داور مسابقات قرآن و عضو گروه تواشیح ملی اصفهان؛

عدم دسترسی به استاد مجرب، مانع شکوفایی استعداد قرآنی جوانان برخوار

این که جوانان و نوجوانان خوش صدای برخوار از تلاوت قرآن فاصله گرفته و به سمت آموزش مداحی و تعزیه خوانی سوق پیدا می کنند، نشان دهنده این موضوع است که به قرآن بهای چندانی داده نشده است.

داور مسابقات قرآن و عضو گروه تواشیح سبحان، جنات و گروه تواشیح ملی اصفهان ضمن تقدیر از مربیان و قاریان برخوار در گفتگو با چشم برخوارگفت: با توجه به شناختی که بنده از قاریان شهرستان برخوار دارم عرض می کنم که شهر دولت آباد و شهر دستگرد و سایر شهرهای مجاور شهرستان برخوار دارای ظرفیت ها و استعدادهای قرآنی فراوانی می باشند. ولی متاسفانه علاقه مندان به قرآن به دلیل بعد مسافت، مشکل ایاب و ذهاب دارند.

مهدی مرادی افزود: هم اکنون علاقه مندان به آموزش تخصصی قرآن می توانند از اساتید بزرگی همچون استاد همدانیان و استاد تربتیان در سطح شهرستان برخوار بهره ببرند.

وی گفت: این که جوانان و نوجوانان خوش صدای برخوار از تلاوت قرآن فاصله گرفته و به سمت آموزش مداحی و تعزیه خوانی سوق پیدا می کنند، نشان دهنده این موضوع است که به قرآن بهای چندانی داده نشده است.

این کارشناس قرآنی یادآور شد: اساتید و متولیان فرهنگی شهرستان باید با زبان تشویق این استعدادها را شناسایی و جذب کنند.

مرادی ادامه داد: ممکن است در ابتدای کار آنچنان باید و شاید از فعالیت های قرآنی استقبال نشود، می توان با تشویق و ترغیب، آن ها را به سمت قرآن سوق داد تا ان شاءالله در آینده ای نزدیک شاهد حضور پررنگ قاریان برخوار در سطح استان و کشوری باشیم.

داور مسابقات قرآن در ادامه گفت: از مسئولان و متولیان فرهنگی شهرستان برخوار انتظار می رود که برای انجام فعالیت های قرآنی، بسترسازی های لازم را فراهم کنند.

وی ضمن انتقاد از عدم توجه مسئولان به موضوع قرآن گفت: متأسفانه برای موضوعات و مسائل قرآنی به خصوص موضوعات آموزش بهایی داده نمی شود، به طوری که امروزه برای برگزاری یک محفل قرآنی بیش از ۱۰ میلیون تومان هزینه می شود ولی متأسفانه حاضر نیستیم برای آموزش قرآن به فرزندانمان سرمایه گذاری کنیم.

دولت آباد

مرادی با بیان اینکه عدم دسترسی به استاد مجرب و اهل فن قرآن علت هدررفت بسیاری از استعدادها بوده است، افزود: مسئولان شهرستان اگر تدابیری را برای فراهم سازی بستر مناسب برای فعالیت های قرآنی ایجاد کنند قطعا در سال های آتی شاهد افتخاراتی در سطح استانی و کشوری خواهیم بود.

این کارشناس قرآن با اشاره به اینکه قرآن نور و مایه رحمت و هدایت است، خاطرنشان کرد: در روایات اهل بیت علیهم السلام به این موضوع اشاره شده است که نوجوانی که با قرآن عجین و مأنوس شود، قرآن با پوست و گوشت وی آمیخته می شود.

وی تاکید کرد: اگر خانواده ها فرزندانشان را از سنین کودکی به سمت قرآن هدایت کنند ما دیگر در جامعه شاهد هیچ گونه بزهکاری و کجروی در سنین بالاتر نخواهیم بود و اگر فرزندانمان در مسیر قرآن قرار بگیرند خود قرآن و خداوند متعال راهنما و محافظ آن ها خواهد بود و از لغزش هایی که امروزه گریبانگیر جوانان ما هست جلوگیری می کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.