رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برخوار از ثبت ملی مسجد دوازده امام (ع) دولت آباد خبر داد.

به گزارش خبرماه، مسجد ۱۲ امام دولت آباد بنایی است از دوران صفوی که در داخل بافت قدیم شهر واقع گردیده است. این بنا به صورت مربع شکل در دو طبقه ساخته شده که طبقه زیرین آن به عنوان سَردابه و طبقه بالایی یا همکف آن به عنوان مسجد جهت اقامه نماز استفاده می شود. این مسجد با ۲ متر ارتفاع از سطح زمین، خود گواه بر وضعیت جغرافیایی منطقه اطراف و بنایی بدون حیاط می باشد. البته در حال حاضر فضایی در پشت مسجد به عنوان حیاط در اختیار مسجد می باشد. این بنا با فضایی مربع شکل در زیر سقفی گنبدی شکل که دور تا دور آن را رواق هایی در دو طبقه احاطه کرده اند ساخته شده و محراب جدیدالاحداث آن در ضلع جنوبی قراردارد. نمای بیرونی و سر در مسجد از آجر و داخل بنا با گچ بری سفید کاری شده که در سالهای اخیر نیز آئینه کاری هایی به آن اضافه گردیده است. در مجاورت مسجد ۱۲ امام امامزاده سید محمد قرار دارد که ساختمان آن جدیدالاحداث و نماکاری شده است. فضای سبز زیبایی جلوی امامزاده و مسجد ۱۲ امام وجود دارد که ویژگی خاصی را به محدوده بافت پیرامون آثار داده است. گرچه مسجد جامع و حمام قدیمی شهر در سالهای اخیر تخریب شده ولی هنوز هم داخل بافت خانه هایی به سبک قدیم و دارای قدمتی کهن یافت می شود.

دولت-آباد-مسجد-دوازده-امامعلی محمد فصیحی، رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برخوار در گفتگو با خبرماه از ثبت ملی مسجد دوازده امام (ع) دولت آباد خبر داد.

وی گفت: با توجه به این که آثار کمی از دوره های مختلف از شهر دولت آباد باقی مانده است، مسجد دوازده امام ارزش زیادی به لحاظ موقعیت جغرافیایی، قدمت صفوی قاجار بودن و این که دارای یک ایوان و یک فضای اصلی به صورت شبستانی – که اهمیت زیادی از نظر تاریخی دارد – داشته و به ثبت رسید.

فصیحی ادامه داد: در سال های گذشته پانصد میلیون ریال جهت مرمت این مسجد هزینه شده که اگر ما نیز بتوانیم حریم مسجد را ساماندهی بکنیم بسیار مهم است و امیدواریم بتوانیم در آینده ای نزدیک بودجه ای دریافت و این کار را عملی نماییم.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برخوار افزود: شماره ثبت این اثر 31350 است که مورخ 27 مهر 94 به عنوان هجده اثر تاریخی میراث فرهنگی و فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و در تاریخ 23 آبان ماه جاری توسط دکتر سلطانی فر، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معاون رییس جمهور ابلاغ شده است.

وی این نکته مهم را خاطرنشان کرد: در ابلاغیه معاون رییس جمهور آمده است اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت این سازمان است و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب و یا تغییر هویت آن شود، جرم محسوب شده و مرتکب مجازات های قانونی خواهد شد.

فصیحی در پایان خبر داد: تعزیه برخوار به دلیل اصالت ویژه ای که دارد، در حال ثبت آن در فهرست آثار ملی معنوی می باشیم که مراحل ثبت استانی آن انجام شده و مراحل ثبت ملی آن نیز به زودی انجام خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد: ان شاءالله به زودی دو اثر دیگر در فهرست آثار ملی تاریخی در شهرستان خواهیم داشت.

دولت-آباد-خانه-رنجبران- (1)