دمی با مشاهیر و صحبتی با مسئولان؛

آشنایی با صاحب رساله ذخیره العباد/ قابلیت تاسیس موزه ای از منزل و کتب آیت الله مدرس دولت آبادی

از آیت الله شیخ ابوالقاسم مدرس حدود ۱۱۴ جلد کتاب قدیمی و بیش از هفتاد جلد کتاب خطی به جای مانده است که لازم است مسئولان شهرستان، خصوصا اداره ثبت و میراث فرهنگی منزل و کتب ایشان را به یک موزه تبدیل و ثبت کنند.

به گزارش چشم برخوار، حضرت آیت الله شیخ ابوالقاسم مدرس دولت آبادی در سال ۱۲۹۸ه.ق در شهر دولت آباد به دنیا آمد،  نام پدرش عباس بود و خود پس از ورود به مرحله زندگانی به تحصیل علوم دینیه پرداخت و ادراک محضر اساتید بزرگ و حجج و آیات سترک اصفهان، مانند مرحوم آقای میرزا احمد اصفهانی، مرحوم ملا عبدالکریم جزی، مرحوم آقا سیدالبوالقاسم دهکردی و مرحوم حاج سید محمدصادق مدرس نورالله مراقد را هم نمود و در سال ۱۳۲۱ برای تکمیل تحصیلات به نجف اشرف تشرف جست و در حوزه درس آیت الله مرحوم شیخ الشریعه اصفهانی و مرحوم آخوند ملا محمدکاظم خراسانی و سپس مرحوم آقا میرزا محمدحسین نائینی حاضر گردید و بالاخص از فواید رشیقه و دقائق و بیانات عمیقه آیت الله نائینی بهره مند؛ در نتیجه مرغ همای اجتهاد را در آغوش گرفت؛ جمعا هفده سال از عمر خود را در نجف اشرف سپری کرد.

در سال ۱۳۳۷ به وطن مألوف مراجعت کرد، مدتی در مدرسه نیم آورد بازار بلند به تدریس علوم دینی پرداخت و بعد از فرمان کشف حجاب رضا شاه مدرسه را ترک گفته و به دولت آباد برگشته و در برخوار خصوصا دولت آباد دستگرد و گز مشغول به نماز و منبر شدند در این حین با تشویق آخوند جزی مشغول به حاشیه نویسی رساله مرحوم حاج میرزا ابوالحسن اصفهانی شد که به کمک مالی حاج حسین حاج علی وحاج غلامعلی کمالی بچاپ رسید که بعد از آن علمای اصفهان برای احراز صلاحیت ایشان جهت مبادرت به حاشیه نویسی رساله مذکور در میدان شاه سابق جلسه پرسش و پاسخ قرار دادند و با پشتیبانی آخوند جزی مورد تایید مجتهدین و علمای اصفهان قرار گرفت که بعدها اقدام به حاشیه نویسی رساله مرحوم حاج محمد حسین چهار سویی نیز نمود و همزمان کلیه استفتاعات و سوالات مقلدان مجتهدان مذکور را پاسخ می دادند.

در زمان سلوک در شهر دولت آباد نیز به همت اهالی و بزرگان دولت آباد مسجد جامع را بنا نهادند و به عنوان اولین خطیب و امام جماعت مسجد جامع دولت آباد انتخاب شدند و نهایتا ایشان در سال ۱۳۶۶ فوت نمودند و در ضلع شرقی مزار متبرک شاهزاده محمود دولت آباد (در دو کیلومتری شهر دولت آباد) واقع در اطاقی که فرزندانشان در زمان حیات پدر در جنب این امامزاده برای تدفین پدر بزرگوار تهیه دیده بودند؛ به خاک سپرده شدند.

IMG_1531-Copy

 

شیخ ابوالقاسم مدرس دارای سه فرزند به نام های فاطمه (متولد ۱۳۰۲)، محمد و صدیقه (متولد ۱۳۰۸) بودند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد مدرس فرزند شیخ ابوالقاسم مدرس در سال ۱۳۰۴ دیده به جهان گشود. وی به تبلیغ دین و اعتقادات و ارزش های دینی به کشاورزی هم مشغول بوده است.

منزل ایشان مکانی برای حل اختلاف خانواده ها و مردم بوده است، شیخ محمد مدرس در مدرسه صدر و چهارباغ و حجتیه به تحصیل و تدریس می پرداخت.

وی فردی ساده زیست بود و نسبت به بیت المال و حق الناس حساس و دقیق. شیخ محمد مدرس دارای پنج پسر به نام های احمد، محمود، ابوالقاسم، علی محمد و اصغر و سه دختر به نام های مرضی، راضی و بتول هستند.

از شیخ ابوالقاسم مدرس حدود ۱۱۴ جلد کتاب قدیمی و بیش از هفتاد جلد کتاب خطی به جای مانده است که لازم است مسئولان شهرستان، خصوصا اداره ثبت و میراث فرهنگی، منزل و کتب ایشان را به یک موزه تبدیل و ثبت کنند.

IMG_1569 - Copy


دیدگاه برای “آشنایی با صاحب رساله ذخیره العباد/ قابلیت تاسیس موزه ای از منزل و کتب آیت الله مدرس دولت آبادی
  1. لطف کنید درگزارشات مربوط به علما حتماازبیان وقلم ویاحداقل مشورت بایکی ازعلمای شهر استفاده کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.