سه برادر دستگردی با تکیه به توان خود و سرمایه ای به نام مهارت و اعتماد به نفس اقدام به تولید اسباب بازی های چوبی کرده اند و امروز صنعت چوب استان را در دست گرفته اند.

محمد اسماعیلی (کارشناس معماری و دانشجوی فوق لیسانس معماری) در سال 1391 به همراه دو برادر بزرگتر خود به نام مصطفی و مرتضی اقدام به ایجاد کارگاه تولید اسباب بازی، دکوراسیون داخلی و سایر صنایع چوب با سرمایه حدود دو میلیون تومان کرده اند که امروز این سه برادر حرف اول را در تولید اسباب بازی های چوبی در استان اصفهان می زنند و هدف آن ها رسیدن به این مرتبه در سطوح کشوری است…

وی در گفتگو با چشم برخوار گفت: از آغاز، ابتکار و خلاقیت را سرلوحه کارمان قرار دادیم و با استفاده از کمترین امکانات و تجهیزات و با ضایعات چوب، فعالیت تولیدی خودمان را شروع کردیم. به مرور در محبط کارگاه با ایمن سازی دستگاه ها شرایطی را فراهم کردیم تا افرادی که معلول یا نابینا هستند هم بتوانند مشغول به کار شوند و ضمن اشتغال، اعتماد به نفس آن ها نیز افزایش یابد.

IF

با یک ارّه فارسی بر و یک ارّه سه کاره و چوب های ضایعاتی و پالت، کارمان شروع شد و کم کم گسترش پیدا کرد.

این کارآفرین موفق با بیان این که در حال حاضر حدود بیست نفر در این کارگاه مشغول به کار می باشند، افزود: تولید اسباب بازی چوبی چند استفاده خیلی مهم داشت: از طرفی چون صنعت اسباب بازی در اختیار کشور چین است، از خارج شدن ارز از کشور جلوگیری می کرد و از طرفی کیفیت اسباب بازی چوبی افزایش و قیمت آن در بازار کاهش پیدا کرده و از طرفی دیگر اشتغال زایی هم برای تعدادی از افراد جویای کار انجام شد.

اسماعیلی ادامه داد: اسباب بازی هایی که ما در این کارگاه تولید می کنیم ضمن بهداشتی بودن؛ چوبی است و حداقل سه نسل می توانند از آن استفاده کنند، ماندگار و خراب نشدنی است.

چشم برخوار – میزان درآمد حاصل چقدر است و جایگاه فعلی خود در بازار را بفرمایید.

با همه مشکلاتی که وجود دارد این کارگاه تولید اسباب بازی ماهانه بیست تا سی میلیون تومان سودآوری و درآمد دارد.

با بازاریابی هایی که انجام دادیم ابتدا با برندها عمده فروشی های تهران کار را آغاز کردیم و سپس با گسترش کار وارد بازار اصفهان و خرده فروشی ها شدیم و برای کوتاه کردن و حذف واسطه ها بازاریابی هایمان را تا سطح خرده فروشی ها ادامه دادیم که به حمدالله امروز تنها تولیدکننده اسباب بازی چوبی در استان اصفهان هستیم و بازار این صنعت را در دست گرفته ایم.

IF

چشم برخوار– پیشنهاد شما به جوانان؟

هنگامی که ما وارد صنعت چوب شدیم با غولی به نام چین مواجه بودیم. نه سرمایه ای داشتیم و نه امکانات و تجهیزاتی ولی از همان ابتدا به توان و امکانات اولیه خودمان تکیه کردیم و ذوق و خلاقیت ما سرمایه اصلی کار بود و هم اکنون نیز خط تولید 10 محصول را در سال جدید داشتیم و امیدواریم در آینده نزدیک شرایطی فراهم شود که بتوانیم محصولات خودمان را در سطح کشور عرضه کنیم.

پیشنهاد و سفارش من به جوانان این است که همه چیز پول نیست. این خلاقیت، ابتکار، مهارت و اعتماد به نفس است که سرمایه و پول را می سازد.

امیدوارم همه جوانان شهرستان بتوانند با اتکا به توان و نیروی داخلی در همه عرصه های شغلی و اقتصادی پیروز و سربلند شوند.