احمد رحیمی/

دق الباب مساجد در شب اول ربیع الاول مستند نیست

با اتمام ماه صفر و فرا رسیدن ماه ربیع الاول پیامک هایی بر روی صفحه تلفن های همراه و یا بعضا در محافل دیگر به چشم می خورد که «پیامبر (ص) فرمود: هرکس پایان ماه صفر را به من خبر دهد بهشت بر او واجب می شود.» اما آیا واقعا چنین است؟

به گزارش خبرماه، احمد رحیمی/ با اتمام ماه صفر و فرارسیدن ماه ربیع الاول پیامک هایی بر روی صفحه تلفن های همراه و یا بعضا در محافل دیگر به چشم می خورد که «پیامبر (ص) فرمود: هر کس پایان ماه صفر را به من خبر دهد بهشت بر او واجب می شود.» اما آیا واقعا چنین است؟! واجب شدن بهشت فقط با رساندن خبر اتمام ماه صفر؟!!! آیا عقل سلیم می تواند بر چنین حدیثی صحه بگذارد؟

IMG_20151212_233147

اصل حدیث از این قرار است که از ابن عباس نقل شده که گفت: روزی پیامبر (ص) به همراه تعدادی از اصحابشان در مسجد قبا نشسته بودند، رسول خدا (ص) فرمود: «اولین کسی که بر شما وارد می شود مردی از اهالی بهشت است…». برخی از اصحاب تا این سخن را شنیدند، برخواسته و از مسجد خارج شدند تا دوباره وارد شده و اولین کسی باشند که بهشت بر او واجب می شود. پیامبر (ص) متوجه موضوع شدند و به بقیه اصحاب که نزد ایشان بودند فرمودند: «اکنون جماعتی در حال سبقت گرفتن از یکدیگر، برشما وارد می شوند (ولی از میان آنها) کسی که پایان ماه آذار (از ماه های رومی معادل خرداد ماه و در آن زمان معادل صفر) را بر من بشارت دهد، اهل بهشت است.» آن جماعت برگشتند و وارد شدند و ابوذر ع همراهشان بود. پیامبر به آنها فرمود: ما در کدامیک از ماههای رومی هستیم؟ ابوذر گفت: «یا رسول الله! ماه آذار به پایان رسیده است.» پیامبر فرمود: «ای اباذر من این مساله را می دانستم ولی دوست داشتم قوم من بدانند که تو مردی از اهالی بهشتی،و چطور این گونه نباشد در حالی که تو بعد از من به دلیل محبتت به اهل بیتم، از حرم من تبعید می شوی  و تنها زندگی می کنی و تنها می میری و قومی که امر کفن و دفن تو را انجام می دهند به واسطه تو خوشبخت می شوند. آن ها دوستان من در بهشتی هستند که به پرهیزکاران وعده داده شده است…»

تنها روایت برای خبر پایان ماه صفر همین روایت است که در کتب علل الشرایع مرحوم صدوق (جلد اول – صفحه۱۷۵) و روضه المتقین فی شرح من لایحضره الفقیه اثر مرحوم محمد تقی مجلسی (جلد۱۳ صفحه ۳) بیان شده است.

با مقایسه اصل حدیث  با آنچه که امروزه در بین عوام رواج داردو به گوش می رسد می توان به عمق فاجعه که همان تحریف در دین و احادیث معصومین (علیهم السلام) است که بعضا از روی جهل و ندانستن هم هست پی برد.

IMG_20151212_233740

نظر مقام معظم رهبری درباره دق الباب مساجد در شب اول ربیع الاول
مقام معظم رهبری در استفتائی درباره برخی اعمال خرافی منتهی به اولین روز ماه ربیع‌الاول و دق‌الباب هفت مسجد فرمودند: عمل مذکور مستند روایى ندارد و شیوه‌اى قابل تأیید نیست.

سوال: چند سالى است در شب اول ماه ربیع‌الاول حرکتى در بعضى مساجد باب شده است، شائبه بدعت و یا ترویج نوعى خرافه در آن مى‌رود، ماجرا از این قرار است که در شب اول ماه ربیع‌الاول از حدود نیمه‌ شب تا اذان صبح افرادى که غالباً خانم‌ها هستند با در دست داشتن شمع پشت درب مساجد مراجعه و با کوبیدن به درب مساجد و خواندن اذکارى توسل جسته و حاجات خود را طلب مى‌نمایند، البته این عمل را تا هفت مسجد ادامه مى‌دهند و خصوصاً این حال توسل در هنگام اذان صبح به اوج خود مى‌رسد و معتقد هستند، بدین وسیله اتمام ماه صفر و آمدن ماه ربیع‌الاول را خبر مى‌دهند، نظر حضرتعالى در این باره چیست؟

معظم‌له فرمودند: عمل مذکور مستند روایى ندارد و شیوه‌اى قابل تأیید نیست. اگر چه اصل اذکار و ادعیه و طلب حاجات از خداوند متعال عمل پسندیده‌اى است، لکن اشکال در شیوه عمل به نحو یاد شده است، آقایان علماى اعلام (دامت افاضاتهم) و مؤمنین (ایدهم الله تعالى) با پند و اندرز و موعظه و نصیحت از رواج چنین رفتارهایى که چه بسا ممکن است منتهى به وَهْن مذهب گردد، جلوگیرى نمایند.

نتیجه

با توجه به توضیحات فوق به این نتیجه منطقی و متقن خواهیم رسید که اصلا پیامبر منظورشان این نبوده که هرکس مژده ماه ربیع الال را بدهد من مژده بهشت رو به او می دهم بلکه هدفشان این بود که از بین جمعیت یک علامت بدهند که با این علامت (خبر رسیدن ربیع الاول) شخص ابوذر مشخص بشود نه اینکه خبر دادن ربیع موجب بهشتی شدن باشد. بنابراین روایتی که با این مضمون – هر کس پایان ماه صفر را به من خبر دهد بهشت بر او واجب می شود – معتبر نیست.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.