سنن محرمی (1) / ای حسین! چه قابل در رهت سر و سنگ را با هم آشنا کنیم؟

سنگ زنی ۲۰۰ ساله کربکند، آیینی به بلندای تاریخ +فیلم و تصویر

در هفتمین شب ماه محرم آیین مذهبی سنتی ۲۰۰ ساله سنگ زنی در محله کربکند شهرستان برخوار برگزار شد.

به گزارش چشم برخوار، در آیین به یاد و خاطره خاطره اولین عزاداری ها دو چوب به اندزه دو کف دست بر هم زده می شود.

ولی الله معینی مسئول دسته سنگ زنی شهر کربکند گفت: آیین سنگ زنی نمادی از قوم بنی اسد است.
معینی افزود: قوم بنی اسد پس از واقعه روز عاشورا به کربلا می‌رسند و وقتی با پیکر‌های بی‌سر و پاره پاره حضرت امام حسین(ع) و یارانشان مواجه می‌شوند، به نشانه عزاداری سنگ‌ و خاک ها به سر و صورت خود می‌زنند و پس از عزاداری، شهدا را کفن و دفن می کنند.
وی گفت: سنگ زن ها وقتی به پایین می روند یعنی سنگ از روی زمین بر می دارند و وقتی بالای سر می زنند یعنی سنگ ها را به سر می زنند.
معینی مسئول دسته سنگ زنی محله کربکند دولت آباد خاطرنشان کرد: سنگ زنی در دو سبک تک ضرب و سه ضرب همگام و هم‌نوا با آوای نوحه زده می شود.

خبرماه (6)
وی ادامه داد: آیین سنگ زنی در دسته های ۴۰ تا ۵۰ نفری زده می شود و در آن پیر و جوان فرقی نمی کند همه حضور دارند.

بیشتر بدانیم:

سنگ زنی با نام های دیگری مانند کَرب زنی در بعضی از نقاط گیلان و مازندران و چَق چَقی زنی در یزد برگزار می شود و درسمنان، روستای کُهن آباد گرمسار، صالح آباد، دامغان، روستای سبزوار و شهر بسطام، در شهرستان نائین، محمدیه، مزرعه امام و بیده میبد استان یزد و درنواحی جنوب ایران ازجمله در شهرستان سیریک و در هرمزگان و بندر عباس نیز این آیین مذهبی اجرا می شود.
شهرستان برخوار دو دسته سنگ زنی در شهر سین و محله کربکند دارد که بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد و برخی قدمت آین آیین در کشور را به اواخرقرن ۱۲هجری مربوط می دانند.

آیین سنگ زنی هر سال در تکایای شهرستان برخوار برگزار می شود و روز نهم محرم دسته های عزادری سنگ زنی همراه با دسته های سینه زنی و زنجیر زنی به طرف آستان مقدس امامزاده ابراهیم ابن موسی بن جعفر علیه السلام حرکت و در جوار آن امامزاده به عزادری می پردازند.
گفتنی است آیین سنتی مذهبی سنگ زنی در استان سمنان به شماره ۸۳ درفهرست آثار ملی نامملوس (معنوی) به ثبت رسیده است.


3 دیدگاه برای “سنگ زنی ۲۰۰ ساله کربکند، آیینی به بلندای تاریخ +فیلم و تصویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.