نسبت به خود نماز جمعه باشد.»

«شان نماز جمعه امر به معروف و نهی از منکر از مسئولان و اصحاب ثروت و قدرت و کسانی که به نام دین با مردم سخن می‌گویند.»

«من گفتم بیایید در همین نماز جمعه بحث کنیم؛ کرسی آزاد‌اندیشی این نیست که مسئولان حرف بزنند و بروند به جای بیلان‌کاری دادن مسئولان در همین نماز جمعه از آنها حسابرسی کنید.»

  • پی نوشت: این متن به هیچ شخص و مکان خاصی اشاره ندارد و صرفاً به دنبال آسیب شناسی عمومی، نقد دلسوزانه و در معرض بحث و مداقه گذاشتن مطلب است.